•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 196
   کد: 150103
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
   به بهانه روز جانباز و در گفتگو با جانبازان شاغل در شهرداری مشهدمقدس مطرح شد؛

   تاکید بر اخلاق‌مداری و وظیفه‌شناسی در خدمت‌رسانی به مردم/ خاطرات جانبازان تا زنده‌اند ثبت شود

   با اینکه جسمشان آسیب دیده است اما انرژی زیادی در وجودشان جریان دارد که بخشی از این انرژی را به مخاطب نیز منتقل می‌کنند. صمیمی و ساده سخن می‌گفتند. آرام از کنارشان برمی‌خیزم و به این می‌اندیشم که این جانبازان، چه دل بزرگی دارند.
   تاکید بر اخلاق‌مداری و وظیفه‌شناسی در خدمت‌رسانی به مردم/ خاطرات جانبازان تا زنده‌اند ثبت شود

   جانبازان شهرداری مشهد مقدس، ضمن توصیه همه مدیران و پرسنل شهرداری به اخلاق‌مداری و وظیفه‌‌شناسی در مواجهه با ارباب رجوع، بر ثبت خاطرات جانبازان در زمان حیاتشان تاکید کردند.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، «جانبازان، رهبرانِ نهضت‌اند». این را امام خمینی (ره) در کشاکش نبرد و جهاد، در هنگامی که آتش و گلوله بیداد می‌کرد و مردانگی و غیرت در جبهه‌های جنگ معنا می‌یافت، گفت و فرمود: «مجروحین و معلولین، خود چراغ هدایتی شده‌اند که در گوشه گوشه این مرز و بوم به دین باوران، راه رسیدن به سعادت آخرت را نشان می‌دهند».
   رهبر معظم انقلاب هم که خود از شهیدان زنده انقلاب هستند، در مورد مقام شامخ جانبازان اینگونه فرموده‌اند: «جانبازان، انسان‌هایی هستند که در سخت‌ترین دوران کشورْ شرف، شجاعت و تعهد خود را ثابت نمودند. ما به جانبازان، به عنوان شهیدان زنده انقلاب اسلامی افتخار می‌کنیم».
   جانبازان، انسان‌هایی ایثارگر و جان برکف‌اند که طی سال‌های جنگ تحمیلی و تجاوز دشمن، در خطوط مقدم جبهه، قهرمانانه سینه خود را در برابر آتش دشمن سپر کرده و در راه حفظ کیان اسلام، سلامت خود را تقدیم داشتند.
   جانبازان، انسان‌های برگزیده‌ای هستند که بسیاری از نعمت‌های مادی خود را به پیشگاه دوست تقدیم کرده اند. آنان به دلیل از خود گذشتگی‌ها و ایثارگری‌هایشان، موانع و حجاب‌ها را که در اثر تعلّقات و وابستگی‌های دنیوی ایجاد می شود، کنار زده و راحت تر با خداوند به مناجات می پردازند. قلب شکسته آنان، بزرگ‌ترین سرمایه جانبازی شان به شمار می‌آید.
   جانبازی، مدال افتخاری است که خداوند متعال این نعمت ارزشمند خویش را نصیب انسان‌های پاک و بی‌آلایش خود می‌نماید؛ انسان‌هایی که از هستی و جان خویش در راه رضایت حق گذشته و در این راه، صبر و مقاومت می‌کنند. آن‌ها در صورت ادامه این راه، فضیلت و ارزششان حتی از شهیدان نیز والاتر است.
   امروز جانباز در صحنه فرهنگ جامعه حضور یافته تا با دست‌ها و پاهای بریده شده و چشم‌های نابینا، مشعل فروزان ارزش‌های الهی را مشتعل‌تر نماید. او ایستاده تا نام و یاد و فرهنگ شهیدان را زنده نگاه دارد.
   حال که روزهای تقویم به یکم اردیبشت‌ماه 97 یعنی سالروز میلاد با سعادت بزرگ جانباز کربلا، حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز رسیده است بر آن شده‌ایم تا علاوه بر شناخت واژه جانباز و مقام شاخص وی، پای صحبت دو تن از جانبازان شاغل در شهرداری مشهد مقدس بنشینیم و ضمن آشنایی بیشتر با آنها، از شنیدن خاطرات دوران جبهه و آرمان‌های آنها در خدمت‌رسانی به زائر و مجاور در شهرداری مشهد لذت ببریم.

   توصیه همه به اخلاق‌مداری و وظیفه‌شناسی
   ابتدا محمد حیدری، جانباز 70 درصد شاغل در حوزه منابع انسانی شهرداری مهمان ماست. او که متولد سال 1347 بوده و 17 سال است که در شهرداری مشهد مقدس مشغول فعالیت است، می‌گوید: سال 1364 و در دوران تحصیلات دبیرستان، به جبهه جنوب و هورالعظیم اعزام شدم که در طول 11 ماه حضور در جبهه، به عنوان امدادگر، ارائه خدمت می‌کردم.
   حیدری می‌افزاید: قبل از آغاز عملیات والفجر 8، در تاریخ 24 دی‌ماه سال 64، از اکثر قسمت‌های بدن مانند پا، چشم، گوش و ... مجروح شده و میزان جانبازیم، بالاتر از 70 درصد می‌باشد. تقریبا بیشترین درصد جانبازی را در میان جانبازان شاغل در شهرداری مشهد دارا هستم.
   وی خاطرنشان می‌کند: حضورم در اجتماع و محل کار با همان نگاهی است که در جبهه داشتم. سعی دارم حضورم بگونه‌ای باشد تا یادآور همان دوران دفاع مقدس بوده و فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج دهد.
   از او در مورد زندگی شخصی، همسر و فرزندانش می‌پرسم که می‌گوید: همسرم بعد از دوران جانبازی، با اختیار خود با من ازدواج کرد که این موضوع جای خوشحالی دارد. خوشبختانه حاصل این ازدواج دو فرزند، یک پسر به‌نام مصطفی و یک دختر به‌‎نام زهرا است که انها نیز به راهی که من رفته‌ام افتخار می‌کنند.
   این جانباز شاغل در شهرداری مشهد می‌گوید: خوشبختانه نوع رفتار و برخورد مدیران و همرزمانم در شهرداری با جانبازان شاغل در این سازمان خوب است اما در اجرای قوانین مربوط به پرداخت تسهیلات و حق و حقوق جانبازان که مصوبات کشوری دارد لازم است دقت و سرعت عمل بکارگیری شود.
   حیدری با توصیه همه مدیران و پرسنل شهرداری برای رعایت اخلاق مداری و وظیفه شناسی در مواجهه با ارباب رجوع، تاکید می‌کند: همه ما در شهرداری مشهد، به عنوان خادم زائران و مجاوران رضوی، خادم امام مهربانی‌ها نیز محسوب می‌شویم و این را باید دانست که همه مردم شایسته تکریم هستند و ما باید با اخلاق‌مداری به آنها پاسخگویی کنیم.
   وی عنوان می‌کند: اگر همین اصول را در شهرداری مشهد رعایت کنیم، حتی اگر ارباب رجوع با پاسخ منفی نیز مواجه شود ولی این جواب منفی را با روی خوش از ما بشنود باز هم با رضایتمندی از اداره خارج خواهد شد.
   این جانباز جنگ تحمیلی با تاکید بر اینکه همکارن من واقعا با ایثار، در سازمان خدمت محور شهرداری مشهد فعالیت می‌کنند، خاطرنشان می‌کند: هم باید مدیران و مسئولین شهرداری قدر کارکنان شهرداری را بدانند و هم کارکنان شهرداری، قدر مردم را بدانند.

   تلاش برای حرمت نگه داشتن عنوان جانبازی با ارائه خدمت صحیح به مردم
   در ادامه، پای صحبت‌های جواد نمن‌الحسینی، جمع‌دار اموال 54 ساله اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری که از سال 69 در شهرداری مشهد مشغول فعالیت است، می‌نشینیم. وی که 22 سال سابقه خدمت در شهرداری را دارد، در سال 65 به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام و 28 ماه با گروهان پمپاژ جهاد سازندگی در جبهه‌های شلمچه، فاو، هورالهویزه حضور داشته و در نهایت در سال 67 در جبهه شلمچه از ناحیه پاشنه پا ترکش خورده و از ناحیه سر و گردن و گوش نیز دچار موج گرفتگی شد.
   نمن‌الحسینی 15 درصد جانبازی دارد و طی مدت اشتغالش در شهرداری، سابقه کار در دفتر دو شهردار از جمله صابری‌فر و امیری‌پور را داشته است.
   او می‌گوید: با توجه به اینکه افتخار جانبازی نصیب من و امثال من شده است، لذا خود را متعهد می‌دانم تا با سعه صدر، پاسخگوی همه ارباب رجوع‌ها و همکارانم باشم که حرمت جانبازی را نگه داشته و باعث رضایت شهروندان از مجموعه شهرداری و در نهایت مجموعه نظام شوم.
   این جانباز جنگ تحمیلی می‌افزاید: با اینکه جانباز اعصاب و روان هستم، اما در برخوردهای تند و بدون منطق برخی از مراجعان نیز، صبوری کرده و تلاش می‌کنم با آرامش پاسخگویی درخواست‌های مردم باشم.
   نمن‌الحسینی با اشاره به اینکه برخی از نارضایتی‌های شهروندان از مجموعه شهرداری در اثر پاسخگویی و برخورد نامناسب معدود کارکنان یا پیمانکاران این سازمان با مردم می‌باشد، تصریح می‌کند: ما در مقابل تلاش می‌‌کنیم با داشتن حال و هوای انقلابی روزهای جنگ، پاسخگویی مناسب به مردم را سرلوحه کار خود قرار دهیم تا این نارضایتی‌ها کاهش یابد.
   او پیشنهاد می‌دهد تا جانبازان در میان ما هستند نسبت به ثبت و ضبط خاطراتشان اقدام شود و این خاطرات به عنوان سندی از دوران جنگ و انقلاب، برای آیندگان به یادگار بماند.
   وقتی از این جانباز شاغل در شهرداری مشهد می‌خواهم تا خاطره‌ای از دوران جبهه و جنگ برایم تعریف کند، او با کمال میل پذیرفته و این خاطره را برایم بازگو می‌کند:
   یک شب با بچه‌ها رفتیم جبهه البهار نزدیکی بصره تا از ایستگاه پمپاژی که آنجا داشتیم که دیزل ژنراتور باز کرده و برای گروهان اصفهان که دیزل ژنراتور آنها سوخته بود ببریم. بعد از بازکردن ژنراتور، وقتی آن را بار ماشین کردیم، راننده پشت ماشین نشست و ما هم سوار شدیم که برویم اما هرچه استارت زد، ماشین روشن نشد که نشد. خیلی کلنجار رفت اما درست نشد. در همین حین بود که مسیر جاده توسط دشمن بعثی زیر خمپاره باران رفت.
   انگار معجزه‌ای رخ داده بود تا ماشین روشن نشود و ما نرویم تا زیر خمپاره قرار نگیریم. بعد از اتمام خمپاره باران، ماشین با یک نیش استارت روشن شد و ما توانستیم دیزل ژنواتور را برای گروهان اصفهان ببریم.»
   صحبت‌هایشان شیرین بود. از هم‌صحبتی با این دو جانباز پر افتخار جنگ تحمیلی شاغل در شهرداری مشهد لذت بردم. با اینکه جسمشان آسیب دیده است اما انرژی زیادی در وجودشان جریان دارد که بخشی از این انرژی را به مخاطب نیز منتقل می‌کنند. صمیمی و ساده سخن می‌گفتند. آرام از کنارشان برمی‌خیزم و به این می‌اندیشم که این جانبازان، چه دل بزرگی دارند.
   احمد پورمفردی

    

   تعداد بازدید: 196
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .