•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 753
   کد: 141569
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۹/۱۲
   شهردار مشهدمقدس در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره»؛

   چاره‌ای جز اجرای کمربندی جنوبی مشهد نداریم/ زیربار ساختمان‌سازی در زمین پادگان نمی‌روم

   هفته آینده از طرح جامع مشهد رونمایی شده و طرح تفصیلی را اعلام خواهیم کرد.
   چاره‌ای جز اجرای کمربندی جنوبی مشهد نداریم/ زیربار ساختمان‌سازی در زمین پادگان نمی‌روم

   شهردار مشهد مقدس با تاکید بر احترام به سمن‌ها و خواسته‌های آنان پیرامون کمربندی جنوبی مشهد، گفت: چاره‌ای جز اجرای این کمربندی نداریم.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، شب گذشته یازدهم آذرماه تقی‌زاده خامسی در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» که از سیمای خراسان رضوی پخش شد، حضور یافت و با بیان این مطلب، اظهار کرد: اجرای کمربندی جنوبی مشهد جزئی از طرح جامع است. تقریبا ترافیک امروز این کلانشهر در محدوده این کمربندی قفل شده و چاره‌ای جز اجرای آن نداریم. البته مسائل زیست محیطی نیز رعایت خواهد شد و در جلساتی که با سمن‌ها برگزار می‌شود، نظرات آن‌ها را نیز دریافت می‌کنیم.
   ایجاد راسته‌های کتاب و هنر در شهر
   وی با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد راسته‌های کتاب و هنر در شهر هستیم، افزود: حوزه فرهنگ یکی از حوزه‌هایی است که زندگی مردم را بهتر می‌کند و منظور از فرهنگ در حیطه کار شهرداری، فرهنگ شهروندی است. یعنی فرهنگ خوب رانندگی کردن، رعایت محیط زیست، پیاده روی، رعایت همسایگی و غیره.
   تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه بعد از تهران بیشترین بلیت سینما در مشهد فروخته می‌شود، بیان کرد: طبق اعلام آماری از زبان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ٨ نفر اولی که بیشترین بلیت سینما را خریده‌اند مشهدی هستند.
   وی با تاکید براینکه مشهد نیازمند کارهای فرهنگی و هنری است، ابراز کرد: به کسانی که فضای فرهنگی می‌سازند، مشوق‌هایی می‌دهیم تا این مهم تحقق یابد. به عنوان مثال در مراکز تجاری فروشگاه کتاب هم داشته باشند.
   *** اتصال خط 2 به یک قطار شهری، تا 2 ماه ابتدایی سال آینده
   شهردار مشهد مقدس با اشاره به اجرای کامل خط یک قطار شهری، افزود: با این وجود شهروندان از 50 درصد ظرفیت این خط استفاده نمی‌کنند و باید بررسی شود علت چیست. هم‌اکنون نیز هزینه‌ای برای بررسی این موضوع اختصاص داده شده است.
   تقی‌زاده خامسی به اجرای خط 2 قطار شهری تا میدان شهدا و وجود برخی اشکالات جزئی در این خط اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون این خط 2 تا 3 ساعت فعالیت دارد. اما تلاش می‌کنیم تا یکی دو ماه اول سال آینده خط 2 را به خط یک متصل کنیم.
   وی افزود: با تکمیل ایستگاه‌های سعدی و شریعتی خط 2 به خط یک متصل خواهد شد.
   شهردار مشهد مقدس در خصوص خط 3 قطار شهری نیز توضیح داد: خط 3 قطار شهری از پایانه مسافربری به خط 2 در میدان شهدا متصل شود و برآورد اجرای کار 6 هزار میلیارد تومان اعتبار است. در این زمینه نوبخت در سفر اخیر خود به مشهد قول تامین بخشی از اعتبار را دادند.
   مشهد مهیای احداث تراموا
   تقی‌زاده خامسی با تاکید بر این نکته که عادت ندارم قول دهم، گفت: بر روی موضوع راه‌اندازی تراموا در مشهد کار می‌شود و تلاش می‌کنیم این مهم اجرایی شود. ترامواهایی که از زمین برق می‌‎گیرد، دارای اولویت است. چون چهره شهر را مخدوش نمی‌کند. دولت نیز وعده داده در صورت تحقق این مهم، فاینانس لازم را در اختیار شهرداری مشهد قرار می‌دهد.
   وی ادامه داد: هیچ شهری به مانند مشهد شرایط احداث تراموا را ندارد. چرا که مسیر احداث تراموا در مشهد مستقیم و بدون پستی و بلندی است.
   شهردار مشهد مقدس در خصوص الیت، گفت: به گمان من، مردم از هزینه الیت نالان نیستند و هزینه آن در زندگی مردم تاثیر ندارد. بلکه از نحوه برخورد الیت ناراحت هستند.
   وی ادامه داد: حدود یک ماه است که با رایزنی با حوزه فناوری اطلاعات شهرداری به دنبال راهکاری هستیم که مردم خود هزینه پارک را پرداخت کنند و به مردم اعتماد داریم.
   تقی‌زاده خامسی با تاکید بر اینکه مشهد از نظر اتوبوس کمبود ندارد، بیان کرد: عمر ناوگان اتوبوسرانی بالا است. اما ظرف یک ماه آینده تعداد قابل توجهی اتوبوس جدید به ناوگان اضافه می‌شود که جانبازان و معلولان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.
   شهردار مشهدمقدس با بیان اینکه به دنبال استفاده از اتوبوس‌های گازسوز و برقی هستیم، گفت: برای این امر مذاکرات درحال انجام است.
   وی افزود: مشهد 3 خط مصوب بی‌آرتی دارد که سال ۹۴ تصویب شده است. اخیرا خط 3 نیز از حرم مطهر اجرا شده و تا میدان استقلال ادامه پیدا می‌کند.
   تقی‌زاده خامسی در پاسخ به اعتراض برخی کسبه، بیان کرد: از کسبه خواهش می‌کنم به جان انسان‌ها توجه کنند. چرا که مشهد دومین شهر آلوده در کشور است.
   شهردار مشهدمقدس گفت: خط ۳ بی‌آرتی دو هفته است که در مسیر ایزوله خود راه‌اندازی شده و ۱۰۰هزار نفر از این خط استفاده می‌کنند. در نتیجه ایزوله‌سازی بخشی از این راه، پیمودن مسیر 40 دقیقه‌ای به 10 دقیقه کاهش یافته است.
   هفته آینده، رونمایی از طرح جامع مشهد
   وی با اشاره برگزاری جلساتی با تولیت آستان قدس رضوی در مورد بافت اطراف حرم مطهر، بیان کرد: حجت الاسلام رئیسی از این موضوع پشتیبانی کردند و از نظرات متخصصان شهر استفاده شد.
   تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه تخریب بافت قدیمی مشهد قبل از انقلاب شروع شده و بافت قدیمی شهر از بین رفته، گفت: بازسازی در عرض ۲۲ سال، ۴۴ درصد پیشرفت داشته است. اگر به همین نحو پیش برود باید ۲۲ سال دیگر نیز صبر کرد.
   وی با اشاره به اینکه مشهد تا 2 سال گذشته طرح جامع نداشت، گفت: هفته آینده از طرح جامع مشهد رونمایی شده و طرح تفصیلی را اعلام خواهیم کرد.
   شهردار مشهد مقدس خاطرنشان کرد: در اطراف حرم مطهر به ۱۸ فضای پارکینگی بزرگ نیاز داریم و به سرمایه‌گذاران در مقابل پارکینگ‌سازی امتیازاتی ارائه خواهیم کرد.
   تقی‌زاده خامسی به عدم آمادگی در شهرداری مشهد برای زلزله اشاره کرد و گفت: آمادگی عمل بعد از زلزله را داریم. اما مهم آن است که بر روی پیشگیری کار کنیم و نگرانی من روستاهای اطراف مشهد است.
   وی به رعایت ایمنی در عمده ساختمان‌های نوساز شهر، گفت: اما در حاشیه شهر وضعیت اسف‌بار است و باید فکری به‌حال آن کرد.
   شهردار مشهد مقدس با اشاره به نقش سازمان جایکا در حوزه زلزله، گفت: نامه‌ای برای رییس این سازمان نوشتم و امیدوارم تیم آنها بیایند و نقاط آسیب‌زا شهر را معرفی کند.
   عذرخواهی از عدم پرداخت بدهی طلبکاران
   تقی‌زاده خامسی در ادامه پیرامون بدهی شهرداری، گفت: از پیمانکاران شهرداری عذرخواهی می‌کنم. 1100 میلیارد تومان بدهی به آنان داریم و مدت زیادی است به‌خاطر نبود نقدینگی وجوه آن‌ها پرداخت نشده است که به‌تدریج طلب آنها پرداخت می‌شود.
   وی خاطر نشان کرد: واقعا اکراه دارم راجع به گذشته حرف بزنم. اما به دلیل اینکه شهروندان مطلع باشند می‌گویم شهرداری 5 هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و 1100 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است. بخشی هم زمین‌هایی است که از مردم گرفته شده و پولش پرداخت نشده است.
   در انتظار مصوبه مجلس پیرامون آتش‌نشانی
   شهردار مشهد مقدس با اشاره به واسپاری امور آتش‌نشانی به بخش خصوصی، اظهار کرد: شورای اسلامی شهر معتقد است موضوع آتش‌نشانی مسئله‌ای حاکمیتی است و به همین دلیل از وزارت کشور استعلام کردیم. وزارت کشور نیز به طور قطع عنوان نکرده موضوع حاکمیتی است و باید از مجلس استفساریه شود.
   تقی‌زاده خامسی در خصوص درآمدهای پایدار نیز، گفت: اگر مجلس و دولت اجازه دهد به سراغ عوارض محلی می‌رویم. مشهد پذیرای 27 میلیون زائر است و به نفع کسبه و هتل داران می‌شود. اما از نظر اقتصادی چیزی برای شهرداری مشهد ندارد.
   وی در خصوص جاده محمدآباد، بیان کرد: قسمتی از جاده محمدآباد احداث شده، اما مدیر فرودگاه درخواست کرده به دلیل انجام مطالعات احداث باند سوم فرودگاه کار کند شود. اما به اهالی محمدآباد قول می‌دهم این مسیر احداث شود، گرچه تغییر کند.
   باغ پادگان لشکر 77 ذخیره فضای سبز مشهد
   شهردار مشهد مقدس در خصوص انتقال پادگان 77 لشکر پیروز ثامن الائمه توضیح داد: مذاکراتی پیش از این صورت گرفته بود و 2 طرح کشیده و ساخت و ساز صورت گرفته بود و 2 خیابان از آن عبور می‌کرد. اما بنده ادامه کار را متوقف کردم.
   تقی‌زاده خامسی با اشاره به انجام مذاکرات و ارائه فرصتی برای تصمیم‌گیری مسئولان ارتش، افزود: نمی‌خواهم باغ را به هم بریزم. باغ پادگان برای ذخیره فضای سبز شهر مشهد لازم است و نهایتا اگر لازم شد، این پادگان خریداری می‌شود. اما ساخت و ساز در آن صورت نمی‌گیرد و بنای این کار را ندارم و زیربار امضای این قرارداد هم نخواهم رفت.
   وی پیرامون حاشیه شهر، گفت: به جای اطلاق عنوان حاشیه بهتر است بگوییم اطراف شهر مشهد. اما هم اکنون باید به موضع حریم شهر مشهد پرداخته شود. چرا که ساخت و سازهایی بدون مجوز در حال شکل‌گیری است و کسی مانع آن نیست.
   نجمه کیشی

    

    

   تعداد بازدید: 753
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   2 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .