•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 541
   کد: 143898
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۰/۱۶

   به سوی بهینه‌سازی فعالیت ها و شفافیت آماری شهرداری مشهد
   بتول گندمی

   شهرداری مشهد از بین 150 مولفه، 4 مولفه را انتخاب کرده بود. البته برآیند نظر کارگروه با نظر شهرداری در انتخاب این 4 مولفه، متفاوت بود و اتفاق نظر وجود نداشت. مقرر شد مولفه‌ها با نظر اعضاء شورا انتخاب شوند.
   به سوی بهینه‌سازی فعالیت ها و شفافیت آماری شهرداری مشهد

   ظهر پنجشنبه، جلسه کارگروه «برنامه‌» شورای اسلامی شهر مشهد با حضور اعضای آن برگزار شد. دو دستور کار داشتیم. یکی از آنها «بررسی مدل اولویت‌بندی برنامه‌ها و الگوی توزیع منابع در فعالیت‌ها و خدمات شهرداری مشهد و موسسات تابعه» بود که تیمی از صاحب نظران و اساتید دانشگاه آن را تدوین کرده‌اند بر مبنای این مدل اولویت‌بندی، شهرداری مشهد از یک مدل اولویت‌بندی خطی خارج شده و مدلی غیرخطی و چندمتغیره را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
   شهرداری به عنوان یک نهاد اقتصادی، طبعاً باید برنامه‌ریزی غیرخطی را دنبال کند. کمبود منابعی که در شهر هست، مخاطراتی که امروز با آن مواجهیم و از سوی دیگر، رکود اقتصادی که با وجود همه اهتمام‌های موفقیت‌آمیز دولت در برخی صنایع مرتبط با مدیریت شهری، باقی مانده است، ما را ملزم به پیروی از مدل برنامه‌ریزی غیرخطی می‌کند.
   بر این اساس، شهرداری مشهد از بین 150 مولفه، 4 مولفه را انتخاب کرده بود. البته برآیند نظر کارگروه با نظر شهرداری در انتخاب این 4 مولفه، متفاوت بود و اتفاق نظر وجود نداشت. مقرر شد مولفه‌ها با نظر اعضاء شورا انتخاب شوند.
   در گام بعدی، بعد از تدوین مولفه‌ها، می‌بایست 21 برنامه، 64 فعالیت، 193 عملیات و 485 خدمت، در این مدل اولویت‌بندی از مرحله برنامه‌ به فعالیت، از فعالیت به عملیات و از عملیات به خدمت تسری پیدا کنند. شاخص‌های 21 برنامه مورد نقد و بررسی فرار گرفتند و احصاء شاخص‌های مناسب برای اولویت‌بندی برنامه‌های 21 گانه، مورد تاکید اعضای کارگروه قرار گرفتند. اینکه همه 21 اولویت، دغدغه شورای اسلامی شهر هست یا نه در مرحله بعدی بررسی‌ها مشخص می‌شود و باید ابتدا شاخص‌ها تعیین شوند.
   خلاصه که اصل این مدل اولویت‌بندی، پذیرفته شد اما در جلسات بعدی کارگروه، مولفه‌ها و اولویت ٢١برنامه بررسی خواهد شد.
   دستور بعدی، در خصوص گزارش‌های فصلی شهرداری از روند امور اداری خود بود. مبنای این کار، مصوبات شورای اسلامی شهر در سال 1386 بوده است؛ اقدامی که در وقت خود، گامی رو به جلو محسوب می‌شد. اینکه آیا پس از ١٠ سال و در شرایط موجود این گزارش‌ها کمکی به مدیران می‌کند یا خیر, مبنای بررسی کارگروه بود.
   عمده گزارش‌ها در حوزه کار شهرسازی بود. این گزارش‌ها دیدی کلی در حوزه صدور پروانه‌ها، آراء کمیسیون ماده 100 ، تخلفات ساختمانی و سایر موضوعات زیرمجموعه شهرسازی و همچنین درآمد به مدیران میدهد.
   اما امروز در سال 1396، نیاز است تا گزارش‌هایی جامع‌تر از حوزه شهرسازی و درآمدی و مرتبط با جمیع فعالیت‌های شهرداری (حمل و نقل، خدمات شهری، برنامه‌ریزی، اقتصادی و...) و همچنین روزآمدتر از ادوار فصلی، تهیه و به اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری ارائه شود.
   مقرر شد کمیته‌ای با عضویت برخی اعضای کارگروه، معاونت برنامه‌ریزی شهرداری و با محوریت مرکز پژوهش‌های شورای شهر شکل بگیرد و بر اساس داشبوردهای مدیریتی و سامانه‌های متعددی که تنظیم گزارش‌‌ها را انجام می‌دهد، مدل گزارش‌گیری اتوماسیونی صورت بگیرد تا نیازی به دخالت منابع انسانی و هدررفت وقت و منابع نباشد.
   رییس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد
    

   تعداد بازدید: 541
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .