•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 355
   کد: 142373
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۹/۲۲

   پیگیری حقوق شهروندی در شورای اسلامی شهر مشهدمقدس
   شهناز رمارم

   در نظر داریم با استفاده از ظرفیت‌هایی همچون روزنامه شهرآرا و پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر، اطلاع‌رسانی قوانین و وظایف شهرداری و همچنین حقوقی که شهرداری و شهروندان در مقابل یکدیگر دارند را در قالب آموزش قوانین مدیریت شهری به شهروندان دنبال کنیم.
   پیگیری حقوق شهروندی در شورای اسلامی شهر مشهدمقدس

   حقوق شهروندی از مهم‌ترین مباحثی است که کارگروهی در کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد در حال پیگیری آن است. با توجه به اهمیت این موضوع، تلاش داریم قوانینی که برای اجرا در شهر نوشته می‌شود نه براساس درآمدزایی برای مدیریت شهری بلکه با هدف رعایت حقوق شهروندان نوشته شود.
   از این رو، کمیسیون حقوقی در حال بازخوانی قوانین موجود در این حوزه است تا قوانین متعارض و خنثی‌کننده حقوق شهروندان را پیدا کند و از طریق مطرح کردن در صحن علنی شورا، شورای عالی استان‌ها و مجلس، بتواند در مسیر اصلاح این قوانین حرکت کند و هم‌زمان در حوزه‌هایی که از کمبود قوانین رنج می‌برند، قوانین موردنیاز شناسایی و پس از بررسی کارشناختی در کمیسیون حقوقی، در صورتی که با همتایان قانونی پیشین تعارض نداشته باشد، برای تسهیل امور شهروندان به تصویب برسد. همچنین در نظر داریم با استفاده از ظرفیت‌هایی همچون روزنامه شهرآرا و پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر، اطلاع‌رسانی قوانین و وظایف شهرداری و همچنین حقوقی که شهرداری و شهروندان در مقابل یکدیگر دارند را در قالب آموزش قوانین مدیریت شهری به شهروندان دنبال کنیم.
   یکی از مشکلات ما در پرونده‌‌ها این است که مردم از قوانین اطلاع ندارند و متأسفانه گاهی‌اوقات بعضی شهروندان درخواست‌هایی خلاف قوانین دارند. گاهی نیز به دلیل اطلاع نداشتن از برخی قوانین، حقوقشان تضییع شده است. از دیگر مسائل مهمی که شورای پنجم به طور ویژه به آن خواهد پرداخت رسیدگی به مباحث فرهنگی است. در مشهد، برای یک مسئله دست‌چندم، بودجه زیادی هزینه می‌شود اما برای موضوعات عرصه فرهنگ و هنر، می‌گویند بودجه نیست یا بودجه‌های فرهنگی به جاهای دیگر با کارکردهای دیگر اختصاص می‌یابد. در این راستا ضرورت دارد برای توسعه فرهنگی شهر، بودجه بیشتری اختصاص دهیم.
   بودجه‌ فرهنگی باید صرف رشد و بالندگی فکری کودکان و نوجوانانمان و زدودن زباله‌های فرهنگی از ذهن و جان پاک آنان شود. چرا باید برای نگهداری پارک‌ها و فضای سبز این‌همه هزینه شود؟ این در صورتی است که می‌توان این بودجه را صرف ارتقای فرهنگ شهروندی و شهرنشینی کرد تا شهروندان خودشان از فضای سبز شهر مراقبت کنند و بودجه آن بخش را صرف آموزش شهروندان متناسب با فرهنگ دو هزارو چندصد ساله کشورمان کنیم. برای بهبود وضعیت فضای مجازی که اکنون حرف اول را در اطلاع‌رسانی می‌زند، باید کار فرهنگی کنیم. باید تلاش کنیم دراین‌باره بیشتر فیلم ساخته شود و کتاب نوشته شود تا اینکه دستورالعمل‌های سلبی صادر شود.
   لازم است برنامه جامع فرهنگی شهر مشهد را تدوین کنیم و همه متولیان فرهنگ در هر دستگاهی که هستند از این طرح جامع تبعیت کنند نه اینکه دستگاه‌های فرهنگی شهر هرکدام به صورت جزیره‌ای برای خود کار کنند و در نهایت مردم، به مثابه دریافت‌کنندگان این خدمات، سرگردان باشند.
   شاید بزرگ‌ترها بتوانند مسیر خود و درست و غلط را در این جاده ناهموار و تابلوهای متعارض تمیز دهند اما کودکان، نوجوانان و جوانان، که در سن هویت‌یابی هستند، با دیدن این پیام‌های متضاد، دچار سردرگمی می‌شوند و ممکن است رفتارهایی از خود نشان دهند که با فرهنگ اصیل ما و با تعالیم اسلامی در تعارض باشد. آن وقت لازم است عده‌ای را بسیج کنیم تا به جای پیشگیری، صرفا با پیامدهای این بی‌توجهی مقابله کنند.
   متأسفانه با نگاهی مختصر به عملکرد حوزه فرهنگی شهرداری مشهد در دوره گذشته مدیریت شهری، درمی‌یابیم که برنامه جامع فرهنگی وجود نداشته است. سیاست‌های فرهنگی‌ای که بر نیاز‌ها و خواست مردم منطبق نباشد، ره به ناکجاآباد می‌برد. ما مردمی دینی، مذهبی و البته ایرانی هستیم و سیاست‌گذاری‌های فرهنگی‌مان باید با این مؤلفه‌ها بخواند. اعتراض‌‌‌ها به پیام‌های منتشر‌‌‌شده در تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر در چهار سال گذشته در این بی‌توجهی سازمان‌یافته به بخشی وسیع از مردم شهر ریشه دارد که دیدگاه‌ها و سلایقی متفاوت با سیاست‌گذاران داشته‌اند.
   پیام‌های دینی، ملی، اخلاقی، ادبی، فرهنگی و سیاسی، هرکدام، جای خود را دارند اما در دوره قبل، جای پیام‌های فرهنگی در شهر مشهد به‌‌شدت خالی بود و دست‌اندرکاران امر، فضای شهر را با عرصه موضع‌گیری و تقابل با سیاست‌های دولت مستقر در حوزه‌های مختلف از جمله سیاست‌های اقتصادی و دیپلماسی جهانی اشتباه گرفته بودند.
   در این مجال کوتاه، قصد ندارم به قضاوت محتوای ارائه‌شده ورود کنم که خود بحث مفصلی است و البته که انتقاد یا همراهی با سیاست‌های دولت‌ها حق همه احزاب و جریان های سیاسی است، اما تریبون‌های شهرداری، که بودجه آن‌ها از جیب همه شهروندان با سلایق سیاسی مختلف تأمین می‌شود، نباید عرصه این رقابت‌ها باشد مگر اینکه ما چشمانمان را بر وجود این تفاوت دیدگاه‌ها ببندیم و همه مردم را طرف‌داران دیدگاه خودمان فرض کنیم!
   با توجه به مباحث مطرح‌شده، معتقدم بودجه حوزه فرهنگی در این دوره نباید کاهش یابد بلکه بودجه تخصیص‌یافته باید به صورت نظام‌مند و براساس برنامه جامع فرهنگی هزینه شود.

   * عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
    

   تعداد بازدید: 355
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .