•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 477
   کد: 144260
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مقدس در اجلاس کلانشهرها و سرمایه‌گذاری تاکید کرد:

   افزایش مشارکت و شهروند مداری در بودجه 97 شهرداری مشهد/ به دنبال تسهیل مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در شهرداری‌ها هستیم

   حوزه تملک دارائی‌های سرمایه‌ای را با اولویت سرمایه‌گذاران داخلی و در مرحله بعد با استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی انجام خواهیم داد تا از منابع آنها استفاده کنیم.
   افزایش مشارکت و شهروند مداری در بودجه 97 شهرداری مشهد/ به دنبال تسهیل مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در شهرداری‌ها هستیم

   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مقدس گفت: بدنبال تسهیل مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در شهرداری‌ها هستیم.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد مقدس، شهریار آل شیخ در اجلاس کلان‌شهرها و سرمایه‌گذاری، فرصت‌ها و تهدیدها، اظهار داشت: در شهرداری مشهد مقدس به شدت تمایل به هدف‌گذاری برای استفاده از منابع مالی و سرمایه‌گذاری مختلف شامل منابع مالی داخلی و سرمایه‌های خارجی شکل گرفته است.
   وی افزود: ما در بسیاری از محافل بین‌المللی مانند صندوق توسعه اسلامی نقش داشته و عضو هیات مدیریه آن هستیم اما نتوانسته‌ایم به ازای سهمی که در این صندوق و منابع سهامداری مان در آن از آن استفاده ببریم.
   آل شیخ ادامه داد: در حوزه‌های دیگری نیز همچون مالی، انتقال تکنولوژی و تجربیات نیز ظرفیت‌هایی زیادی وجود دارد که ما نتوانسته‌ایم از آن استفاده نماییم. رویکرد شهرداری مشهد در سال جاری، بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در این حوزه و استفاده از مشارکت مردم و بخش خصوصی و مردمی شدن هر چه بیشتر اجرای مجموع پروژه‌ها در شهرداری است.
   اجرای پروژه‌های شهرداری مشهد مردمی می‌شود
   وی تصریح کرد: حوزه تملک دارائی‌های سرمایه‌ای را با اولویت سرمایه‌گذاران داخلی و در مرحله بعد با استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی انجام خواهیم داد تا از منابع آنها استفاده کنیم.
   معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد مقدس خاطرنشان ساخت: در حال حاضر در شهرداری‌ها ارتباط با منابع خارجی به دلیل اینکه فرآیندهایی دارد و باید در دستگاه‌های دولتی مراحلی را طی کرده و در بودجه سال آینده نیز دیده شود و با همکاری سازمان اقتصاد دارایی صورت گیرد، ضعیف بوده است.
   به دنبال تسهیل مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در شهرداری‌ها هستیم
   آل شیخ گفت: سال گذشته در دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها که در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مستقر است اساتید خارجی را دعوت کردیم تا ظرفیت‌های خارجی را که در حوزه شهرداری‌ها می‌توان از آن استفاده کرد معرفی نمایند که استقبال زیادی هم از آن شد.
   وی افزود: موضوعی که در همان نشست مطرح شد این بود که ما در حوزه ضوابط داخلی برای سرمایه‌گذاری خارجی نیز با مشکل مواجهیم لذا امسال با این رویکرد نشست با حضور مخاطبان داخلی برگزار شد. آموزشی هست برای رویه‌های داخلی که می‌توان از سرمایه‌های خارجی استفاده نمود تا مسیر سرمایه‌گذاری خارجی را در شهرداری‌ها تسهیل نماییم.
   لزوم شکل گیری فرهنگ استفاده از منابع بخش خصوصی و خارجی در تعریف پروژه‌های شهری
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مقدس اظهار داشت: موضوع مهم برای ما این است که این فرهنگ باید در همه زیر مجموعه‌های شهرداری‌ها شکل بگیرد که وقتی یک پروژه می‌خواهد تعریف شود باید این ذهنیت را داشته باشند که منابع بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران خارجی را بکار بگیرند زیرا منابع شهرداری‌ها به شدت محدود است و ما نمی‌توانیم همه پروژه‌ها را با منابع داخلی شهرداری انجام دهیم.
   آل شیخ افزود: استقراض شهرداری‌ها از نظام بانکی و اوراق مشارکت، موضوعی بسیار جدی شده است که روش‌های خوبی هم نبوده است زیرا بانک‌ها تنها بهره خود را در مشارکت‌ها گرفته‌اند و در سود و زیان پروژه‌های شهرداری سهیم نبوده‌اند و این دسته از پروژه‌ها عمدتا به مشکل برخورده است.
   بانک‌ها در ریسک پروژه‌های شهرداری شریک نیستند
   وی بیان داشت: مشارکت با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و خارجی دو حسن برای شهرداری دارد یکی اینکه دانش فنی و تجهیزات آنها باعث می‌شود پروژه‌ها به مشکل بر نخورد و دیگر اینکه منابعی را در اختیار ما قرار می‌دهد که خارج از منابع شهرداری بوده و ریسک پروژه‌ها را کاهش می‌دهد. در صورتی که بانک‌ها در ریسک ما شریک نیستند.
   آل شیخ تصریح کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه پسماند و پارک‌های موضوعی در حال شکل‌گیری است. در گذشته نیز در پروژه‌های منطقه ثامن برای توسعه هتل‌ها از وجود سرمایه‌گذاران خارجی بهره گرفته شده است. در دوره جدید شهرداری مشهد مقدس نیز با تغییرات ایجاد شده در معاونت اقتصادی، امید می‌رود این روند سرعت یابد.
   افزایش مشارکت و شهروند مداری در بودجه 97 شهرداری مشهد
   وی اذعان داشت: ما برای بودجه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای، بیشتر از بودجه نقدی شهرداری استفاده می‌کنیم حال مقرر شده است بیشتر از سرمایه و مشارکت بخش خصوصی البته با تغییر ساختار از همان ابتدای فرآیند، برای پروژه ها استفاده نماییم زیرا اعتقاد داریم بخش خصوصی بهره‌بردارهای بهتری از بخش عمومی و دولتی هستند.
   آل شیخ عنوان کرد: ما نمی‌توانیم بهره‌بردارهای خوبی باشیم، بخش خصوصی فرصت‌ها را بهتر می‌شناسد پس ما بهتر است در سیاستگذاری ورود پیدا کنیم.سعی می کنیم مشارکت و شهروند مداری را در بودجه 97 بیشتر کنیم.
   احمد پورمفردی

   تعداد بازدید: 477
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .