•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 495
   کد: 141863
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
   شهردار مشهد مقدس در همایش بزرگداشت روز جهانی شهرسازی:

   هیچ بافت قدیمی در مشهد به صورت جدی بازسازی نشده است / سئوال از شهرسازان: اگر شهردار بودید چه می‌کردید؟

   حالا که ما شهردار شده‌ایم باید چه بکنیم؟ اولین موضوعی که به ذهنم رسید این بود که شهر مشهد باید طرح جامع و تفصیلی درستی داشته باشد. بررسی کردیم دیدیم طرح جامع حدود دو سال قبل به شهرداری ابلاغ شده ولی به‌خاطر کشمکشی که بین شهرداری و سایر ارگان‌ها وجود داشته شهرداری آن را ابلاغ نکرده است.
   هیچ بافت قدیمی در مشهد به صورت جدی بازسازی نشده است / سئوال از شهرسازان: اگر شهردار بودید چه می‌کردید؟

   شهردار مشهد مقدس گفت: هیچ بافت قدیمی در مشهد به صورت جدی بازسازی نشده است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، تقی‌زاده خامسی در هفتمین همایش بزرگداشت روز جهانی شهرسازی استان خراسان رضوی با عنوان «نقش شهرسازان در تحقق حکمروایی خوب شهری» اظهار کرد: روزی که من در مشهد متولد شدم جمعیت این شهر 240 هزار نفر بود که امروز به سه و نیم میلون نفر افزایش یافته است یعنی میزان جمعیت به 11 برابر افزایش یافته است.
   وی افزود: منزل ما در بازارچه حاج آقاجان در اطراف حرم مطهر قرار داشت. در سال 1345 برای رفتن به مدرسه باید از چند بازار و خانه‌های قدیمی می‌گذشتم با همان حس و حال خودش. سال‌ها گذشت تا چند سال مانده به انقلاب، شخصی به استانداری استان خراسان منصوب شد که این فرد عامدانه یا جاهلانه همه این بازارها و بافت‌های قدیمی را تخریب کرد و هیچ آثاری در اطراف حرم مطهر به‌جز بازار فرش باقی نمانده است.
   باید به حال وضعیت نابسامان اطراف حرم مطهر گریست
   شهردار مشهد مقدس ادامه داد: اگر به کشورهای دیگر مثل ترکیه سفر کنیم شهر استانبول آن به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می‌شود که شامل بافت قدیمی و جدید است اما مشهد به عنوان یک شهر قدیمی که پیشینه‌ای مثل طوس را در خود دارد آیا امروز محدوده‌ای به‌نام بخش قدیمی دارد؟ بعد از سال‌ها که به بازدید بافت اطراف حرم مطهر رفتم دریافتم که باید به حال وضعیت نابسامان آن گریست.
   تقی‌زاده خامسی افزود: مشهد روزی بهترین طرح جامع کشور با عنوان طرح خازنی را داشت و الگوی سایر شهرها بود و اگر مناطقی مانند سجاد در مشهد ساخته می‌شد به‌نام شهر جدید ایجاد می‌گردید و بافت قدیم شهر نیز حفظ می‌شد. اطراف حرم مطهر قبل از انقلاب بیش از 50 هزار نفر سکنه داشت که در حال حاضر به‌جای 11 برابر شدن این جمعیت، تنها 16 هزار نفر جمعیت دارد که غالبا هم ایرانی نیستند.
   آشفتگی شهرسازی در مشهد، شهری که روزی بهترین طرح جامع ایران را داشت
   وی بیان کرد: هیچ جای قدیمی به جز چند خانه قدیمی به صورت جدی بازسازی نشده است. بازار فرش عزیز الله اینقدر انسان را جذب می‌کرد که نمی‌توانستی از آنجا خارج شوی اما حالا این بازار پر از مردم تبعه افغانستان و محل فروش پلاستیک‌های چینی شده است و ساختمان بازار نیز در حال ریزش می‌باشد. 14 ساختمان قدیمی دیگر نیز در محدوده حرم مطهر همین وضعیت را دارند که باید فکری به حال آنها کرد.
   تقی‌زاده خامسی گفت: شهر جدید چه شده است؟ یاد این جملات جلال آل احمد افتادم که می‌گفت:« شهری مثل دندون دایناسورا، بدقواره و بی‌ریخت، دندونه دندونه، یکی بالا، یکی پایین، یکی عرش، یکی فرش». این هم وضعیت شهر جدیدمان.
   90 درصد طرح جامع جدید درست است
   وی تصریح کرد: حالا که ما شهردار شده‌ایم باید چه بکنیم؟ اولین موضوعی که به ذهنم رسید این بود که شهر مشهد باید طرح جامع و تفصیلی درستی داشته باشد. بررسی کردیم دیدیم طرح جامع حدود دو سال قبل به شهرداری ابلاغ شده ولی به‌خاطر کشمکشی که بین شهرداری و سایر ارگان‌ها وجود داشته شهرداری آن را ابلاغ نکرده است.
   شهردار مشهد مقدس گفت: نتیجه این عدم ابلاغ چیزی عاید شهر نکرده است. من هم نمی‌گویم صد درصد این طرح جامع درست است اما قطعا 90 درصدش درست است و 10 درصدش به مرور زمان درست می‌شود.
   آماده شدن طرح‌های تفصیلی در دوره زمانی کوتاه بعد از رونمایی طرح جامع
   تقی‌زاده خامسی افزود: طرح جامع جدید شهر مشهد هفته آینده رونمایی می‌شود و امیدواریم در دوره زمانی کوتاهی طرح‌های تفصیلی را نیز آماده نماییم. بنای ما بر این است که هر پهنه‌ای را که آماده می‌کنیم به استحضار همه نخبگان شهرسازی، معماری و مهندسی برسانیم تا مردم مطلع شوند در شهرشان چه اتفاقی در حال افتادن است.
   وی ادامه داد: باید وضعیت آینده مشهد از لحاظ شهرسازی با مردم در میان گذاشته شود. باید مردم بدانند یک طرح در پهنه 360 هکتاری اطراف حرم مطهر، در مدت 22 سال تنها 44 درصد پیشرفت داشته است، یعنی از لحاظ مهندسی می‌توان این طرح را بابت رشد سالیانه 2 درصدی در گینس به ثبت رساند.
   برای فردوسی چه کرده‌ایم؟
   تقی‌زاده خامسی بیان کرد: کشوری مثل مراکش در حال شبیه‌سازی بافت‌های قدیمی کشورش می‌باشد. ترکیه از بافت‌های قدیمی خود درآمدهای زیادی کسب می‌کند اما شما بروید ببنید فردوسی در چه وضعیتی قرار دارد. ما برای فردوسی چه کرده‌ایم؟ در یک شن‌زار رها و دورش پر از بستنی فروشی، سوپر و ساختمان بدون مجوز.
   وی در پایان با تاکید بر اینکه شما جوان هستید و من معتقدم جوان‌ها گاهی جرقه‌هایی می‌زنند که ما با این همه تجربه از آن غافلیم، به طرح سئوالی از دانشجویان و اساتید شهرسازی مشهد پرداخت و از آنها خواست پاسخ‌های خود را برای این سئوال نوشته و ارسال نمایند: اگر شهردار بودید چه می‌کردید؟
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 495
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .