•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 302
   کد: 142283
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۹/۲۱

   پژوهش هم به پژوهش نیاز دارد
   شهریار آل شیخ

   چاره‌ای جز بازنگری و اصلاح فرایندهای پژوهش و اتخاذ راهبردی معین وجود ندارد. در مسیر پیش رو و برای کاربردی شدن پژوهش‌های آتی، راهکاری وجود ندارد جز اینکه رویکرد عملیاتی را جایگزین نگاه‌های پیشین کنیم.
   پژوهش هم به پژوهش نیاز دارد

   در سال‌های اخیر و با نفوذ نگاه‌های غیرتخصصی، پژوهش نیز مانند بسیاری از مفاهیم دیگر، مانند مدارک دانشگاه، از درون تهی شده و این مقوله حیاتی نیز به محلی برای تسویه‌حساب روابط غیررسمی تبدیل شده است.
   رویه‌های موجود در شهرداری‌ها کار را به جایی رسانده است که امروز علاوه‌بر اینکه از مطالعات و پژوهش‌های پایه اشباع شده‌ایم، خروجی کاربردی‌ای نیز از پژوهش‌های صورت‌گرفته به دست نمی‌آوریم زیرا موازی‌کاری و توسعه مداوم حوزه‌های پژوهشی عدم تمرکزگرایی و پژوهش‌های بدون مسئله و راه‌حل را حاصل کرده است.
   نگاه به پژوهش در مراکز موازی با حوزه تخصصی پژوهش و مطالعات راهبردی در ادوار گذشته تخصصی نبوده و با این موضوع کاملا سلیقه‌ای برخورد شده است. موضوعی که باید دارای رویکرد و نگاه مشخص مسئله‌محور برای حل معضلات فراوان شهری باشد، بنا بر نظر اشخاص، دستخوش تغییر شده است.
   در این راستا بوده که با روی کار آمدن هر دوره از نهاد شورا و با تداخل کاری در حوزه پژوهش، رویکردهای پژوهشی دچار تغییر شده و پژوهش به جای حل مسائل شهری، محلل روابط فردی بوده است بدین صورت که اشخاص ذی‌نفوذ برای جذب یا تغییر نظر حلقه پیرامونی خود، پژوهش را وجه‌المعامله قرار داده‌اند. مرکز پژوهش‌های شورای شهر نماد کامل این تجربه است و مسیر پیموده‌شده در این سال‌ها شاهدی بر این مدعاست. تداخل عملکرد این نهاد و موازی‌کاری با نهادهای تخصصی در شهرداری، از عمده دلایل کثرت تولید پژوهش‌های غیر‌کاربردی است.
   این خط مشی نهایتا راهبردها و استراتژی‌های معین و مسئله‌محور در این حوزه را نادیده انگاشته و به تولید انبوهی از اوراق بی‌‌ارزش به نام «پژوهش» منجر شده است.
   و حال چاره‌ای جز بازنگری و اصلاح فرایندهای پژوهش و اتخاذ راهبردی معین وجود ندارد. در مسیر پیش رو و برای کاربردی شدن پژوهش‌های آتی، راهکاری وجود ندارد جز اینکه رویکرد عملیاتی را جایگزین نگاه‌های پیشین کنیم. پژوهش‌های مسئله‌محور و راهبردی، که برای حل یک مشکل خاص راه حل عملیاتی ارائه دهند، نیاز امروز حوزه مطالعات و پژوهش‌های راهبردی است. وجود فعالیت‌های موازی و تکراری و بی‌کیفیت معضل بزرگ این حوزه است. بر این اساس، حذف نهادهای موازی، و متمرکز کردن فعالیت‌های پژوهشی در حوزه تخصصی از الزامات اصلاح در روند پژوهش است.
   هر نوع برنامه‌ریزی مجدد در مقوله پژوهش مستلزم معطوف کردن فعالیت ها به هدف و نتیجه است. تمرکز در مطالعات راهبردی، میان‌رشته‌ای کردن طرح‌های موضوعی و تفویض طرح‌های عملیاتی به حوزه‌های تخصصی راهبرد شناخته‌شده مدیریت پژوهشی در سازمان‌های چند‌عملکردی مانند شهرداری‌هاست.
   نهاد پژوهش شورای شهر نیز خارج از این مجموعه نیست و بایستی با ایجاد و تهیه راهبردها و رویکردهای مشخص مبتنی‌بر معضلات شهری، در حوزه وظیفه‌ خود متمرکز گردد و چراغ راهنمای حرکت کمیسیون‌ها و طرح‌های مطروحه در شورا باشد تا از اعمال سلایق فصلی در عملکرد حوزه تخصصی پژوهش و مطالعات راهبردی جلوگیری شود.
   پژوهش فقط با تخصص‌محور شدن و تمرکزگرایی و با داشتن راهبرد معین مبتنی‌بر مسائل شهری به نتیجه خواهد رسید.
   در حال حاضر، لزوم بازنگری در این رویه‌ها باعث شده است تعریف طرح‌های پژوهشی جدید متوقف شود و تمام توان مجموعه در ارزیابی عملکرد، نتایج و کاربست‌های اجرایی متمرکز گردد. این بازنگری هم‌زمان با بررسی نتایج مراکز سایر شهرداری‌ها و از سوی مجموعه پژوهشگران شهرداری و بخش دانشگاهی انجام می‌شود.
   در هفته پژوهش، ضمن تبریک انتصاب مدیر مرکز پژوهش‌های شورا، پیشنهاد می‌کنم این مجموعه و سایر مراکز پژوهشی مرتبط با شهرداری و پژوهشگران محترم هم‌زمان به ارزیابی عملکرد گذشته بپردازند تا با شناخت عارضه‌ها و آسیب‌های گذشته راهبردهای جدید و کارامد‌تر حاصل شود.
   به قول داستان معروف هیزم‌شکن، زمان تیز کردن اره‌ها فرا رسیده است.

   *معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهدمقدس

    

   کلید واژه ها: پژوهش - مدیریت شهری -
   تعداد بازدید: 302
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .