•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 356
   کد: 151187
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
   با حضور شهردار مشهد مقدس؛

   سیزدهمین شب شعر «فیض حضور» در تالار شهر برگزار شد

   سیزدهمین شب شعر «فیض حضور» نیز با مشارکت شهرداری مشهد، شورای اجتماعی محلات و شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شده است و مقرر شده هفته آینده شب شعر فردوسی در آرامگاه این حکیم برگزار شود.
   سیزدهمین شب شعر «فیض حضور» در تالار شهر برگزار شد

   سیزدهمین شب شعر فیض حضور با شعار «انتظار، امید، زندگی»، شب گذشته با حضور شاعران کشوری و مشهدی، شهردار مشهد مقدس و عضو شورای اسلامی شهر برگزار شد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، سیزدهمین شب شعر مردمی «فیض حضور» با شعار «انتظار، امید، زندگی» به مناسبت میلاد امام زمان(عج) با شرکت شاعران کشوری و مشهدی و حضور شهردار مشهد و شهریاری، عضو شورای اسلامی شهر در تالار شهر، کارش را با این بیت مجری برنامه، دکتر فدائی آغاز می‌کند:
   معاشران گره از زلف یار باز کنید/ شبی خوش است به این قصه‌اش دراز کنید
   در ادامه گروه سرود منظران المهدی، به اجرای برنامه می‌پردازد و اشعاری را در مدح امام زمان(عج) می‌خواند.
   نگاهی به گوشه و کنار سالن که می‌اندازم، در میان بانوان و آقایان شاعر حاضر در این شب شعر، می‌توانم چهره اساتیدی چون موسوی گرمارودی، افشین اعلاء، ناصر فیض و خدابخش صفادل که از نیشابور به همراه تعدادی دیگر از شاعران خطه قلم دان‌های مرصع خود را برای شعرخوانی به اینجا رسانده‌اند، مشاهده کنم.
   شب شعری با 80 اثر از 30 شاعر کشوری
   در ادامه برنامه، حجت‌الاسلام عدالتی مجد، این روحانی باصفای هنرمند که دبیری شب شعر «فیض حضور» را بر عهده دارد، با اشاره به استقبال گسترده مردم شعر دوست از این شب شعر، می‌گوید: از شهرهای مختلف کشور مانند تهران، کاشان، نیشابور، شیراز، چناران، تربت جام و مشهد برای این شب شعر اثر ارسال شده است که در مجموع بیش از 80 اثر از 30 شاعر به دستمان رسیده است.
   وی می‌افزاید: از سال 84 تاکنون، 31 شب شعر آیینی و حماسی و 4 شب شاعر با حضور و شعرخوانی بیش از 50 شاعر سرشناس کشور برگزار شده است .
   وی اضافه می‌کند: سیزدهمین شب شعر «فیض حضور» نیز با مشارکت شهرداری مشهد، شورای اجتماعی محلات و شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شده است و مقرر شده هفته آینده شب شعر فردوسی در آرامگاه این حکیم برگزار شود.
                                                                                    ***
   امشب صفای خانه دلدار دیدنیست ...
   استاد موید کلید شعرخوانی این شب شعر را با این مصرع می‌زند و دومین شعرش را با این بیت آغاز می‌کند:
   غم با دلم قرار قدیمی گرفته است / غم با دلم چقدر صمیمی گرفته است...
   در ادامه نیز پس از شعر خوانی استاد رضا رضایی، نوبت به شنیدن اشعار ناصر فیض، مجری و کارشناس معروف برنامه قند پهلو می‌رسد که او حضار را میهمان این شعر می‌کند:
   چه دیر و دور شد این وعده‌های فردایت / چه لحظه ها مه نمردند در تمنایت ...
   ایمان مرصعی، شاعر جوان تربتی که حالا ساکن مشهد است، با تعریف خاطره‌ای این شعر را می‌خواند:
   مردان همیشه در سفر تربتی‌اند/ یاران امام منتظر تربتی‌اند
   زحمت نکشید، در رکاب ایشان / هر سیصد و سیزده نفر تربتی‌اند!!
   در ادامه نیز بعد از اجرای برنامه توسط معلم بازنشسته و شاعر مشهدی، عباس ساعی، یکی از شاعران نیشابوری شعری با لهجه کلیدری می‌خواند.
   حجت‌الاسلام حسین سیدی، شاعر بعدی است که شعر خوانیش را با این بیت آغاز می‌کند:
   صدها غزل محکم و صائب گفتیم / یک عمر زهجران و مصائب گفتیم...
   هشتمین شعر خوانی سیزدهمین شب شعر فیض حضور در پیشگاه امام هشتم(ع) نیز به دکتر افشین اعلا می‌رسد. او نیز با اشاره به اینکه شعر آیینی ما روزگار باشکوهی را سپری می‌کند، تاکید می‌کند: ثروت ما نفت نیست بلکه ادبیات کشور ماست. هیچ کشوری به اندازه ما چهره ادبی ندارد و ما باید از این ثروت استفاده کنیم.
   ما را دلیست چون تن لرزان بیدها/ ای سرو قد بیا و بیاور نویدها...
                                                                                        ***
   به نیشابور احساسم، تب چنگیز افتادست/ که جز عطار چشمانت، ندارد هیچ دارویی
   اما نوبت به خدا بخش صفادل، این مرد با صفای مو سپید نشابوری که می‌رسد، همه انتظار شنیدن شهری زیبا را دارند. او هم با خطاب قرار دادن شهردار مشهد و اینکه دیگر اثری از میدان شهدای سال 54 که با پدر، برادر و خواهرم برای زیارت از نیشابور به مشهد می‌آمدیم نیست، شعری از حال و هوای خاطره زیارت آن روزهای خود تقدیم حضار می‌کند، شعری که وقتی به بیت جای خالی پدرش می‌رسد، اشک استاد را سرازیر می‌کند و جمعیت حاضر را نیز تحث تاثیر قرار می‌دهد و پس از پایان تشویق یکپارچه شاعران را بر می‌انگیزد.
   زمستان بود می‌رفتیم مشهد / من و لیلا و بابا و محمد ...
   پایان بخش این شب شعر نیز، شعرخوانی استاد علی موسوی گرمارودی است. قرار بعدیمان با شاعران، آرامگاه فردوسی در روز 25 اردیبهشت است تا به پاسداشت این حکیم و زبان پارسی، شاهد شعرخوانی شان باشیم.
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 356
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .