•  
   منبع خبر : 1005
   تعداد بازدید: 369
   کد: 145086
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۱/۰۵

   تحقق هوای پاک در بستر هم‌بستگی
   محمدرضا حیدری

   آسمان آبی و شهر سبز تنها در بستر همین هم‌بستگی‌های دغدغه‌مند تحقق پیدا می‌کند. پس یکایکمان دست در دست هم، با وجودی پراراده که مسئولیت خویش را در این زمینه دانسته است و می‌داند، باید در این مسیر گام برداریم.
   تحقق هوای پاک در بستر هم‌بستگی

   هوای پاک تنها در بستر هم‌بستگی اجتماعی میان مردم و مسئولان تحقق می‌یابد. آلودگی آسیب‌زای هوا در کلان‌شهرها به یکی از نگران‌کننده‌ترین معضلاتی بدل شده است که مدیریت شهری با آن مواجه است. کوچاندن این غبار خاکستری که در اغلب روزهای سال در آسمان شهرها بساط می‌گسترانَد و انگار هوای رفتن هم ندارد رتبه‌ای بالا در مطالبات مردمی از مدیران شهری را به خود اختصاص داده است و باید برای آن چاره‌ای عملی و فوری اندیشید، پیش از آنکه رنگ آبی آسمان شهر به‌کلی از خاطر همه‌مان پاک شود.
   مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدان واقف باشیم این است که در رفع این‌گونه معضلات همه‌مان مسئولیم، از شهروندی که در ساعات آلودگی شهر به صورت تک‌سرنشین به تردد غیرضرور در شهر اقدام می‌کند و مدیران خدمات شهری که سرانه فضای سبز را باید تا حد ممکن افزایش دهند تا ما که بایستی بودجه و تمرکز لازم را به حل این معضل اختصاص دهیم و دولت که باید در این زمینه‌ها یاری‌رسان شورا باشد. باری، این‌گونه مشکلات با حداکثر مشارکت و احساس مسئولیت عمومی رفع می‌شود و مادام که اهتمامی جدی در عموم شهروندان و مدیران شهری درباره رفع آن به وجود نیاید، نمی‌توان به حل پایدار و بلندمدت آن امیدوار بود.
   شورای پنجم و مجموعه شهرداری مشهد در این زمینه کمر همت به نوسازی و گسترش خطوط و سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی بسته است. شورای شهر همچنین در راستای تسریع اجرای خط ٣ قطار شهری مشهد، شهرداری را مجاز به دریافت ‌هزار و ۲۰۶ میلیون دلار فاینانس کرده است. در زمینه سرانه فضای سبز نیز اکنون مشهد وضعیت مناسبی ندارد و از کلان‌شهرهایی مانند تهران، اصفهان و شیراز عقب‌تریم (دراین‌باره معاونت خدمات شهری وعده افزایش سیصدهکتاری فضای سبز شهر مشهد تا پایان سال ٩۶ را داده است و امیدواریم با همتی عمومی، بدان جامه عمل بپوشانیم). همکاران ما در شورا به موارد بالا اکتفا نکرده‌اند و طرح‌های ذیل نیز برای مقابله با آلودگی هوا در کمیسیون‌های مختلف شهرداری و شورای پنجم در حال بررسی است:
   ۱- طرح ایجاد محدودیت تردد خودروهای شخصی در منطقه مرکزی شهر
   ۲- توسعه و گسترش محدوده جغرافیایی طرح زوج و فرد
   ۳- اخذ عوارض سوخت
   ۴- افزایش هزینه تردد با وسیله نقلیه شخصی
   ۵- توسعه مسیر دوچرخه و پیاده‌رو
   ۶- گسترش ناوگان حمل‌ونقل عمومی
   ۷- توسعه خطوط بی‌آر‌تی
   در پایان نیز خاطرنشان می‌سازم که آسمان آبی و شهر سبز تنها در بستر همین هم‌بستگی‌های دغدغه‌مند تحقق پیدا می‌کند. پس یکایکمان دست در دست هم، با وجودی پراراده که مسئولیت خویش را در این زمینه دانسته است و می‌داند، باید در این مسیر گام برداریم.

   *رییس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس

    

   کلید واژه ها: هوای پاک -
   تعداد بازدید: 369
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .