•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 506
   کد: 141499
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۹/۱۱
   در صورت تصویب طرح پیشنهادی بازپیرایی بوستان ریحانه اجرایی می‌شود؛

   زدودن رنگ غربت از چهره تنها بوستان بانوان شهر مشهد

   در این بوستان با ایجاد فضاهای پارکی تجهیز شده و اختصاصی جهت بانوان برآنیم تا بستری مطلوب جهت گذران اوقات فراغت بانوان و انجام فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، ورزشی و تفریحی فراهم کنیم.
   زدودن رنگ غربت از چهره تنها بوستان بانوان شهر مشهد

   طبق مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد در سال 1390 اختصاص بوستان باباقدرت به بوستان ویژه بانوان تحت عنوان بوستان ریحانه مصوب و به بهره‌برداری رسید. بوستانی اختصاصی و منحصر به فرد که با عملکردی چند بعدی برای بانوان شهر مشهد در نظر گرفته شد تا در مقیاس شهری و فراشهری عمل کند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، مجاورت بوستان با فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد، پایانه قطارشهری، پایانه مسافربری، باغ گیاه‌شناسی و بوستان زائرپذیر غدیر مجتمع تجاری امیر سبب شده بخش قابل توجهی از بانوان مشهدی از فضای این بوستان بهره‌مند شوند. مساحت مناسب بوستان و ماهیت جنگلی آن، شکل‌گیری برخی از فضاهای مناسب مانند زمین شطرنج و آبنما، دسترسی مناسب به وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطار شهری، عدم وجود مزاحمت‌های بصری و اشرافیت ساختمان‌های اطراف و از همه مهمتر محرمیت و امنیت این فضا مهم‌ترین نکاتی است که از آن‌ها به عنوان مزایای بوستان یاد می‌شود.
   اما با توجه به کمپ بودن فضای بوستان و عدم پیش‌بینی فضاهای اختصاصی بانوان، مشکلات متعددی پیرامون بهره‌برداری از محیط بوستان گزارش شده است. در حالی‌که 65 درصد از بانوانی که به بوستان مراجعه می‌کنند، زنان خانه‌دار بوده و 25 درصد مراجعان را نیز بانوان تحصیل‌کرده تشکیل می‌دهند. ولی امکاناتی ویژه این دو قشر از بانوان در فضای بوستان در نظر گرفته نشده است.
   در عین حال نبود یا کمبود غرفه‌های تجاری و کاربری‌های جذاب و متنوع در داخل بوستان، عدم هماهنگی و پراکنش نامناسب میان کالبد ابنیه و کاربری‌های آن، عمق دید ناکافی در پاک و ایجاد حس ناامنی، کمبود خدمات رفاهی، آموزشی و فرهنگی در داخل بوستان، نبود کارکنان زن در قسمت تاسیسات بوستان و رغبت کم سرمایه‎‌گذاران به فعالیت در بوستان، تجهیز نشدن زمین‌های ورزشی بخشی از نقاط ضعف این بوستان به حساب می‌آید.
   باز طراحی بوستان متناسب با نیازهای بانوان
   مدیر مرکز طراحی و مطالعات پروژه‌های شهری شهرداری مشهد در گفتگو با خبرنگار ما به موضوع بازطراحی بخشی از محوطه و طراحی ساختمان‌های بوستان ریحانه اشاره کرده و می‌گوید: بازطراحی بوستان ریحانه منطبق بر نیازها و خواسته‌های بانوان در دستور کار شهرداری مشهد قرار گرفته است.
   اعظم مرادی با بیان اینکه بانوان ساکن در مناطق 7،5، 3، 2 و 10 بیشترین مراجعه و استفاده از بوستان را دارند، اظهار می‌کند: با اجرای پروژه‌های در دست طراحی این مدیریت از قبیل احداث فضاهای سبز تجهیز شده و ایمن، فضاهای ورزشی روباز و مسقف، فضاهای ورزشی تفریحی مختص سنین مختلف و غیره شاهد استقبال همه بانوان مشهدی در قالب گروهی، اردویی و انفرادی خواهیم بود.
   وی ابراز می‌کند: در این بوستان با ایجاد فضاهای پارکی تجهیز شده و اختصاصی جهت بانوان برآنیم تا بستری مطلوب جهت گذران اوقات فراغت بانوان و انجام فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، ورزشی و تفریحی فراهم کنیم.
   مدیر مرکز طراحی و مطالعات پروژه‌های شهری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه بانوان به دلیل شرایط فرهنگی و اجتماعی حاکم بر جامعه از بسیاری از فعالیت‌های تفریحی به صورت خواسته و ناخواسته محروم مانده‌اند، می‌افزاید: این پارک فرصتی هرچند کوچک را در اختیارشان قرار می‌دهد تا بتوانند به بخشی از نیازهای خود همچون بهره‌مندی از نور آفتاب و امکان تفریح و ورزش در فضایی آزاد را پاسخ دهند.
   از جامپینگ و فورد کورت گرفته تا بازی‌های آبی
   مرادی بر لزوم دسترسی بانوان به فضاهای ورزشی تاکید کرده و اظهار می‌کند: توانمندسازی، آموزش، افزایش، آگاهی و حمایت از زنان، تقویت فرهنگ ورزش و اوقات فراغت در میان زنان و دختران، احداث و تجهیز فضاها و اماکن ورزشی سرپوشیده، احداث مراکز چندمنظوره فرهنگی، ورزشی، تفریحی مختص بانوان، تامین شادابی و سلامت جسمی و روانی بانوان، توسعه خوداشتغالی در میان بانوان و توجه ویژه مناطق محروم برای احداث مراکز فرهنگی و ورزشی از مهم‌ترین مسائلی است که در سندهای بالادستی به منظور رفاه حال بانوان مورد تاکید قرار دارد.
   وی ادامه می‌دهد: در این راستا اصلاح گیت‌های ورودی، اصلاح جداره‌های پروژه همخوان با طرح، ایجاد فضاها و کاربری‌های متناسب با نیاز بانوان شهر از جمله فضاهای تفریحی، ورزشی، خدماتی و ... اختصاص فضاهایی برای گردهمایی‌های خانوادگی بانوان در دستور کار قرار گرفته است.
   مدیر مرکز طراحی و مطالعات پروژه‌های شهری شهرداری مشهد در خصوص بسته‌های سرمایه‌گذاری نیز توضیح می‌دهد: فود کورت، جامپینگ، صخره نوردی محوطه باز، فوتبال دستی انسانی و والیبال 4 گروهی، قطار برقی تفریحی برای حرکت در کل مسیر پروژه و سالن ورزشی کامل برای بدنسازی به مساحت 1500 مترمربع از جمله طرح‌های سرمایه‌گذاری است که در صورت اجرایی شدن به رونق بوستان کمک می‌کند.
   مرادی اضافه کرد: ایجاد فضا و مجموعه‌های ماساژ، استخر ماهیگیری توسط مراجعان و فضای پخت و کباب کردن ماهی، ایجاد بازی‌های آبی، سونا، جکوزی و رودخانه آبی در کنار استخر، پینت‌بال، مهدکودک و غیره نیز در این بسته پیشنهاد شده است.
   نجمه کیشی
    

   تعداد بازدید: 506
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .