•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 293
   کد: 151487
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
   با مشارکت شهروندان در ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان امسال؛

   مشهدی‌ها «به حساب خدا»، «یک لقمه مهربانی» هدیه می‌کنند

   آیتم‌های جشنواره محله‌آرایی «ماه بنده نوازی» شامل غبار روبی مسجد، قالیشویی مسجد با مشارکت مردمی، فضا آرایی مسجد و محله با آیات و روایات و غیره است که به معرفی خیرین محله و تشکیل گروه‌های داوطلب مردمی جهت خدمات به نیازمندان می‌پردازد.
   مشهدی‌ها «به حساب خدا»، «یک لقمه مهربانی» هدیه می‌کنند

   بار دیگر ماه میهمانی خدا از را رسیده و سفره‌ای از برکت، محبت و مهر را پیش روی انسان‌ها گشوده است. لحظه‌های ناب انتظار، صوت زیبای اذان، ذکرهای زیبای سحر همه و همه گوشه‌ای از هزاران جلوه‌‌ بی‌بدیل ماهی است که انسان با تمام انسانیت و موجودیتش در درگاه پرعظمت و کبریایی حق میهمان است.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، عطر رمضان در کوچه پس کوچه‌های شهر پیچیده. تا فرارسیدن ماه پرخیر و برکت رمضان چند روزی بیشتر باقی نمانده و همه مهیای حضور در این میهمانی بزرگ شده‌اند.
   به رسم هر سال، اقدامات فرهنگی و اجتماعی متعددی نیز از سوی شهرداری مشهد مقدس برنامه‌ریزی شده که به مرور در این ماه مبارک اجرایی می‌گردد. اما شاه کلید تمام این برنامه‌ها، تلاش برای یاری طلبیدن و مشارکت جستن شهروندان مشهدی در امور خداپسندانه است. از جمله این برنامه‌ها اجرای طرح «به حساب خدا» است که به مناسبت ماه رمضان، کلید می‌خورد. در این طرح که -شامل کمک به نیازمندان است- از هر محله 5 نانوایی یا رستوران یا سوپرمارکت انتخاب می‌شوند و در ماه مبارک رمضان به خانواده‌های آنان تخفیف ویژه ارائه می‌شود یا اقلامی را به صورت رایگان در اختیار آنان قرار می‌گیرد.
   همچنین در طرح «یه لقمه مهربونی» نیز که با مشارکت شهرداری منطقه 2 اجرایی خواهد شد، فراخوان جمع‌آوری ارزاق در بوستان حجاب منتشر می‌شود و سپس نسبت به توزیع اقلام جمع‌‌آوری شده بین نیازمندان اقدام می‌گردد. این طرح با شعار «هر خانواده یک کیلو برنج» کار خود را آغاز می‌کند. در این طرح‌ها و سایر برنامه‌ها نقش شهروندان کلیدی و دارای اهمیت است.
   بازخوانی سنت‌های قدیم ماه رمضان
   اما در خصوص سایر فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی که در ایام ماه مبارک رمضان اجرایی می‌شود، رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بیشتر توضیح می‌دهد. رمضانی در خصوص ویژه برنامه‌های معاونت گردشگری و زیارت این سازمان می‌گوید: بازخوانی سنت‌های قدیم رمضان شامل افطاری‌خوانی و سحری‌خوانی و همچنین افطاری‌های دورهمی در عرصه‌های شهری، برگزاری جشنواره بزرگ رمضان و اجرای طرح خادمان زیارت در سطح مناطق از جمله برنامه‌های سازمان است.
   وی در خصوص ویژه برنامه‌های معاونت سلامت و تربیت‌بدنی این سازمان بیان می‌کند: برگزاری مسابقات و جام‌های ورزشی در سطح محلات و برگزاری مسابقات و لیگ‌های ورزشی ویژه کارکنان و پرسنل شهرداری از دیگر اقدامات قابل ذکر است.
   وی به تشکیل پویش اجتماعی «کمک به همسایه» اشاره کرده و می‌افزاید: تشکیل این پویش اجتماعی در حوزه تبلیغات و تقدیر از مساجد فعال برپا می‌شود.
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به ویژه برنامه‌های ادارات اجتماعی و فرهنگی مناطق، عنوان می‌کند: فضا آرایی و تزئینات شهری در اعیاد و سوگواری‌ها به کمک پرچم‌های الوان مشکی و رنگی و اکران بنر، فضاسازی به مناسبت روز قدس، راه‌اندازی کاروان استقبال به منظور اعلام فرارسیدن ماه مبارک رمضان توسط گروه‌های دوچرخه‌سوار نوجوان در این راستا قابل ذکر است.
   رمضانی با اشاره به برگزاری جشنواره «تغذیه سالم و جُنگ‌های قرآنی» می‌افزاید: همچنین برگزاری جشنواره «قرآن بخوانید و جایزه بگیرید» نیز در این ماه اجرایی می‌شود. این برنامه شامل غرفه قرآنی ویژه مسابقات قرآنی کودک است که در حاشیه برنامه جشنواره قرآنی ماه رمضان با رویکرد حفظ جزء 30 قرآن ویژه کودکان 3 تا 7 سال اجرایی می‌گردد.
   وی با بیان اینکه زکات علمی از دیگر برنامه‌های در دست اجرا در این ماه است، ادامه می‌دهد: استفاده از معلمان بازنشسته برای آموزش رایگان به دانش‌آموزان و دانشجویان در این راستا مورد توجه است.
   برگزاری نمایشگاه‌هایی با موضوع رمضان و سبک زندگی اسلامی ایرانی
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه برنامه «هم‌بازی» با موضوع بازی‌های رومیزی ویژه خانواده‌ها اجرایی می‌شود، می‌گوید: برگزاری نمایشگاه‌ها با موضوع رمضان و سبک زندگی اسلامی ایرانی و قرآن‌خوانی خانوادگی از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده است.
   رمضانی در خصوص فستیوال «قرآن و کودک و نوجوان»، توضیح می‌دهد: این برنامه شامل غرفه‌های مختلفی چون کارگاه و مسابقات آموزشی، نقاشی دیواری روی بنر، هنر ماسه، تابلوهای سرامیکی، پازل مکعبی، هوش قرآنی، همراه جشنواره قصه‌های قرآنی، اجرای بازی‌های قرآنی مانند دارت قرآنی، گردونه امام شناسی، منچ قرآنی و غیره است.
   وی به برپایی جشن روزه اولی‎ها اشاره کرده و می‌گوید: همایش تفریح و سرگرمی نیز شامل برگزاری همایش‌های تفریح و سرگرمی است که در بوستان‌های منطقه و در روزهای تعطیل بعد از نماز مغرب و عشا برپا خواهد شد.
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد برپایی برنامه کریمان رضوی را مورد تاکید قرار داده و می‌افزاید: شناسایی خیرین و نیازمندان و استفاده از خیرین برای بازسازی منازل نیازمندان در این راستا مورد توجه قرار دارد.
   رمضانی ادامه می‌دهد: برنامه «نقاشی چهره» شامل هر شب نقاشی چهره از شهید محله و هنرمند محله و اهدای نقاشی به خانواده آنان همراه با مراسم تقدیر است.
   وی به برپایی نماز عیدسعید فطر در بوستان‌ها اشاره کرده و می‌گوید: بازی و مهارت‌های زندگی نیز از دیگر برنامه‌هایی است که شامل برگزاری مراسم قرآن خوانی می‌شود که به مدت 30 شب در مجتمع‌های مسکونی اجرایی می‌شود.
   توزیع فرم‌های اهدای عضو
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به برپایی سخنرانی با موضوع شهروندی اشاره کرده و می‌گوید: برگزاری جنگ قرآنی، پخش کلیپ‌های انیمیشن‌های کودکانه و مهارت‌های زندگی از جمله این برنامه‌ها است.
   رمضانی به برنامه‌های بزرگداشت «روز اهدای عضو، اهدای زندگی» اشاره کرده و بیان می‌کند: توزیع فرم‌های اهدای عضو در سطح منطقه و هماهنگی و استقرار چند ایستگاه اهدای خون در این روز در دست برنامه‌ریزی است. همچنین تلاش برای اطلاع‌رسانی بین تشکل‌ها ودعوت و تقدیر از خانواده‌هایی که اهدای عضو انجام داده‌اند، از دیگر فعالیت‌هایی است که به این منظور اجرایی می‌گردد.
   وی با اشاره به ایجاد قرائت‌خانه موقت ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان، توضیح می‌دهد: در این ماه «جشنواره سفره‌های آسمانی» شامل برگزاری مسابقه عکاسی از سفره افطار و تقدیر از برگزیدگان برگزار خواهد شد.
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به برپایی نمایشگاه کارآفرینی اشاره کرده و می‌گوید: تلاش می‌شود در این ماه پربرکت نمایشگاه شب‌های رمضان با مشارکت کمیته امداد امام خمینی(ره) برگزار گردد.
   رمضانی خاطرنشان می‌کند: برنامه سینما خانواده شامل پخش سریال‌های تلویزیونی در بوستان‌ها است و در برنامه هنرمند محله از برترین‌های حوزه صنایع دستی در مراسم محفل انس با قرآن به مناسبت روز صنایع دستی تقدیر می‌شود.
   وی به تقدیر از برترین های محلات اشاره کرده و توضیح می‌دهد: دعوت و تقدیر از میهمانان ویژه و نخبگان اجتماعی محلات شامل سرآتشبان، مخترع، رابط فرهنگی فعال،نخبه قرانی، معلم قرآن و غیره در دستور کار قرار دارد.
   میزبانی «همایش سحرخیزان کوچک»
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص دیگر برنامه ماه مبارک رمضان توضیح می‌دهد: طرح حمایت از برنامه‌های قرانی محله در قالب حمایت از کلاس‌های آموزشی، برپایی اردو و تجلیل از قاریان و حافظان قرآنی در این راستا قابل ذکر است.
   رمضانی با بیان اینکه این سازمان در ماه رمضان میزبان «همایش سحرخیزان کوچک» خواهد بود، بیان می‌کند: برگزاری جشنواره غذای مذهبی شامل زولبیا، بامیه، حلوا و غیره همراه با برپایی پاتوق‌های فرهنگی ورزشی و جشن روزه اولی ها نیز شایان ذکر است.
   وی به برپایی مسابقات بومی و محلی و دورهمی شادانه ویژه بانوان اشاره کرده و توضیح می‌دهد: در این دورهمی‌ها مسابقات طناب کشی، طناب زنی و داژبال اجرایی می‌گردد.
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص سایر برنامه‌های این سازمان، بیان می‌کند: بازدید از موزه قرآن حرم مطهر و نمایشگاه بین‌اللملی قرآن، برپایی برنامه نواهای آسمانی شامل مسابقه فرهنگی اذان ویژه نوجوانان و برگزاری جشن‌ها و مراسمات در ولادت امام حسن (ع) و عید فطر نیز در دستور کار قرار دارد.
   رمضانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه دست پخت‌های ویژه افطار، می‌افزاید: طرح گلریزان برای زندانیان اجرا می‌شود. ضمن اینکه میهمان مسجد ما عنوان دیگر برنامه‌ای است که در آن از یک مسجد از سایر مساجد در محله های دیگر جهت شرکت در مراسم سفره افطار ساده دعوت می‌کند.
   وی به ارسال پیامک‌هایی از سخنان امام خمینی(ره) با موضوعات سبک زندگی، ساده زیستی و غیره به مخاطبین سطح منطقه اشاره کرده و می‌گوید: مشارکت با مساجد محوری در اعزام شهروندان به مراسم راهپیمایی، برگزاری محافل انس با قرآن بصورت مستقل و مشارکتی در سطح مناطق، برپایی سفره‌های مهربانی و ایجاد زمینه حضور بخش خصوصی و بانوان هنرمند در حوزه آشپزی به منظور فروش انواع غذا های محلی و سنتی در حاشیه برنامه قرآنی نسیم وحی نیز در دستور کار قرار دارد.
   پذیرایی ساده از روزه‌داران در ایستگاه‌های کریمانه
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص برنامه «دختران آفتاب»، می‌گوید: برگزاری جلسات پرسش و پاسخ به صورت گروهی با حضور اساتید مجرب در مساجد و برگزاری مسابقات جام رمضان در سطح محلات ویژه بانوان و آقایان، برگزاری یادواره شهدا و پاتوق سرود با مشارکت بسیج حوزه حریم رضوی به مناسبت فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس و روز مقاومت، ایثار و پیروزی از دیگر اقدامات ویژه ماه مبارک رمضان است.
   رمضانی به اکران تبلیغات محیطی به مناسبت وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها اشاره کرده و می‌افزاید: توزیع بروشورهای آموزشی شامل تهیه و توزیع بروشورهای آموزشی تغذیه و سلامت ویژه ماه رمضان با مشارکت مرکز بهداشت شماره یک مشهد در این راستا قابل ذکر است.
   وی به برپایی ایستگاه کریمانه اشاره کرده و می‌گوید: این ایستگاه‌ها که قرار است با مشارکت تشکل های سطح منطقه برگزار گردد، پذیرایی ساده از روزه دارانی فراهم می‌آورد که به هر علت در هنگام افطار در منزل حضور ندارند.
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص برنامه خانواده قرآنی، توضیح می‌دهد: این برنامه زمینه برای میزبانی از مهمانی‌های خانوادگی در پارک‌های سطح منطقه و در حاشیه برنامه‌های قرآنی «بر آستان جانان» فراهم می‌آورد.
   رمضانی در خصوص «شب‌های کمال» می‌گوید: برگزاری مسابقه عکاسی رمضان با موضوع جوانان و شب‌های قدر و عطر افشانی و غبارروبی مساجد موضوع این برنامه را تشکیل می‌دهد.
   وی در خصوص برنامه هیجان ملی، می‌گوید: نمایش زنده مسابقات جام جهانی در یکی از بوستان‌های بزرگ منطقه و ایجاد فضاهایی برای شور و نشاط شهروندان در ایام رمضان مورد توجه است.
   برگزاری نمایشگاه از غدیر تا قدر
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به برگزاری نمایشگاه از غدیر تا قدر به مناسبت ماه مبارک رمضان اشاره کرده و اظهار می‌کند: این نمایشگاه در فضای 4000 مترمربع با عنوان از غدیر تا قدر برگزار می‌شود.
   رمضانی می‌افزاید: با هدف معرفی سیره و سبک زندگی مولا امیرالمونین (ع) و اجرای برنامه‌های جانبی در خیابان شهدای حج با مشارکت اهالی محله عیدگاه این نمایشگاه به مدت 25 روز برپا خواهد بود.
   وی به برپایی «سوگواره با مشارکت مجموعه گنبد خشتی» اشاره کرده و توضیح می‌دهد: به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی(ره) و ضربت خوردن حضرت امام علی(ع) این سوگواره برپا می‌شود .
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به برپایی مسابقات اذان ویژه سنین نونهال اشاره کرده و می‌گوید: همچنین حمایت از راه‌اندازی جلسات قرآن خانگی در مجتمع‌های مسکونی و انتشار فراخوان هنرمندان منطقه برای ارائه آثار و تولید اثر در رشته‌های خوشنویسی، طراحی، نقاشی و غیره با موضوع رمضان و روزه‌داری قابل ذکر است.
   پویش مردمی اعزام سالمندان به حرم مطهر
   رمضانی با اشاره به برپایی ویژه برنامه «خادمین بی‌نشان»، اظهار می‌کند: پویش مردمی اعزام سالمندان به حرم مطهر در قالب فراخوان عمومی در سطح منطقه اجرایی می‌شود. در این پویش در یک روز خاص ماه رمضان افراد داوطلب به وسیله خودروی شخصی خود افراد سالمند و یا افراد تحت پوشش مراکز بهزیستی و خیریه‌ها را برای زیارت به حرم مطهر می‌برند.
   وی به برپایی جلسات اخلاق در نهج البلاغه اشاره کرده و بیان می‌کند: برگزاری کارگاه معرفت با حضور اساتید برجسته، جلوه‌های ماه رحمت شامل مسابقه کارهای هنری کودکان و نوجوانان و بزم نیایش(دورهمی مسجدی) شامل هر روز با یک مسجد عناوین دیگر برنامه‌های سازمان است.
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در خصوص بزم نیایش ویژه اجرای مسابقات قرآنی، عنوان می‌کند: مشارکت در محافل قرآنی کودکان و نوجوانان و تجلیل از برترین‌های محله در قالب این برنامه اجرایی می‌شود. ضمن اینکه بزم نیایش قدس و رمضان شامل جشنواره نقاشی ویژه کودکان و نوجوانان به مناسبت روز قدس در مساجد برپا خواهد شد.
   رمضانی در خصوص برنامه شبهای ماه رمضان در مجتمع‌های آپارتمانی، می‌گوید: برگزاری مراسم شبی با قرآن به همراه آموزش‌های شهروندی در مجتمع‌های آپارتمانی بالای 100 واحد که زمینه همکاری مورد نیاز در آن موجود می‌باشد، صورت می‌گیرد. این برنامه با حضور اساتید اداره آموزش در زمینه‌های آپارتمان‌نشینی، همسایه‌داری، تغذیه در ماه رمضان، مهارت‌های زندگی و... اجرایی می‌شود.
   وی ادامه می‌دهد: برپایی کارناوال سلامت، پویش مردمی ساخت آدمک برای روز قدس، طرح تخفیف به مناسبت ماه مبارک رمضان و تخفیف کالای ایرانی و تشویق مردم به این مهم مورد توجه است.
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به برنامه قرآنی درس سحر اشاره کرده و می‌گوید: استفاده از هنرهای نمایشی جهت بیان قصه‌های قرآنی، آموزش مهارت‌های زندگی بر اساس مفاهیم قرآنی توسط اساتید روانشناس، ایستگاه‌های جانبی ارائه خدمات سلامت، پخش فیلم‌های دفاع مقدس به مناسبت بزرگداشت سوم خرداد روز مقاومت و برگزاری مسابقات کتابخوانی در این راستا قابل ذکر است.
   برپایی بازاچه خوداشتغالی بانوان
   رمضانی در خصوص جشنواره محله‌آرایی ماه بنده نوازی توضیح می‌دهد: آیتم‌های جشنواره شامل غبار روبی مسجد، قالیشویی مسجد با مشارکت مردمی، فضا آرایی مسجد و محله با آیات و روایات و غیره است که به معرفی خیرین محله و تشکیل گروه‌های داوطلب مردمی جهت خدمات به نیازمندان می‌پردازد.
   وی در خصوص ویژه برنامه نواهای آسمانی، اظهار می‌کند: از گروه های تواشیح به منظور اجرای تواشیح و انتخاب برترین گروه دعوت می‌شود.
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به برپایی بازارچه خوداشتغالی بانوان اشاره کرده و می‌گوید: برپایی بازارچه خود اشتغالی بانوان با تاکید بر عدم سود جویی پیمانکاران و حضور بانوان و مجموعه‌های تولیدی مردمی برای عرضه مستقیم کالا در یکی از بوستان‌های محوری منطقه و فضاسازی محلی در دستور کار قرار دارد.
   رمضانی با اشاره به ویژه برنامه‌های فرهنگسراها و مراکز فرهنگی، توضیح می‌دهد: برپایی جشن میلاد امام حسن مجتبی(ع)، جشنواره حمایت از کالای ایرانی و جشنواره «خانه خدا خانه ما» از جمله این برنامه‌ها است.
   وی به اجرای برنامه شگفتی‌های آفرینش از منظر قران در بوستان‌ها اشاره کرده و می‌افزاید: این برنامه شامل رصد آسمان با تلسکوپ، اکران تابلوهای نجومی و انسان شناسی، آشنایی با قبله‌یابی و جهت‌یابی و کار با میکروسکوپ است.
   برپایی اعتکاف علمی ویژه کودکان و نوجوانان
   رئیس گروه برنامه‌ریزی و توسعه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به اجرای برنامه ضیافت محلات شامل ایستگاه‌های بازی، تلاوت قرآن و مراسم شب‌نشینی اشاره کرده و بیان می‌کند: همچنین مسابقات خانوادگی لیگ بازی‌های فکری شامل مسابقات 4 نفره در 16 مرکز، ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار می‌گردد.
   رمضانی به برپایی جشنواره رحمت اشاره کرده و اظهار می‌کند: این جشنواره شامل ایستگاه‌های بازی، جنگ شاد و آموزشی قرآنی، غرفه کودک و نوجوان، غرفه‌های خدماتی، مسابقات هفتگی و افطاری ساده مردمی است.
   وی به برپایی اعتکاف علمی شامل طرح مطالعات علمی در ماه مبارک رمضان اشاره کرده و می‌گوید: «بچه‌های رمضان» عنوان ویژه برنامه‌ای است که شامل برگزاری مسابقات نقاشی ویژه کودکان و نوجوانان در حاشیه راهپیمایی روز قدس است.
   نجمه کیشی
    

   تعداد بازدید: 293
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .