•  
   منبع خبر : 1004
   تعداد بازدید: 206
   کد: 148040
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه خبر داد:

   استقرار خودروهای آتش‌نشانی در 40 نقطه از شهر همزمان با شب چهارشنبه سوری/ در حوزه ایمنی بازارهای شهر وضعیت مطلوبی نداریم

   در حال حاضر کمتر از 20 بازار از این تعداد برای ایمن‌سازی اقدام کردند و دیگر بازارها با توجه به اینکه قدیمی هستند در حوزه معماری، انبارداری و سیستم‌های اطفای حریق مشکل دارند.
   استقرار خودروهای آتش‌نشانی در 40 نقطه از شهر همزمان با شب چهارشنبه سوری/ در حوزه ایمنی بازارهای شهر وضعیت مطلوبی نداریم

   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از استقرار خودروهای آتش‌نشانی در 40 نقطه از شهر همزمان با شب چهارشنبه سوری خبر داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، آتشپاد دوم حسن جعفری در نشست خبری که به منظور اطلاع‌رسانی اقدامات انجام شده در خصوص شب چهارشنبه آخر سال برگزار شد، بیان کرد: خوشبختانه نگاه مسوولان و شهروندان نسبت به مقوله ایمنی هر سال مطلوب‌تر می‌شود.
   وی افزود: دلیل به وجود آمدن بخش اعظمی از این نگاه و توجه به حوزه ایمنی از سوی شهروندان به کمک و هدایت‌گری رسانه‌ها برمی‌گردد که این موضوع باید تداوم داشته باشد تا شاهد کاهش حوادث در شهر باشیم.
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در ادامه به تمهیدات ایمنی در شب چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و گفت: جشن گرفتن در شب چهارشنبه سال یک سنت حسنه و قدیمی در بین ایرانیان است اما برخی از افراد با انجام اقدامات هنجارشکنانه باعث به وجود آمدن حوادث و حریق می‌شوند.
   وی اضافه کرد: در این راستا ضمن هماهنگی با تمام دستگاه‌های متولی، علاوه بر آمادگی 48 ایستگاه آتش‌نشانی فعال شهر مشهد، 40 نقطه از مراکز تجمع شهروندان شناسایی و خودروهای عملیاتی در این نقاط مستقر خواهند شد.
   آتشپاد دوم جعفری به آمار حوادث شب چهارشنبه آخر سال گذشته تصریح کرد: در سال گذشته 33 مورد حادثه در مشهد رخ داد که متاسفانه 4 مجروح و یک فوتی نیز به ثبت رسید.
   وی تصریح کرد: هدف سازمان آتش‌نشانی جلوگیری از برگزاری مراسم شب چهارشنبه سوری نیست بلکه هدف ما حفظ ایمنی و جلوگیری از خطر است.
   آتشپاد دوم جعفری در خصوص تعیین محلی برای برگزاری جشن چهارشنبه آخر سال گفت: تاکنون مجوزی برای تعیین محل و برگزاری جشن چهارشنبه آخر سال صادر نشده است.
   کاهش زمان رسیدن به محل حریق و حادثه
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در ادامه به میزان حریق و حوداث سال جاری شهر مشهد اشاره کرد و تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 15 هزار و 500 عملیات در شهر مشهد رخ داده که 43 درصد آن حریق و 57 درصد حادثه بوده است.
   وی اضافه کرد: خوشبختانه تعداد عملیات‌های سازمان آتش‌نشانی نسبت به سال گذشته 1.9 درصد کاهش پیدا کرده است.
   آتشپاد دوم جعفری ادامه داد: همچنین در این عملیات‌ها 93 نفر از افراد فوت، 818 نفر مصدوم و 8325 نفر نیز نجات یافتند که در مجموع شاهد افزایش 7.3 درصدی در این بخش نسبت به سال گذشته هستیم.
   وی با اشاره به زمان رسیدن به محل حادثه و حریق گفت: زمان رسیدن نیروهای عملیاتی به محل حادثه در سال 96 به 4 دقیقه و 29 ثانیه رسیده است.
   آتشپاد دوم جعفری عنوان کرد: همچنین بیشترین درصد حوادث شهر مشهد در مناطق 2 و 9 رخ داده است.
   انجام بالغ بر 15 هزار بازدید پیشگیرانه از اماکن عمومی
   وی در ادامه به ارائه آموزش‌های شهروندی در حوزه ایمنی اشاره کرد و ادامه داد: در سال جاری بالغ بر 830 هزار نفر ساعت آموزش شهروندی در حوزه ایمنی ارائه شده است.
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد اضافه کرد: در حوزه پیشگیری نیز نسبت به گذشته اقدامات بهتری صورت گرفته که در این راستا تاکنون 15 هزار و 190 بازدید پیشگیرانه انجام شده است.
   آتشپاد دوم جعفری تصریح کرد: در این راستا تعداد بازدیدهای پیشگیرانه نسبت به سال گذشته 47 درصد رشد پیدا کرده که بیشتر این بازدیدها نیز در حوزه صنفی صورت گرفته است.
   در حوزه ایمنی بازارها شرایط مطلوبی نداریم
   وی در ادامه به بازدید از اماکن عمومی شامل بازارها، ساختمان‌ها و مسافرخانه‌ها اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر 320 بازار، مجتمع تجاری و سرا در شهر مشهد فعال است که طی بازدید ایمنی انجام شده و با همکاری اتاق اصناف، اخطاریه‌های لازم برای اجرای موارد ایمنی در این بازارها ارسال شده است.
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد تصریح کرد: در حال حاضر کمتر از 20 بازار از این تعداد برای ایمن‌سازی اقدام کردند و دیگر بازارها با توجه به اینکه قدیمی هستند در حوزه معماری، انبارداری و سیستم‌های اطفای حریق مشکل دارند.
   آتپشاد دوم جعفری اضافه کرد: خوشبختانه با حمایت دستگاه قضایی برخی از بازارها اقدام به ایمن‌سازی بازارها کرده‌اند اما به طور کلی در حوزه ایمنی بازارها شرایط مطلوبی نداریم.
   وی در خصوص ایمنی بازار زیست خاور گفت: همچنین مقرر شد که بازار زیست خاور در سال آینده نسبت به اجرای سیستم اعلام و اطفای حریق اقدام کند.
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در ادامه به ایمن‌سازی مدارس اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برخی از دستگاه‌ها مانند مدارس از اخذ تاییدیه ایمنی مستثنی هستند و آتش‌نشانی معمولا نمی‌تواند نظارتی انجام دهد.
   آتشپاد دوم جعفری تصریح کرد: در شهر مشهد یک هزار مدرسه وجود دارد که بازدید ایمنی برای آن انجام و نواقص را به آموزش و پرورش اعلام کردیم اما برای رفع آن باید در سیاست کلان بودجه‌ای اختصاص پیدا کند و در کنار آن باید استثناعات امکانی مانند مدارس برای اخذ تاییدیه ایمنی مدارس برداشته شود.
   خریداری دو دستگاه بالابر 72 متری برای شهر مشهد
   وی در ادامه این نشست خبری در خصوص تجهیرات ایمنی شهر مشهد بیان کرد: سازمان آتش‌نشانی همواره تلاش می‌کند نیازهای شهر را برای امدادرسانی رفع کند اما در این مسیر نسبت به گذشته محدودیت‌های بودجه‌ای وجود دارد.
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد تصریح کرد: با وجود محدودیت بودجه در حال حاضر یک دستگاه بالابر 56 متری خریداری و مورد بهره‌برداری قرار گرفته و همچنین دو دستگاه بالابر 72 متری نیز تا نیمه سال آینده به کارگیری خواهد شد که از به روزترین تجهیزات ایمنی دنیا است.
   وی عنوان کرد: در حال حاضر 15 هزار قلم تجهیزات اطفایی و امدادی در سازمان آتش‌نشانی مشهد فعال است که 95 درصد آن از تجهیزات روز دنیا است.
   87 درصد تماس‌های 125 مزاحمی و غیرمرتبط است
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در ادامه به میزان مزاحمت‌های تلفنی 125 اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 612 هزار تماس با مرکز فرماندهی آتش‌نشانی مشهد برقرار شده که 87 درصد آن مزاحمی و یا غیرمرتبط بوده است.
   آتشپاد دوم جعفری ادامه داد: در این بین 3.6 درصد تماس‌ها منجر به امدادرسانی عملیاتی شده و 10 درصد آن مشاوره‌ای بوده است.
   وی تصریح کرد: علیرغم همه تاکیدات و فرهنگسازی صورت گرفته آمار مزاحمان سازمانی بالا است و برای کاهش آن تقریبا همه راهکارهای قانونی را اجرا کردیم و در بسیاری از مواقع نیز برخورد شده است.
   تعیین تکلیف فعالیت آتش‌نشانان بخش خصوصی تا پایان سال جاری
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در خصوص تعداد نیروهای این سازمان گفت: در حال حاضر 1263 نفر نیرو در سازمان آتش‌نشانی فعال هستند که 111 نفر از این تعداد در بخش خصوصی فعالیت دارند.
   آتشپاد دوم جعفری اضافه کرد: در حال حاضر فعالیت آتش‌نشانان در بخش خصوصی از 6 سال گذشته آغاز شده و در این مدت وزارت کشور برای ادامه فعالیت این افراد یکبار موافقت و بار دیگر مخالفت خود را اعلام کرده است.
   وی گفت: در این راستا شورای اسلامی شهر مشهد تا پایان سال جاری به شهرداری مهلت داده تا وضعیت نیروهای بخش خصوصی آتش‌نشانی را مشخص کند لذا منتظر نظر مجلس شورای اسلامی برای ادامه و یا اتمام فعالیت بخش خصوصی در آتش‌نشانی هستیم.
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در پاسخ به علت عدم به کارگیری نیروهای آتش‌نشان خانم گفت: متاسفانه به دلیل وجود حساسیت‌های فرهنگی نتوانستیم مجوز حضور آتش‌نشانان خانم را بگیریم و این در حالیست که به حضور این افراد نیاز داریم.
   وی ادامه داد: با این حال 88 آتش‌نشان خانم به صورت داوطلب با سازمان آتش‌نشانی مشهد همکاری دارند.
   فرزانه نثاری
    

   کلید واژه ها: ایمنی - چهارشبه سوری - مشهد - -
   تعداد بازدید: 206
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .