•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 347
   کد: 153123
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
   با تصویب شورای اسلامی شهر مشهد مقدس محقق می‌شود:

   افزایش حداکثر 20 درصدی بهای خدمات جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های شهری در سال 97 / هزینه کرد 183 هزار تومانی شهرداری برای جمع‌آوری زباله‌ هر خانوار مشهدی در ازای پرداختی 40 هزار تومانی

   اگر ما می‌خواهیم به نرخ واقعی بهای خدمات برسیم باید به لایحه شهرداری برگردیم و افزایش حدود 20 درصدی را تصویب کنیم.
   افزایش حداکثر 20 درصدی بهای خدمات جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های شهری در سال 97 / هزینه کرد 183 هزار تومانی شهرداری برای جمع‌آوری زباله‌ هر خانوار مشهدی در ازای پرداختی 40 هزار تومانی

   شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به لایحه شهرداری مبنی بر افزایش حداکثر تا 20 درصدی بهای خدمات جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های شهری واحدهای مسکونی در سال جاری رای مثبت داد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، بیست و ششمین جلسه علنی شورای پنجم با سخنان محمدرضا حیدری، رییس جلسه آغاز شد.
   وی اظهار داشت: حضور پرشکوه مردم در شبهای قدر و روز قدس نشان داد که به شعائر دینی پایبند هستند. چه خوب است در روزهای باقی مانده از ماه مبارک رمضان به یاری نیازمندان بشتابیم و از آنها غفلت نکنیم.
   رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ادامه داد: امیدواریم ما نیز در شورای پنجم در راستای توسعه عدالت محور با کاهش نابرابری‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، این معضلات اجتماعی را تا حدود امکان کاهش دهیم.
   حیدری با اشاره به تهدید کشورمان توسط قدرت‌های بزرگ، خاطرنشان ساخت: تنها نسخه شفابخش، ایستادگی و وحدت در داخل جامعه است. دولت به عنوان مظهر حاکمیت ملی برای اینکه بتواند در عرصه دیپلماسی در مقابل این چالش‌ها موفق بیرون آید پشتیبانی همه را نیاز دارد.
   وی بیان داشت: همه مشکلات کشور ریشه در مدیریت 4 دهه گذشته کشور دارد و برخی سوء مدیریت‌ها، چالش‌هایی را ایجاد کرده است که جز با وحدت قابل حل نیست پس باید امید مردم را در همه تریبون‌ها تقویت کنیم و مراقبت کنیم اختلافات در مدیریت به تقابل درون جامعه نکشد.
   حیدری گفت: در روز قدس مردم فارغ از هر نگاه سیاسی حضور پیدا می‌کنند و نظر خود را بیان می‌کنند پس شعارهایی هم که در این روز داده می‌شود باید در جهت وحدت باشد نه برای تخریب دولت. اگر نقایصی مشاهده می‌شود باید با همدلی حل شود .
   وی با اشاره به روز جهانی صنایع دستی، اضافه کرد: این حوزه تاثیر بسزایی در گردشگری و اشتغالزایی دارد و شهرداری هم می‌تواند بسترهای لازم را برای عرضه محصولات تولید کنندگان صنایع دستی فراهم سازد.
   نامگذاری چند بوستان و معبر
   اولین دستور کار این جلسه، ادامه بررسی نظریه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در خصوص لایحه با موضوع نامگذاری و تغییر نام بود. با توجه به اینکه کلیات این لایحه در جلسه علنی گذشته تصویب شده بود، بندهای آن بررسی و به رای گذاشته شد.
   ابتدا محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با طرح سئوالی در این مورد گفت: 6 پارک بنام نرگس و یک پارک بنام لاله در شهر مشهد داریم، این تکرار نام به چه دلیلی است و آیا نمی‌توان نام‌های دیگری انتخاب نمود. گل‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از نام آنها استفاده نمود.
   هادی بختیاری، معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس نیز در این خصوص تصریح کرد: در منطقه 7 نام تکراری بوستان و پارک با نام نرگس و لاله نداریم لذا این نامگذاری‌ها مانعی ندارد.
   در ادامه بند یک و 2 تصویب شد که براساس آن نامگذاری فاز1 بوستان‌های واقع در شهرک نیکروز و نوکاریز به نام بوستان لاله نوکاریز و نامگذاری فاز 2 بوستان‌های واقع در شهرک نوکاریز و نیکروز به بوستان نرگس نیکروز در منطقه 7 انجام شد.
   سید مسعود ریاضی، رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس در مورد بند سوم این نظریه اظهار داشت: شخصا فکر می‌کنم که نام باید یک زنگی را در ذهن متبادر کند و شما با شنیدن هر نام به هویت یک محل پی ببرید.
   وی افزود: ما در دوران جنگ بزرگ شده‌ایم اما نباید نام شهیدانمان را در این نامگذاری‌ها به اندازه یک شماره پایین بیاوریم. می‌توان اسم یک معبر را شهادت گذاشت نه اینکه خیابان کوشش را دو بخش کرد و بخشی از آن را که در ذهن مردم جا افتاده است به اسم تعدادی از شهدا تغییر داد.
   در ادامه و بعد از اینکه حمیدرضا موحدی‌زاده نیز صحبت‌های مسعود ریاضی را تایید کرد، محسن حسینی پویا، رییس کمیسیون حقوقی شورا نیز تصریح کرد: من کلا با تغییر نام معابر قدیمی که مردم با آن خو گرفته‌اند موافق نیستم مخصوصا اسامی خوبی که تغییر آنها بازخورد مثبتی از سوی مردم نداشته است.
   احسان اصولی، رییس کمیسیون فرهنگی شورا در پاسخ به این انتقادات مطرح شده، عنوان کرد: نام بولوار کوشش در بخش اصلی حفظ می‌شود و بخشی که مردم را دچار سردرگمی می‌کند و بخش کوچکی نیز می باشد در صورت تصویب تغییر می‌کند.
   هادی بختیاری، معاون شهردار مشهد مقدس نیز گفت: ما در کمیته نامگذاری با درخواست‌های زیادی مواجه هستیم اما تمایل خودمان نیز نامگذاری معابر جدید است و در کنار آن بر روی معابر با نام تکراری و همچنین معابر قابل تقسیم به دو یا چند بخش نیز تاکید می‌شود.
   محمد هادی مهدی‌نیا، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا هم پیشنهاد داد باید نظرسنجی از مردم را در فرایند نامگذاری‌ها نیز دخیل نماییم تا از بازخوردهای بعدی در امان باشیم.
   بعد از صحبت‌های موافقان و مخالفان، بند 3 رای نیاورد.
   در ادامه بندهای 4 و 5 این نظریه نیز مبنی بر نامگذاری بلوار تازه تاسیس واقع در خیابان بهار، بین بهار 48 و 50 به نام شهیدان عامل و نامگذاری خیابان شهید صارمی 22 واقع در بلوار شهید صارمی با حفظ شماره به نام استادمحمد جعفر یاحقی تصویب شد و بند 6 برای بررسی بیشتر به کمیته نامگذاری عودت داده شد.
   اصرار شورا بر مصوبه خود
   بررسی نامه فرمانداری مشهد مقدس در زمینه اصلاح جدول بند یک مصوبه تعیین تکلیف احکام معوق و اجرا نشده قلع بنای کمیسیون ماده 100، موضوع دومین دستور کار این جلسه علنی بود.
   بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در این باره بیان داشت: مصوبه‌ای در جلسه قبل شورا برای اصلاح ضرایب در بودجه 97 شهرداری داشتیم که ما در پاسخ به نامه فرمانداری، بر مصوبه قبلی شورا تاکید می‌نماییم.
   در نهایت با رای اعضا، شورا بر مصوبه خود اصرار ورزید.
   تعیین تعرفه جدید برای جمع‌آوری زباله‌های شهروندان مشهدی
   سومین دستور کار بیست و ششمین جلسه علنی نیز به بررسی نظریه کمیسیون برنامه و بودجه و نظریه کمیسیون خدمات شهری در مورد لایحه اصلاح مصوبه دستورالعمل نحوه تعیین بهای خدمات جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های شهری اختصاص یافت.
   بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در این باره اظهار داشت: مصوبه‌ای سال 87 در این خصوص تصویب شده که در سال 93 بازنگری می‌شود. سپس شهرداری در سال 95 لایحه دیگری ارائه می‌دهد اما به شهرداری بازگشت داده می‌شود که حال این لایحه دوباره به شورا ارسال شده است. حال ما با بررسی این لایحه تغییراتی در بهای خدمات جمع‌آوری، حمل و دفع زباله‌های شهری ایجاد نمودیم.
   خلیل‌الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد مقدس نیز گفت: در دستورالعمل وزارت کشور فرمولی برای نحوه محاسبه مشخص شده است ولی عددی برای تعرفه مشخص نشده است. پیشنهاد داریم تا موضوع جریمه دو یا چند برابری برای مودیانی که بهای جمع‌اوری زباله را پرداخت نکنند لحاظ شود.
   وی افزود: در حال حاضر حدود 40 هزار تومان از هر منزل مسکونی در مشهد برای جمع آوری زباله دریافت می‌شود در صورتی که 183 هزار تومان بهای تمام شده ما برای هر شهروند است. ما باید در افقی چند ساله، به بهای تمام شده برسیم که با 15 درصد افزایش سالیانه دیده شده در نظریه شورا، هرگز به بهای تمام شده نمی‌رسیم چون فقط به اندازه تورم می‌توانیم تعرفه را افزایش دهیم.
   وی بیان داشت: مکانیزمی تعریف شده است که پول‌های جمع آوری زباله را به صورت ماهیانه دریافت کنیم و وصول آن را به فیش‌های عوارض نوسازی موکول نکنیم.
   احمد نوروزی، رییس کمیسیون اقتصادی نیز در ادامه بررسی این لایحه بیان داشت: اگر ما می‌خواهیم به نرخ واقعی بهای خدمات برسیم باید به لایحه شهرداری برگردیم و افزایش حدود 20 درصدی را تصویب کنیم.
   وی افزود: ما وقتی جایگاهی برای تامین درآمد مشخص نمی‌کنیم پس به سمت شهر فروشی برای اداره شهر پیش می رویم. پس باید این افزایش را داشته باشیم.
   بتول گندمی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه اذعان داشت: اگر دستورالعمل وزارت کشور اجرا می‌شد افزایش زیادی در مناطق درآمدی 3 و 4 می‌داشتیم . با وسواس زیاد افزایش سالانه 15 درصد را انتخاب کرده‌ایم زیرا افزایش 20 درصدی سالانه در شرایط اقتصادی فعلی را به صلاح ندانستیم.
   وی تاکید کرد:اگر شهروند توان و آمادگی پرداخت را داشته باشد این درست است که ما هزینه اداره شهر را از او بگیریم و شهر را اداره کنیم. سالانه تنها 25 درصد از فیش‌های نوسازی وصول می‌شود که باید برای افزایش وصول این فیش‌ها کاری کرد که بهای جمع‌آوری پسماند هم در این فیش‌ها دیده شده است.
   در ادامه و پس از اینکه بند یک نظریه کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شد، اعضا به بند دوی این نظریه رای ندادند. سپس اعضا به بازگشت به بند دوی لایحه شهرداری رای مثبت دادند. با تصویب بند دوم لایحه شهرداری، تعرفه‌های جمع‌آوری زباله منازل مسکونی حداکثر تا 20 درصد در سال افزایش خواهد یافت.
   همچنین بند 3 نظریه کمیسیون برنامه و بودجه شامل جداول و تبصره‌های الحاقی، بند 4 و مواد آن تصویب شد.
    احمد پورمفردی

   کلید واژه ها: مصوبه - شورای شهر - شهرداری - -
   تعداد بازدید: 347
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .