•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 529
   کد: 144229
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
   شهردار مشهد مقدس در همایش حرکت به سوی سرمایه‌گذاری و توسعه:

   توسعه مفید در جامعه مدنی تحقق می‌یابد/ لزوم انجام سرمایه‌گذاری‌ها در قالب بورس و شرکت‌های سهامی عام

   چرا کشورهایی که سال‌هاست توسعه یافته شده‌اند هنوز گرفتار فقر، حاشیه نشینی، جرم و جنایت و همچنین مشکلات زیست محیطی ناشی از صنعتی شدن هستند؟ چگونه می‌شود از وجوه ارزشمند توسعه برخوردار بود ولی مضرات آن را کاهش داد؟ آیا رشد اقتصادی به تنهایی نشانگر توسعه است؟
   توسعه مفید در جامعه مدنی تحقق می‌یابد/ لزوم انجام سرمایه‌گذاری‌ها در قالب بورس و شرکت‌های سهامی عام

   شهردار مشهد مقدس گفت: توسعه مفید در جامعه مدنی تحقق می‌یابد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، تقی‌زاده خامسی در همایش حرکت به سوی سرمایه‌گذاری و توسعه که با حضور استاندار خراسان رضوی و مدیران، کارشناسان و فعالان حوزه تولید و سرمایه‌گذاری برگزار شد، اظهار داشت: یقین دارم همه ما امروز با یک کلید واژه دور هم جمع شده‌ایم که آن هم توسعه می‌باشد. اما به احتمال زیاد این کلمه در ذهن هر کدام از ما تعریفی متفاوت دارد، در جهان هم این موضوع مورد مناقشه بوده که توسعه خوب چه نوع توسعه‌ای است؟
   وی افزود: چرا کشورهایی که سال‌هاست توسعه یافته شده‌اند هنوز گرفتار فقر، حاشیه نشینی، جرم و جنایت و همچنین مشکلات زیست محیطی ناشی از صنعتی شدن هستند؟ چگونه می‌شود از وجوه ارزشمند توسعه برخوردار بود ولی مضرات آن را کاهش داد؟ آیا رشد اقتصادی به تنهایی نشانگر توسعه است؟
   رشد اقتصادی بدون رشد اجتماعی به توسعه مضر می‌انجامد
   تقی‌زاده خامسی ادامه داد: این سئوالات از دهه 1970 تاکنون همه صاحب نظران را مشغول کرده است اما همه آنها در یک جمله متفق‌اند که رشد اقتصادی بدون رشد اجتماعی، به توسعه مضر می‌انجامد.
   وی تصریح کرد: اگر رشد اقتصادی داشته باشیم اما در ارکان اجتماعی آموزش، فرهنگ، بهداشت و مسکن رشد مناسب نداشته باشیم و در نهایت این رشد اقتصادی منجر به ایجاد حاشیه نشینی و فقر عده‌ای شد، چون مشارکت مردم نبوده است و تنها عده‌ای از آن بهره‌مند می‌شوند لذا گروه‌هایی که موجب این رشد شده‌اند مورد استقبال قرار نمی‌گیرند، به همین دلیل در جامعه ایرانی، سرمایه و سرمایه‌گذار و کارآفرین، کلمات متبرکی نیستند.
   توسعه مفید در جامعه مدنی تحقق می‌یابد
   شهردار مشهد مقدس خاطرنشان ساخت: اما حال سئوال اینجاست که توسعه مفید چگونه صورت می‌گیرد؟ توسعه مفید در یک جامعه مدنی قابل انجام است، فضایی بین دولت و مردم که رفتار مردم را اجتماعی‌تر و دولت را انسانی‌تر می‌کند و این حرکت متقابل به منفعت اقتصادی طرفین خواهد انجامید.
   تقی‌زاده خامسی با مطرح ساختن این سئوال که چرا برخی از کشورهای اسکاندیناوی در شمال اروپا بیشتر از کشورهایی نظیر آمریکا و ژاپن درآمد دارند، اذعان داشت: اگر ایجاد ثروت‌های جدید به فقر عده‌ای دیگر بیانجامد، آن ثروت‌های جدید نیز آرامش نخواهند داشت.
   کاهش فقرا با ایجاد کار و مشارکت مردم در چین و هند
   وی گفت: آمارها نشان می‌دهد که کاهش فقرا بر اثر ایجاد کار و مشارکت مردم در هند و چین اتفاق افتاده است. در هند مردمی که با درآمد کمتر از یک دلار در روز زندگی می‌کرده‌اند از 51 درصد به 24 درصد کاهش یافته و در چین نیز نرخ فقر به 5 درصد کاهش یافته است.
   تقی‌زاده خامسی افزود: اما محرومیت‌های اجتماعی هنوز باقی مانده است. رسیدگی به فقر، نیازمند تشکل‌های اجتماعی است. برای مثال شهر کارتیبا در کشور برزیل، به عنوان خلاق‌ترین شهر دنیا مطرح است و شهرداران برای الگو برداری از سراسر دنیا به آنجا مسافرت می‌کنند، در صورتی که در همان برزیل، شهرهایی وجود دارد که حاشیه‌نشینی در آن بیداد می‌کند.
   کارتیبا با حل مسائل عمومی نمونه شده است
   وی با اشاره به اینکه شهر کارتیبا، اول مسائل عمومی را حل کرده است، تصریح کرد: این شهر، مردم فقیر را ساماندهی کرده و تشویق نموده تا زباله‌های بازیافتی را جمع‌آوری کنند و در مقابل به آنها بن غذا و نیازمندی هدیه می‌دهد. این شهر برای آموزش، حمل و نقل، بهداشت و درمان کارهای ویژه‌ای کرده است و همه شهروندان را برای حفظ محیط زیست آموزش داده است.
   شهردار مشهد مقدس خاطرنشان ساخت: در بنگلادش نیز که کشور فقری است پرفسور محمد یونس،گرامین بانک را راه‌اندازی کرده است و به فقرا برای کار وام می‌دهد که امروز سه میلیون نفر تحت پوشش دارد.
   لزوم انجام سرمایه‌گذاری‌ها در قالب بورس و شرکت‌های سهامی عام
   تقی‌زاده خامسی تاکید کرد: رشد اقتصادی در جهان امروز باید همراه با تغییرات اجتماعی و مشارکت اقشار مختلف صورت گیرد.
   وی بیان داشت: بنده به عنوان شهردار وظیفه دارم از هر نوع سرمایه‌گذاری و کارآفرینی استقبال کنم که این کار را خواهم کرد اما به عنوان یک کارشناس توصیه می‌کنم که رشد اقتصادی و جلب سرمایه‌گذاری را در قالب بورس و شرکت‌های سهامی عام، تشکل‌های فراگیر و به صورت شفاف آنگونه انجام دهید که به تغییرات اجتماعی بیانجامد.
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 529
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .