•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 141
   کد: 154880
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
   خراسان شناس و شاهنامه پژوه در برنامه تلوزیونی «اشاره»:

   محدودیت‌های میراثی، کار احیای توس را مشکل کرده است / توس ولایتی اسلامی است نه شهری با سابقه 3 هزار ساله

   توس ولایتی اسلامی است و آثاری در آن مربوط به قبل از اسلام بدست نیامده است بلکه شهری مربوط به قرن 3 و 4 اسلام به بعد است. همین خبر نادرست باعث شده بود تا پروژه ساماندهی پیشخوان نیز به تعویق بیافتد چون فکر می‌کردند توس شهری چند هزار ساله است در صورتی که این خبر نادرست است.
   محدودیت‌های میراثی، کار احیای توس را مشکل کرده است / توس ولایتی اسلامی است نه شهری با سابقه 3 هزار ساله

   خراسان شناس و شاهنامه پژوه مشهدی گفت: محدودیت‌های ایجاد شده از سوی میراث فرهنگی در توس باعث شده تا کار احیای توس مشکل شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، سید مهدی سیدی در برنامه زنده تلوزیونی « اشاره» که از سیمای خراسان رضوی پخش شد، بیان داشت: فردوسی بیشتر تعامل را در شاهنامه با دیگر اقوام دارد و حتی دشمن ترین دشمن ما که تورانیان هستند، آنان را نیز احترام می‌کند. شاهنامه درست است که توسط فردوسی سروده شده اما شامل اساطیر هزاران ساله ایران بوده که فردوسی آنها را نظم داده است.
   وی افزود: بخشی از شاهنامه، شامل اساطیر و افسانه است. اینها شامل تصورات انسان و آرزوهای او از جهان هستی است که غیر واقعی می‌باشد. اما این افسانه‌ها، دارای رمز و راز می‌باشد که خود فردوسی نیز در شاهنامه به آن اشاره کرده است مانند ماجرای ضحاک مار به دوش. چنین چیزی در واقعیت وجود ندارد اما اگر حکومتی وجود داشته باشد که تفکر را از جوانان مملکت خود بگیرد انگار ماجرای ضحاک مار بدوش که مغز جوانان را به خورد مارهایش می‌داد واقعیت پیدا کرده است.
   این شاهنامه پژوه عنوان کرد: یکی از مشکلات احیای توس، مربوط به موضوعات میراث فرهنگی است. وجود محدودیت‌های میراث فرهنگی باعث شده است تا کسی نتواند برای کار وارد محدوده توس شود. برخی فکر می‌کنند توس شهری سه هزار ساله بوده است و نباید به هیچ نقطه آن دست زد در صورتی که توس یک منطقه است که از بینالود تا هزار مسجد به مساحت 16 هزار کیلومتر ادامه دارد.
   سیدی خاطرنشان ساخت: در این منطقه چند شهر وجود داشت که یکی همین شهر توس فعلی یا همان تابران می‌باشد. پس توس ولایتی اسلامی است و آثاری در آن مربوط به قبل از اسلام بدست نیامده است بلکه شهری مربوط به قرن 3 و 4 اسلام به بعد است. همین خبر نادرست باعث شده بود تا پروژه ساماندهی پیشخوان نیز به تعویق بیافتد چون فکر می‌کردند توس شهری چند هزار ساله است در صورتی که این خبر نادرست است.
   وی در مورد درخواست‌های مردمی نیز گفت: ساخت و سازهای مختلف در توس باید با حساسیت انجام شود اما متاسفانه برخی از ساکنان این منطقه کمی شتابزده عمل می‌کنند. نباید داخل باروی شهر ساخت و ساز بی حساب و کتاب صورت گیرد. در حال حاضر مشاهده می‌کنیم در نزدیکی ارگ که قلب شهر است، ساخت و سازهای غیر مجاز صورت گرفته است وگرنه با این وضع، توس به منطقه‌ای تبدیل می‌شود که دیگر حتی گردشگران از کنار آن هم رد نخواهند شد.
   احمد پورمفردی

   تعداد بازدید: 141
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .