•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 250
   کد: 147193
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد در نطق پیش از دستور شانزدهمین جلسه علنی پیشنهاد داد؛

   راه‌اندازی خانه طراحان و مهندسان فضاهای زیستی در مشهد

   باید باور کنیم که سامان یافتن حرفه مهندسی؛ از مراحل نخستین تربیت جوانان این سرزمین در مراکز آموزش عالی، تا تامین بستر صحیح، سلامت و از همه مهم‌تر تخصصی، دانش محور و روزآمد حرفه‌ای و شغلی ایشان؛ بیواسطه بر توانمندی و مدیریت بهینه شهر، مشهود و موثر است.
   راه‌اندازی خانه طراحان و مهندسان فضاهای زیستی در مشهد

   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: باید خانه طراحان و مهندسان زیستی شهر راه‌اندازی شود تا موجب ساماندهی و اعتلای خدمات مهندسی شهر مشهد مقدس گردد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، محمد هادی مهدی‌نیا در نطق پیش از دستور شانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اظهار کرد: در پس و پیش روزهایی هستیم که با نام بلند دانشمند گرانمایه تمدن ایران زمین و جهان اسلام «خواجه نصیرالدین طوسی» به نام «روز مهندس» شناخته رایم و صدالبته دامنه بلند و گرانسنگ علم و فن آوری و دانش هندسه و ریاضی در این سرزمین؛ آسمانی است به رخشانی از ستارگانی بیشمار؛ چون خیام و ابوریحان و غیاث الدین کاشانی و نام هایی بلندآوازه که برگ‌های زرین دفتر خردمندی این سرزمین و به ویژه خطه تمدنی خراسان بزرگ هستند.
   ما وارثان این نام‌های بلند و آثار مهندسی ارجمندی چون مسجد گوهرشاد و شیخ لطف الله، پل خواجو و برج نخبگان و همه این یادگاران حیرت انگیزیم .
   امروز اما یک پرسش و جستجو برای پاسخش؛ وظیفه هر میراث دار این گنجینه کهن است:
   « براستی اکنون تا چه میزان می توانیم وارثان شایسته ای بر پشتوانه ی خردمندی و مهندسی این سرزمین باشیم ؟»
   اعضای ارجمند شورای شهر مشهد!
   بی‌گمان به ژرفا می‌دانید که در میان تمام کشورهای جهان، با اندک یا بسیار چرخیدن چرخه‌های اقتصادی‌شان، درهای دانشگاه‌های ما چندان بی محابا باز شده است که یکی از 10 کشور پرورش‌دهنده و تربیت‌کننده «مهندس» در جهان هستیم و چه دردناک است که از دیگر سو می‌دانید که همزمان، حرفه «مهندسی» در صدر 10 شغلی در کشور ماست که بیشترین مقوله دردبار «بیکاری» چنگ در گریبانشان انداخته است .
   به بیان دیگر ما در صدر 10 کشور نخست دنیا، هم مهندس تربیت می‌کنیم و هم به کار افزودن تعداد بیکاران تحصیلکرده خویشیم.
   بیایید باور کنیم که این نکته تامل برانگیز است و استخوانسوز ...
   اما از منظری دیگر نیز موضوع را بنگریم: آیا ما و تمامی کشورهایی چون ما که شاید بتوان "در حال توسعه" مان نامید، واقعا به اغنا و بی نیازی از تخصص مهندسان رسیده‌ایم؟ و تمامی زیرساخت‌های فنی و بنیادین خود را به حد اعلا به پایان رسانده‌ایم که مهندسان جوانمان در صدر فهرست بیکاران کشور هستند یا توان، حمیت، اراده و تدبیر لازم را در بکارگیری این خیل بی شمار مهندسان کشور نداشته ایم؟
   به نظر پاسخ روشن است و نیازمند تفسیر نیست .
   باید امروز با سری افکنده، از تمامی این چند دهه، حداقل در جمع مدیران و متولیان شهرها و روستاها اقرار کنیم که ما ناتوان بوده ایم در جذب و تعریف صحیح شغل و حرفه برای مهندسانی که کم رقیب در جهان تربیت کرده ایم و صدالبته وقت آن است تا با گردنی افراشته و همتی بلند و به اتکای اعتماد و انتخاب مردمانی که میراث دار خردمندی و دانش و مهندسی این سرزمین هستند به سامان این امر مهم ، آستین همت بالا بزنیم.
   در روزهایی که گذشت وزیر ارجمند راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید از منع اشتغال مهندسانی گفتند که همزمان در ارگان هایی مرتبط مشغول بکار هستند و هر سو گفتاری و نوشتاری در له یا علیه این ابلاغ نامه مطرح شد ، اما آیا بر ما منتخبان بیست و نهم اردیبهشت ماه مردمان این شهر عزیز، وظیفه نیست تا فارغ از غوغاهای پدید آمده، در قالب گفتگوهایی پژوهش شده و اندیشمندانه در این حوزه به واکنشی خردمندانه و از سر انصاف و تدبیر، بپردازیم؟ آیا نباید روشن و معین و مبتنی بر نگرشی کارشناسانه، براین خارج شدن بخش قابل توجهی از مهندسان از گردونه کار حرفه ای و باز شدن درگاه ورود بخشی دیگر، به حرفه ساختن شهر، صاحب نظر باشیم؟ حال این نظر هر سوی ماجرا که باشد.
   اگر امروزه همه مهندسان در عرصه ساخت و ساز شهر و ارائه خدمات فنی – مهندسی در شکلی مستقیم و بیواسطه از قابلیت‌های پر قدر و منابع بالقوه مدیریت شهری محسوب می‌شوند، وظیفه شورای اسلامی شهر و نهاد شهرداری در برابر بهره مندی صحیح و پوینده و بالنده از ایشان چیست؟
   با خود مروری دوباره کنیم: کدامیک از کمیسیون‌های شورای شهر، امروز بی‌بهره از خدمات مهندسی و یا بی توجه به اقدامات ایشان؛ می‌توانند در عرصه تصمیم سازی مدیریت شهری اتخاذ نظر کنند؟
   وقتی شمارگان پرونده‌های منتظر در کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد در تعدادی حیرت‌انگیز و بسیار است، هنگامی‌که بررسی‌ها و آمارهایی قریب به واقعیت از ساخت و سازهایی متفاوت با پروانه صادره در بیش از نو90 درصد پلاک‌های ساختمانی شهر حکایت می‌کند، هنگامی‌که بر طبق همین سنجش‌ها بیشتر از 80 درصد ساختمان‌ها، نظرات شهرسازان و معماران را به کنجی پنهان کرده‌اند و براساس سلیقه‌ای خام دستانه و تجاربی نامعتبر؛ خود به خنجر خون ریز سیما و منظر شهری و فضای زیستی شهروندان بدل گشته‌اند، هنگامی‌که عمر مفید ساختمان های ما حتی به دو دهه نمی رسد و این یعنی فنای منابع ملی و سرمایه های پولی و تخصصی کشور؛ دیگر ظهور پدیده ناخوشآیند صوری گری در خدمات مهندسین، بلایی ناغافل و سر زده از ناکجا نیست، که شاید بی‌تدبیری و رخوت و گرفتار شدن در روزمرگی متولیان امر است در این هنگامه پرآشوب ...
   ساختن شهرهای ما و شهر عزیز ما، مشهد مقدس؛ با استعدادهای پرتعداد و منابع دانشی و تخصصی پرشمار و انگیزه های پویای شهروندی و زیارتی‌اش در گردونه و گردنه‌ای است که هر سوی آن، دست نیاز به یک حوزه تصمیم‌گیری و تدبیر حرفه مهندسی دارد.
   از درآمدهای نهاد متولی شهر که در بخشی گسترده از ساختن ساختمان‌ها توسط مهندسین؛ به حق، باید که تامین شود تا مسئولیت سازمانی شهرداری در پایش و جاری شدن تمامی مباحث مقررات ملی ساختمان و همچنین صیانت از آنچه در قالب طرح‌هایی فرادست نظیر طرح جامع و تفصیلی - با هر اندک و یا بسیاری که بر آنها بحث و تامل وارد است – جملگی دامنه گسترده مسئولیت‌هایی است که در صورت نخست وظیفه منتخبان پارلمان شهر و در پایه‌ای بلندتر، مسئولیت همه میراث داران خواجه نصیرها و فارابی‌ها و خیام هاست .
   باید باور کنیم که سامان یافتن حرفه مهندسی؛ از مراحل نخستین تربیت جوانان این سرزمین در مراکز آموزش عالی، تا تامین بستر صحیح، سلامت و از همه مهم‌تر تخصصی، دانش محور و روزآمد حرفه ای و شغلی ایشان ؛ بیواسطه بر توانمندی و مدیریت بهینه شهر، مشهود و موثر است.
   از این رو اینجانب همزمان با هفته و روزی که به نام شریف «مهندس» مندرج کرده‌ایم، عنوان ضروری و حیاتی «ساماندهی و اعتلاء خدمات مهندسی شهر مشهد مقدس» را در قالب پژوهشی کاربردی و منتج به دستآوردهای عملیاتی برای مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد و برپایی کارگروهی تلفیقی از صاحب نظران تمامی کمیسیون‌ها و نخبگان مهندسی در جهت پایش موضوع و نیز تشکیل و راه‌اندازی مرکزی را با عنوان «خانه طراحان و مهندسان فضاهای زیستی شهر» پیشنهاد می‌نمایم.
   باشد تا هر چه سریعتر براساس سندی راهبردی – عملیاتی، به چگونگی مدبرانه‌تر بهره‌مندی از خدمات مهندسی دست یازیم و به مردم عزیز مشهدالرضا(ع) که وارثان تمدن و فرهنگ درخشان چندهزاره‌ای علم و مهندسی این سرزمین هستند، گستره‌ای خردمندانه و دانش محور را هدیه کنیم.
   انشالله
   آمین !

    

   تعداد بازدید: 250
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .