•  
   منبع خبر : 1006
   تعداد بازدید: 568
   کد: 144306
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
   در دومین دوره‌ آموزشی "کلانشهرها و سرمایه‌گذاری خارجی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" مطرح شد؛

   بسترسازی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی، راه نجات شهرها

   این دوره دومین دوره آموزشی با این عنوان بوده است که با حضور جمعی از مدیران عالی رتبه شهری و اعضای شوراهای اسلامی کشور طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه 20 و 21 دی ماه جاری در مشهد برگزار شد که فرآیند سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و ضوابط آن، روش‌های مشارکتی و فاینانس، آمادگی شهرها وشهرداری‌ها برای سرمایه پذیری خارجی، مورد پژوهی با توضیح نمونه‌های داخلی توسط اساتید برجسته مطرح شد.
   بسترسازی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی، راه نجات شهرها

   شهرها برای تامین منابع مالی خود نمی‌توانند تنها به بودجه‌های خود اکتفا کنند چرا که شهرها تنها با آن اداره نمی‌شود و برای حجم انبوه طرح‌ها و پروژه‌ها نیازمند اعتبارات زیادی هستند؛ در حال حاضر بخش عظیمی از این اعتبارات مورد نیاز می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس تامین شود و این نیاز کشورهای در حال توسعه است که بتوانند با در اختیار قرار گرفتن این ظرفیت‌ها هرچه سریعتر پروژه‌های خود را به مرحله اجرایی برساند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با وجود اینکه دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها (FMDV) در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد قرار دارد و با توجه به جایگاه این شهر در ارتقاء سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی در مجموعه مدیریت شهری، نشست هم‌اندیشی و دوره‌های آموزشی با موضوع "کلان‌شهرها و سرمایه‌گذاری خارجی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" در هتل لاله مشهد برگزار شد تا تمام شهرهای ایران به خصوص کلانشهرها بتوانند از سرمایه‌گذاری خارجی در پیشبرد هرچه سریعتر طرح‌ها و پروژه‌های خود بهره ببرند.
   این دوره دومین دوره آموزشی با این عنوان بوده است که با حضور جمعی از مدیران عالی رتبه شهری و اعضای شوراهای اسلامی کشور طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه 20 و 21 دی ماه جاری در مشهد برگزار شد که فرآیند سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و ضوابط آن، روش‌های مشارکتی و فاینانس، آمادگی شهرها وشهرداری‌ها برای سرمایه پذیری خارجی، مورد پژوهی با توضیح نمونه‌های داخلی توسط اساتید برجسته مطرح شد.
   برای جذب اعتبارت نباید تنها متکی به بانک‌ها بود
   اکبر قهرمانی که مسوول جذب سرمایه‌گذاران خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران OIETAL است به عنوان یکی از این اساتید حاضر در این دوره به بحث سرمایه‌گذاری خارجی پرداخت و گفت: سازمان سرمایه‌گذاری به موجب قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی به عنوان تنها نهاد رسمی تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است که به تسهیل ورود سرمایه، تامین حمایت قانونی و امنیت کامل برای سرمایه‌گذاری های خارجی می‌پردازد.
   وی ادامه داد: منابع مالی خارجی، اوراق قرضه، صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه، بخش غیردولتی هزینه سرمایه‌ای شرکت‌های دولتی، بازار بدهی، بازار پول و بانک‌ها و موسسات مالی، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به عنوان اقمار نظام تامین مالی کشور مطرح هستند که در بحث تامین منابع مالی بانک‌های توسعه‌ای و تجاری به ارائه تسهیلات مالی می‌پردازند که بانک جهانی، توسعه اسلامی، تجارت و توسعه اکو، آسیایی زیرساخت توسعه آسیایی و ... به عنوان بانک‌های توسعه‌ای و UBS ، UNICREDIT و ... به عنوان بانک‌های تجاری می‌توان به آن اشاره کرد.
   وی با اشاره به اینکه باید بیش از 60 میلیارد دلار منابع مالی برای کشور ایجاد شود، بیان کرد: منابع ما از اول انقلاب تاکنون تنها حدود 30 میلیارد دلار بوده است، این درحالی است در برنامه ششم توسعه به بیش از 60 میلیارد دلار، منابع مالی نیاز است که متاسفانه تمام بار جذب این منابع بر روی سیستم بانکی کشور است که بانک‌ها برحسب تعهد محدود خود کمک می‌کنند که این امر نیاز سایر منابع مالی دارد.
   به گفته وی، درکشورهای دنیا بانک‌ها زمانی وارد عمل شده که با سود و زیان مواجه شوند بلکه قبل از آن تسهیلات و صندوق‌های دیگری به کمک آنان می‌آید که صندوق توسعه ملی منبع خوبی است که شهرداری‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.
   قهرمانی ادامه داد: همچنین جهت‌گیری برنامه ششم توسعه در استفاده از فاینانس و جذب سرمایه گذار خارجی است.
   وی با تاکید بر اینکه برای جذب اعتبارت نباید تنها متکی به بانک‌ها بود، خاطرنشان کرد: باید در سیستم تحول ایجاد کنیم و به عنوان مثال یک صندوق توسعه ملی ویژه برای این کار شکل بگیرد.
   شهرها باید با دقت به موضوع سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس بپردازند
   این کارشناس ارشد سازمان توسعه سرمایه‌گذاری داخلی کشور ابراز کرد: با توجه به زمینه‌ها و امکانات موجود، کار ما بر این است تا که شهرداری‌ها، بخش دولتی و خصوصی بتوانند از ظرفیت‌های موجود برای به کارگیری سرمایه‌گذاران بهره گیرند و متاسفانه نمی‌توان گفت که برنامه خاصی برای کلانشهرها هم اکنون وجود دارد و ما شاهد هستیم برخی از موضوع سرمایه‌گذاری خارجی غافل مانده‌اند و نمی‌دانند سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس چیست و من به عنوان یک شهرداری و موسسه که کارم توسعه ظرفیت‌های شهری یا طرح‌های شهری است، باید ببینم در اجرای طرح‌های خود چگونه از فاینانس و سرمایه‌گذاری استفاده کنم.
   قهرمانی اظهار کرد: مثلا برای طرح فاضلاب نمی‌توان سرمایه گذار خارجی جذب کرد اما می‌توان از فاینانس بهره گرفت. در مقابل برای یک طرح پتروشیمی می‌توان هم از فاینانس و هم سرمایه‌گذار استفاده کرد که توصیه من این است که به سمت بهره‌گیری سرمایه‌گذار خارجی حرکت کنیم، چرا که با مشکلاتی چون بازپرداخت‌ها و مشکلات ارزی و تعهدات دولت مواجه نخواهیم بود و طرح‌ها سریعتر تصمیم گیری و به نتیجه خواهد رسید.
   همچنین به گفته وی وظیفه ما و مرکز خدمات سرمایه‌گذار خارجی در قبال سرمایه‌گذاران خارجی حمایت و تشویق است که کاری کنیم که سرمایه‌گذار جذب و بماند.
   وی با بیان اینکه بازاریابی دیگر موضوعی است که در سرمایه‌گذاری‌ها مطرح است، افزود: به عنوان مثال اگر مرکز خدمات ما و شهرداری‌ها فرصت‌هایی را داشته باشد، این فرصت‌ها می‌تواند در اختیار ما قرار بگیرد و برای آن بازاریابی کنیم، به این نحو که ما اطلاعات آن را در سایت خود قرار می دهیم چرا که سرمایه‌گذار در بدو امر برای سرمایه‌گذاری به این سایت مراجعه می کند.
   قهرمانی به ارائه همایش‌های مختلف و با اجرای خود مجری طرح اشاره کرد و گفت: با این کار خواهیم دید که چقدر آن طرح نرخ بازده دارد و چه میزان انگیزه زا برای سرمایه‌گذاران به دنبال دارد و سرمایه‌گذار خارجی به سازمان مربوطه رجوع خواهد کرد، به طوری که نمونه آن را در دو هفته پیش شاهد بودیم.
   وی در ادامه یادآور شد: دو راه بزرگ برای فرصت یابی و بازاریابی وجود دارد که در این راستا باید دید شهرداری‌ها چه ظرفیت‌هایی دارند که این امر با شناسایی آن ظرفیت‌ها محقق می‌شود.
   مسوول جذب سرمایه‌گذاران خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران OIETAL تاکید کرد: همان اندازه که عکس خود را در خیابان‌های خود به معرض نمایش می‌گذاریم تا پیام‌های آنان و رشادت‌های آنان را به نسل بعد انتقال دهیم، این موضوع نیز به همان اندازه از اهمیت برخوردار است، چرا که زندگی خانواده شهید و مردم ما را نجات می‌دهد.
   قهرمانی در پایان یادآور شد: این نشست اتفاق خوبی بود که باید به صورت ماهیانه یکبار در شهرها برگزار شود و موفقیت سازمان سرمایه‌گذاری کشور منوط به زحمات دیگر دستگاه‌های دولتی کشور است.
   در ادامه زراعتی معاون تشویق و جذب سرمایه‌گذاری کشور نیز گفت: برای حمایت از بخش عمومی و خصوصی باید اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی در زمینه ظرفیت‌های که قانون حمایت و تشویق از سرمایه‌گذاران خارجی، با مراکز خدمات سرمایه گذاری در کلیه استان‌ها گسترش داده‌ایم.
   برگزاری نشست‌های آموزشی راهگشا برای کلانشهرهای کشور است
   رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری شیراز نیز در حاشیه این دوره آموزشی گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور، سرمایه‌گذاری خارجی اهمیت به سزایی دارد به دلیل اینکه به بحث تامین مالی مدیریت شهری کمک خواهد کرد و برگزاری چنین دوره‌ها و نشست‌هایی بسیار می‌تواند راهگشا برای کلانشهرهای کشور واقع شود که شهرها بتوانند از تجارب یکدیگر به خصوص از تجارب شهر مشهد که در صندوق جهانی توسعه آسیایی جایگاهی دارد، استفاده کرده و از موفقیت این شهر در تامین منابع خارجی بهره گرفته شود.
   به گفته حسام قلعه‌دار، برای ما که پتانسیل‌های خوبی را در شهر شیراز برای توسعه صنعت گردشگری و ... داریم، باید در این دوره‌ها شرکت و از تجارب بهره‌مند تا بتوانیم از منابع خارجی استفاده کنیم.
   وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران بسیاری علی الخصوص ایرانی‌های ساکن کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارند که تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران دارند و در استان فارس دارند که ما باید از کلیه منابع داخلی و خارجی و تامین مالی از این منابع بیشترین استفاده را در بحث پیشبرد اهداف خود در حوزه مدیریت شهری ببریم.
   قلعه‌دار یادآور شد: خوشبختانه بعد از برجام، رتبه کشور ایران به لحاظ ریسک سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی برجسته‌تر شده است که به دلیل روابط سیاسی امروز ما و ارتباطات بین‌المللی، تمایل به سرمایه‌گذاری به صورت عملیاتی در حال انجام است و بانک‌های کشور نیز تمایل به تامین مالی دارند.
   شهرها باید همیشه آماده برای جذب سرمایه‌گذار خارجی باشند
   رییس گروه همکاری‌های بین‌المللی علمی و تخصصی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز در حاشیه این برنامه آموزشی بیان کرد: یکی از اهدافی که در مرکز آموزش متروپلیس و صندوق جهانی آسیایی توسعه شهرها و در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی دنبال می‌شود، انتقال تجارب است که در این راستا شهرها و کلانشهرها با مشکلات عدیده منابع مالی مواجه هستند و بسیاری از شهرهای دنیا برای زیرساخت‌ها و توسعه شهرهای خود، با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و سعی دارند که از منابع خارجی به جز منابع داخلی و محلی خود استفاده کنند. لذا ما در ایران در این مقوله عقب هستیم.
   حمیدرضا اصفهانی‌زاده تاکید کرد: بهانه‌ای که همیشه وجود دارد این است که به دلیل موارد سیاسی و تحریم‌ و... ، سرمایه‌گذار خارجی به کشور ما ورود نمی‌یابند چرا که جذابیتی نداریم، اما این در حالی است که ما آماده جذب سرمایه‌گذاران خارجی و حتی داخلی نبوده‌ایم همانطور که در روزنامه‌ها و اخبار رسانه شاهد بودیم که پس از برجام و ورود هیات‌های اروپایی و فرانسوی و ورود آنان به شهرهای ما، هیچکدام از کلانشهرهای ما برای جذب این سرمایه‌گذاران آماده نبوده‌اند و این نوعی ضعف اقتصادی را در حوزه کلانشهرهای ما نشان می‌دهد.
   به گفته وی، حتی یک آمارنامه واحد اقتصادی وجود نداشت که توسط مسوولان ما ارائه گردد و حتی در بحث سرمایه‌گذاری در بسیاری از شهرها متولی نداشته‌ایم.
   وی اعلام کرد: این دوره از مدیریت شهری آمادگی این را دارد که به کلانشهرهای دنیا کمک کند تا برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی چه انجام دهند.
   اصفهانی‌زاده افزود: همچنین در این دوره به شاخص‌های سرمایه‌گذاری و دلیل انتخاب شهرها پرداخته‌ایم که این موارد نکات کلیدی است که به صورت مختصر به آن پرداخته شد تا تمامی کلانشهرها آمادگی استفاده از این فرصت‌ها را در جذب سرمایه گذار پیدا نمایند، خواه که میلیونرها و سرمایه‌گذاران خوبی وجود دارند که آماده سرمایه‌گذاری در ایران هستند.
   وی در پایان خاطرنشان کرد: مشهد جزو معدود شهرهایی است که معاونت اقتصادی دارد که هدف آن شهردار، شورا و معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، آماده‌سازی بسترهای لازم برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.
   به دنبال تسهیل مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در شهرداری‌ها هستیم
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز در حاشیه این دوره‌ها گفت: حوزه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را با اولویت سرمایه‌گذاران داخلی و در مرحله بعد با استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی انجام خواهیم داد تا از منابع آنها استفاده کنیم.
   شهریار آل شیخ خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شهرداری‌ها ارتباط با منابع خارجی به دلیل اینکه فرآیندهایی دارد و باید در دستگاه‌های دولتی مراحلی را طی کرده و در بودجه سال آینده نیز دیده شود و با همکاری سازمان اقتصاد دارایی صورت گیرد، ضعیف بوده است.
   وی گفت: سال گذشته در دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها که در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مستقر است اساتید خارجی را دعوت کردیم تا ظرفیت‌های خارجی را که در حوزه شهرداری‌ها می‌توان از آن استفاده کرد معرفی نمایند که استقبال زیادی هم از آن شد.
   وی افزود: موضوعی که در همان نشست مطرح شد این بود که ما در حوزه ضوابط داخلی برای سرمایه‌گذاری خارجی نیز با مشکل مواجهیم لذا امسال با این رویکرد نشست با حضور مخاطبان داخلی برگزار شد. آموزشی هست برای رویه‌های داخلی که می‌توان از سرمایه‌های خارجی استفاده نمود تا مسیر سرمایه‌گذاری خارجی را در شهرداری‌ها تسهیل نماییم.
   *****
   دومین دوره آموزشی دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها(FMDV) در کلانشهر مشهد برگزار شد که شناخت ضوابط، قوانین و فرایندهای سرمایه گذاری خارجی در ایران، آشنایی با ملاحظات قانونی در سطح ملی و استانی، بررسی امکان ورود مستقیم شهرداری ها به حیطه سرمایه گذاری و ... از اهداف این کارگروه دفتر آسیایی در برگزاری این دوره ها بوده است که در پایان آن از سوی دفتر انستیتو آموزش متروپلیس در مشهد به شرکت کنندگان گواهی آموزشی اعطاء می‌گردد.
   صندوق جهانی توسعه شهرها یک ابتکار مهم برای دولت‌های محلی و شهرداری‌ها است که مهمترین مسایل مالی خود را حل کنند و خدمات مطلوب به شهروندان ارائه دهند در واقع هدف اصلی صندوق فراهم کردن نیازهای پروژه‌‌های شهری در سه حوزه فن‌آوری و مشاوره، یافتن منابع مالی و خدمات اجرایی است.
   دفتر آسیایی این صندوق در ایران درمهرماه 1391 در مشهد افتتاح شد و هم اکنون در چارچوب معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد فعالیت می‌کند.
   زهرا غلامی

   تعداد بازدید: 568
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   3 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .