•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 217
   کد: 141850
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
   رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در همایش روز جهانی شهرسازی تاکید کرد؛

   یاری گرفتن از شهرسازان برای بالا بردن تحقق‌پذیری طرح‌های تفصیلی مشهد / لزوم واگذاری اختیارات کمیسیون ماده 5 به کمیته‌های فنی

   ما هنوز به یک زبان مشترک برای طرح‌های تفصیلی نرسیده‌ایم و گزارش از 20 تا 65 درصد از پیشرفت این طرح‌ها به ما ارائه می‌شود. در یک‌سال اول فعالیت کمیسیون قرار است با اولویت مناطق، طرح تفصیلی شهر را نیز ابلاغ و ملاک عمل قرار دهیم.
   یاری گرفتن از شهرسازان برای بالا بردن تحقق‌پذیری طرح‌های تفصیلی مشهد / لزوم واگذاری اختیارات کمیسیون ماده 5 به کمیته‌های فنی

   رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: از همه متخصصان و شهرسازان برای بالا بردن تحقق‌پذیری طرح‌های تفصیلی شهر مشهد مدد می‌طلبیم.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، محمدهادی مهدی‌نیا در هفتمین همایش بزرگذاشت روز جهانی شهرسازی استان خراسان رضوی با عنوان «نقش شهرسازان در تحقق حکمروایی خوب شهری» اظهار کرد: به محض شروع به کار رسمی شورای پنجم، اسم کمیسیون امور عمرانی و طرح‌ریزی شهری را به عمران و شهرسازی تغییر دادیم تا نقش شهرسازی پررنگ‌تر شود.
   وی ادامه داد: روی وضع موجود بررسی کردیم که برای سال اول فعالیت کمیسیون به 5 اولویت در حوزه شهرسازی رسیدیم که دو مورد در حوزه طرح جامع و طرح‌های تفصیلی است.
   مشکلات طرح جامع را به مدیریت شهری بگویید
   رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس افزود: جلسات مختلفی در این حوزه داشتیم که در این جلسات بسیاری موافق و بسیاری نیز مخالف طرح جامع بودند. برخی اوقات هم به بن بست می‌رسیدیم. ما حتی اگر انتقادات طرح جامع را هم بپذیریم ابلاغ این طرح بهتر از این است که مشهد طرح جامع نداشته باشد. هفته آینده این طرح جدید رونمایی می‌شود که یقینا انتقاداتی به این طرح وارد است که از شما می‌خواهیم این انتقادات را به ما منتقل کنید.
   مهدی‌نیا تاکید کرد: قول داده شده است که نقایص این طرح حل و فصل شود. مشاور طرح جامع خلع ید شده است و در حال حاضر این طرح مشاور ندارد لذا مقرر شده با یک مشاور خارجی وارد مذاکره شویم تا این طرح دارای مشاور شود.
   ابلاغ طرح‌های تفصیلی شهر در سال اول فعالیت شورای پنجم
   وی خاطرنشان کرد: ما هنوز به یک زبان مشترک برای طرح‌های تفصیلی نرسیده‌ایم و گزارش از 20 تا 65 درصد از پیشرفت این طرح‌ها به ما ارائه می‌شود. در یک‌سال اول فعالیت کمیسیون قرار است با اولویت مناطق، طرح تفصیلی شهر را نیز ابلاغ و ملاک عمل قرار دهیم.
   رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس اظهار کرد: در فرآیند اجرایی شدن طرح‌های تفصیلی دست یاری به سوی هم صنفان خود دراز می‌کنم. این مجموعه که کاری نمی‌کند آنها که این طرح را اجرا می‌کنند نقش اصلی را بازی می‌کنند. ما امروز کمبود نیروی انسانی متخصص نداریم. اگر در هر محله‌ای یک شهرساز داشته باشیم که از شهردار منطقه و رییس ناحیه مطالبه کند وضع کالبدی محلات ما این‌گونه نخواهد بود.
   لزوم واگذاری اختیارات کمیسیون ماده 5 به کمیته‌های فنی
   مهدی‌نیا بیان کرد: قوانین شهرسازی ما عمرشان بالای 40 سال است و امکانی برای اصلاحش نبوده است. هر چقدر بتوانیم طرح‌های تفصیلی را منعطف تصویب کنیم این موضوع به اجرای طرح‌ها نیز کمک خواهد کرد.
   وی گفت: در حال حاضر تنها انعطاف‌پذیری که در طرح‌های جامع و تفصیلی دیده شده کمیسیون ماده 5 است. باید کمیسیون ماده 5 تبدیل به کمیسیون‌های ماده 5 شود و اختیاراتش را به کمیته‌های فنی خود بدهد.
   رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود این است که اگر طرحی به صورت عادی به شورای عالی معماری و شهرسازی برود بررسی آن بیش از یک‌سال طول می‌کشد که نیازمند اصلاح است.
   یاری گرفتن از متخصصان برای بالا بردن تحقق‌پذیری طرح‌های تفصیلی
   مهدی‌نیا ادامه داد: باید با مطالبه‌گری از طریق نهادسازی، حل این مشکلات را بخواهیم. همه قبول دارند که طرح‌های ما انعطاف پذیری لازم را ندارند، پس چرا نباید این روند تغییر کند.
   وی تاکید کرد: به نمایندگی از شورای شهر دستمان را به سوی همه متخصصان دراز می‌کنیم تا تحقق‌پذیری بالای 50 تا 60 درصد طرح‌های تفصیلی را شاهد باشیم. امیدوارم در کشور الگویی برای تحقق‌پذیری طرح‌های جامع و تفصیلی شویم .
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 217
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .