•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 194
   کد: 158048
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی - فرهنگی شهرداری مشهد عنوان کرد:

   استفاده از ظرفیت شاهنامه و فردوسی برای افزایش حس تعلق مردم به شهر مشهد

   وقتی در خارج از مشهد در شهری دیگر هستیم به مجاور بودن امام رضا(ع) افتخار می‌کنیم و خود را همسایه آقا معرفی می‌کنیم. چقدر مشهدی‌ها از همسایه فردوسی بودن در پاسخ به سئوال اینکه کجایی هستی، می‌گویند.
   استفاده از ظرفیت شاهنامه و فردوسی برای افزایش حس تعلق مردم به شهر مشهد

   معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد گفت: باید از ظرفیت شاهنامه و فردوسی برای افزایش حس تعلق مردم به شهر مشهد استفاده شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، هادی بختیاری در همایش "شاهنامه و دانش شهری گری" که به مناسبت سالروز آغاز ساخت آرامگاه فردوسی در تالار شهر برگزار شد، بیان کرد: امروز در این همایش گردهم آمده‌ایم تا به موضوع شاهنامه و شهری گری فکر ‌کنیم و بیاندیشیم. ما در شهرداری نگاهمان به توس و فردوسی از منظرهای مختلفی می‌باشد و در اقداماتی که طراحی می‌شود به این موضوع توجه می‌شود.
   وی افزود: یکی از موضوعات مهم در این راستا، هویت شهری است، اینکه چقدر مشهدی‌ها به مشهدی بودن خود چقدر واقف بوده و به چه میزان می‌توانند تصویری کامل از مشهدی بودن خود و شهر مشهد ارائه دهند.
   بختیاری تصریح کرد: وقتی در خارج از مشهد در شهری دیگر هستیم به مجاور بودن امام رضا(ع) افتخار می‌کنیم و خود را همسایه آقا معرفی می‌کنیم. چقدر مشهدی‌ها از همسایه فردوسی بودن در پاسخ به سئوال اینکه کجایی هستی، می‌گویند.
   وی تاکید کرد: یکی از نگاه‌های ما به توس و شاهنامه این است که اگر بخواهیم شهری توسعه یافته داشته باشیم باید حس تعلق شهروندان را به شهر و هویتش توسعه دهیم که مطمئنا فردوسی، شاهنامه و توس به این موضوع کمک شایانی خواهد کرد زیرا یکی از موضوعاتی که باعث می‌شود شهروندان مشهدی ما احساس تشخص کنند وجود فردوسی و شاهنامه در این شهر است.
   معاون شهردار مشهد خاطرنشان ساخت: در کنار این مهم، فردوسی می‌تواند یک منبع معرفت بخش نیز بوده و همچنین دستمایه‌ای برای اندیشیدن در مورد مصائب امروز ما و رهایی از آنها می‌تواند زیرا تجربه زیستن گذشتگان را در شاهنامه به ما منتقل می‌کند.
   بختیاری ابراز کرد: همنوایی جالبی بین مضامین آمده در اشعار فردوسی با آنچه در سنت نبوی، دین و قرآن وجود دارد می‌توان مشاهده نمود. دادگری یکی از مهم‌ترین بنیادهایی است که فردوسی برای مملکت داری بیان می‌کند.
   وی اظهار داشت: شهروندان و شهریاران باید همه دادگرانه برخورد کنند تا وضعیتی شایسته در شهر به وجود آید. برای مدیران شهری نیز این دغدغه وجود دارد که چه کنیم تا وضعیت دادگرانه در شهر حاکم شود و وضعیت ما از بیدادگری به دادگرانه تغییر یابد. این پرسشی جدی است که چه کنیم تا دادگرانه‌تر کار کنیم و مدیران شهری باید به آن پاسخ دهند.
   این مقام مسئول گفت: باید به سمت تحقق این خواست مردم یعنی توزیع عادلانه و دادگرانه همه از امکانات شهری در همه نقاط شهر حرکت کنیم.
   بختیاری افزود: ظرفیت‌های فرهنگی مشهد در کنار حرم مطهر، باید مورد توجه قرار گیرد. شاهنامه می‌تواند در کنار ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی که برای شهر ایجاد می‌کند یک مرجع معرفتی برای پاسخ به مسائل ما باشد.
   لازم به ذکر است در پایان این همایش از سرود ویژه گردشگری استان خراسان رضوی نیز رونمایی شد.
   احمد پورمفردی
    

   تعداد بازدید: 194
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .