•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 189
   کد: 154876
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
   رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد در برنامه تلویزیونی «اشاره» عنوان کرد:

   راه‌اندازی شرکت توسعه و بهسازی توس برای دور زدن بروکراسی پیچیده / عدم صدور مجوز ساخت و ساز در توس تا زمان ابلاغ طرح تفصیلی

   بعد از این دستور در 22 سال قبل، شورای احیای توس با عضویت معاون رئیس جمهور، چند وزیر، استاندار، تولیت آستان قدس رضوی و میراث فرهنگی تشکیل شد. برای گرد آمدن این اعضا، رئیس جمهور نیاز است که همین موضوع نیز باعث شده است شورای احیای توس در 22 سال گذشته تنها دو جلسه برگزار نماید، یعنی هر 11 سال تنها یک جلسه داشته است.
   راه‌اندازی شرکت توسعه و بهسازی توس برای دور زدن بروکراسی پیچیده / عدم صدور مجوز ساخت و ساز در توس تا زمان ابلاغ طرح تفصیلی

   رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شرکت توسعه و بهسازی توس برای دور زدن بروکراسی پیچیده موجود راه‌اندازی می‌شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، سید مسعود ریاضی در برنامه زنده تلویزیونی اشاره که در سالروز صدور فرمان تاریخی رهبر انقلاب برای احیای توس تهیه شده بود، اظهار داشت: شاهنامه‌ای که فردوسی سروده است باعث شده تا ما امروز بتوانیم به زبان پارسی سخن بگوییم. پس از این باب فردوسی و توس اهمیت چشم‌گیری در زبان و ادبیات فارسی ما دارند. از سوی دیگر توس خواستگاه مشاهیر بسیار زیادی است که حدود 400 تن از مفاخر ایران و اسلام زادگاهشان این ولایت بوده است. پس می‌توانیم همچنان که ادعا کنیم مشهد دومین کلان شهر ایران است پایتخت فرهنگی این کشور نیز می‌باشد.
   وی افزود: کتابی که با دو واژه‌ی جان و خرد آغاز می‌شود یعنی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و در زمانه‌ای که فردوسی شاهنامه را با این دو واژه آغاز کرده است هم جان بی حرمت بوده و هم خرد بی‌ارزش. پس کلی تفکر پشت سرودن این کتاب نهفته است و بکارگیری کلمات بیگانه در آن بسیار محدود می‌باشد. سعی شده که اساطیر ایرانی با منطق و خرد آمیخته شده و در قالب 55 هزار بیت شعر آورده شود. حماسه دیگری مانند شاهنامه در جهان کم داریم. برخی اثر هومر را با شاهنامه برابر می‌دانند در صورتی که کلام فردوسی عمیق‌تر است.
   توس و فردوسی؛ ظرفیتی برای افزایش ماندگاری زائر در مشهد

   ریاضی در مورد ضرورت‌های پرداختن به توس نیز تاکید کرد: ماندگاری زائر در شهر مشهد حدود دو نیم تا 3 روز است. طبیعی است که هر کمکی که بتوانیم برای افزایش ماندگاری زائر در شهر مشهد بکنیم هم به شکوفایی اقتصاد در این شهر کمک می‌کند و هم موجب افتخار مردم این خطه می‌شود که سرمایه‌هایی مانند فردوسی و توس هم ظرفیت‌هایی برای افزایش ماندگاری زائر است.
   وی در مورد اقدامات صورت گرفته بعد از دستور رهبری برای احیای توس خاطرنشان ساخت: بعد از این دستور در 22 سال قبل، شورای احیای توس با عضویت معاون رئیس جمهور، چند وزیر، استاندار، تولیت آستان قدس رضوی و میراث فرهنگی تشکیل شد. برای گرد آمدن این اعضا، رئیس جمهور نیاز است که همین موضوع نیز باعث شده است شورای احیای توس در 22 سال گذشته تنها دو جلسه برگزار نماید، یعنی هر 11 سال تنها یک جلسه داشته است.
   شورای احیای توس با دو جلسه در 22 سال
   رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: مهمترین مصوبات این شورا را می‌توان به مثلثی تشبیه کرد که یک ضلع آن با موضوع تصمیم‌سازی بر عهده استان، استانداری، شهرداری و کمیته اجرایی گذاشته شده است، ضلع دوم تصمیم‌گیری می‌باشد که بر عهده خود شورای احیای توس است یعنی همان شورایی که هر 11 سال یک جلسه تشکیل می‌دهد تا در مورد اجرایی شدن تصمیم‌سازی‌های استان، تصمیم‌گیری نماید. ضلع سوم هم اجرای مصوبات است که به میراث فرهنگی سپرده شده است، آن هم میراثی که پول ندارد. این مثلث نشان از انجام نشدن کار دارد.
   ریاضی بیان داشت: لذا شهرداری بعد از آغاز به کار شورای پنجم به این موضوع ورود پیدا کرد تا دغدغه همه علاقمندان برای احیای توس مرتفع شود. اولین کار ما، تهیه سند احیای توس بود تا وظیفه هر دستگاه و زمان انجام این وظیفه مشخص شود. این سند در ابتدای کار شورای پنجم، تهیه و تصویب شد که جزئیاتش در حال آماده‌سازی است.
   راه‌اندازی شرکت توسعه و بهسازی توس برای دور زدن بروکراسی پیچیده
   وی تصریح کرد: مشکلی که در موضوع توس وجود دارد، بروکراسی پیچیده آن می‌باشد. مدتی است که می‌خواهیم در جلوخان فردوسی، باغ ایرانی فاخری احداث نماییم، همه دستگاه‌ها و مردم نیز به این کار تمایل داشتند اما بعد از اینکه جلسه با میراث فرهنگی گذاشتیم، علیرغم تمایلشان، راهی برای انجام این کار نیافتیم. حتی اگر پول نقد می‌داشتیم برنامه‌ای برای هزینه کرد آن وجود نداشت. لذا به این نتیجه رسیدیم که شرکتی به ثبت برسد که سهامدارش، نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه توس باشند تا بتوانیم این بروکراسی را دور بزنیم.
   ریاضی ابراز کرد: تبادل تفاهم‌نامه برای ساماندهی فضای هفت هکتاری جلوخان فردوسی یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته توسط شورای پنجم است که جلوه خوبی به منطقه می‌دهد. همچنین برنامه‌های فرهنگی خوبی با کیفیت بیشتر در سطح شهر به اجرا درآمده است.
   تا زمان ابلاغ طرح‌ تفصیلی توس اجازه ساخت و ساز و اجرای پروژه عمرانی در توس داده نمی‌شود
   وی گفت: پیگیر آن هستیم تا طرح‌های شهری توس هر چه زودتر به سرانجام برسد زیرا تا این منطقه طرح و نقشه نداشته باشد و طرح تفصیلیش آماده نباشد، نمی‌توان در آن پروژه‌ عمرانی و ساخت و ساز انجام داد. متولی این کار اداره کل راه و شهرسازی است که آنها هم همزمان با آغاز به کار شورای پنجم، مشاوری برای طرح تفصیلی توس انتخاب کرده‌اند. امیدواریم تا یکی دو ماه آینده یک فاز این طرح‌ها به نتیجه برسد اما تا طرح‌های شهری این محدوده ابلاغ نشود شهرداری اجازه هیچ ساخت و سازی را در توس نمی‌دهد.
   رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد در مورد شاهنامه نیز اظهار داشت: یکی از مهمترین کارهایی که باید در مورد توس انجام شود، ثبت جهانی توس است زیرا در حال حاضر، توریست خارجی، توس را نمی‌شناسد. به نظر من اولی‌ترین مکان برای ثبت جهانی در میان آثار کشور حتی جلوتر از تخت جمشید، توس است که این مهم حمایت نمایندگان مجلس و استاندار را می‌طلبد.
   جای خالی نمایندگان مشهد در بازدید اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس از توس
   ریاضی تصریح کرد: مقبره فردوسی سال 1304 توسط یکی از نمایندگان مجلس بنام کیخسرو شاهرخ که زرتشتی بود پیدا می‌شود که مرحوم مدرس در مورد ایشان می‌گوید اگر مجلس یک نماینده مسلمان داشته باشد، همین آقای شاهرخ هستند. امیدواریم نمایندگان مجلس ما هم با امکانات بیشتری که دارند کمک کنند تا اتفاقات بهتری بیافتد.
   وی گفت: دو هفته قبل اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس از توس بازدید داشتند که جای نمایندگان مشهد در این بازدید خالی بود.
   ریاضی در مورد موانع احیای توس نیز بیان داشت: این موانع را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد، یکی بروکراسی موجو، دومی عدم همت و توجه و سومی ناآگاهی و قدر ندانستن این ثروت عظیمی است که داریم. باید دوباره شاهنامه به میان مردم آورده شود و در میان متخصصان نماند.
   احمد پورمفردی

   تعداد بازدید: 189
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .