•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 210
   کد: 147115
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در «نشست هم‌افزایی اندیشه‌ها پیرامون بزرگ‌ترین میدان معاصر ایران»:

   هویت و معماری ایرانی اسلامی از مهم‌ترین چالش‌های طرح میدان شهداست / حرکت زیبای شهردار مشهد برای بازاندیشی طرح میدان شهدا

   حرکت زیبایی که شهردار مشهد مقدس در این مرحله برای میدان شهدا انجام داد به ما یادآوری می‌کند که حتی بعد از پایان یک پروژه، بازاندیشی در مورد آن امکان‌پذیر است.
   هویت و معماری ایرانی اسلامی از مهم‌ترین چالش‌های طرح میدان شهداست / حرکت زیبای شهردار مشهد برای بازاندیشی طرح میدان شهدا

   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: هویت و معماری ایرانی اسلامی و پیاده محوری از مهم‌ترین چالش‌های طرح میدان شهداست.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، محمدهادی مهدی‌نیا در «نشست هم‌افزایی اندیشه‌ها پیرامون بزرگ‌ترین میدان معاصر ایران» بیان کرد: فرآیند شهرنشینی را می‌توان به سه دوره تقسیم کرد، دوره رنسانس که دوره رونق صنعتی بود، دوره شهر گریزی و رونق حومه‌نشینی در دهه‌های ۳۰ تا ۷۰ میلادی و دوره معاصر هم که از دهه ۷۰ میلادی تاکنون می‌باشد، دوره نوشهرگرایی است.
   وی افزود: پیاده‌مداری، توسعه حمل و نقل عمومی و هوشمندسازی از ویژگی‌های دوره معاصر است. هم‌زمان با این دوره، دوره مدرنیسم و پست مدرنیسم هم وجود دارد که یکی از ویژگی‌هایش تکثرگرایی و تفاوت دیدگاه‌ها می‌باشد.
   مهدی‌نیا تصریح کرد: مجموعه میدان شهدا پروژه‌ای است که در نوشهرگرایی و پست مدرنیسم اتفاق افتاده است پس دیگر برای یک پروژه در این دوره لفظ پروژه مفهوم پیدا نمی‌کند بلکه پروسه معنی می‌یابد به این معنی که هر زمان می‌شود در مورد آن پروژه بازاندیشی و فکر شود و این نقد زمانمند و همیشگی در مورد میدان شهدا نیز صدق می‌کند.
   وی ادامه داد: حرکت زیبایی که شهردار مشهد مقدس در این مرحله برای میدان شهدا انجام داد به ما یادآوری می‌کند که حتی بعد از پایان یک پروژه، بازاندیشی در مورد آن امکان‌پذیر است.
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس عنوان کرد: فضاهای شهری وقتی موفق هستند که انواع پذیر باشند. بر این اساس ما اجازه خواهیم داشت که هر زمان، چالش‌های میدان شهدا را برای خودمان یادآوری کنیم.
   مهدی‌نیا در ادامه به مهم‌ترین چالش‌های طرح میدان شهدا از سال ۸۳ تاکنون پرداخت و افزود: بحث هویت و معماری ایرانی اسلامی، انفکاک خط پروژه با سایر بستر شهر، پیاده محوری میدان، رابطه اقلیم و طراحی با بناهای شکل گرفته، مفهوم و هویت شهادت در کالبد دو مفهوم و کارکرد میدان و همچنین نقد پذیری در حوزه اجرا و باز اندیشی از مهم‌ترین چالش‌های طرح میدان شهدا است.
   وی در پایان باز اندیشی مجدد این طرح را به فال نیک گرفت و تاکید کرد: در تکثرگرایی است که به هر کسی با هر دیدگاهی حق می‌دهد تا نظر خود را در مورد پروژه بیان کند و در نهایت به ایده‌های خوبی می‌رسیم.
   احمد پورمفردی
    

   کلید واژه ها: شهردار مشهد - میدان شهدا -
   تعداد بازدید: 210
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .