•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 363
   کد: 158172
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۶/۱۵
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد:

   داده‌های اطلاعاتی مدیریت شهری در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد / حدود 80 درصد مراجعات مردم به شهرداری مشهد در حوزه شهرسازی است

   در نظر داریم داده‌های حوزه شهرسازی را نیز در اختیار عموم مردم قرار دهیم تا مردم اطلاعات مربوط به هر ساختمان اعم از متراژ و بهای پروانه، مجوز، پول پرداخت شده و .. را ببینند.
   داده‌های اطلاعاتی مدیریت شهری در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد / حدود 80 درصد مراجعات مردم به شهرداری مشهد در حوزه شهرسازی است

   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: در جهت توسعه زیرساخت‌ها، زین پس داده‌های اطلاعاتی مدیریت شهری در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد تا بر اساس آن، تحلیل و کارکرد تولید نمایند.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهریار آل شیخ در مراسم "ارائه سرفصل های آمار و داده های شهرداری و نحوه شیوه های واگذاری آن" که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و کارآفرینان این حوزه برگزار شد، اظهار داشت: در تعامل بین شهرداری و دانشگاه، بدنبال اجرایی و عملی نمودن تفاهمات هستیم تا این همکاری‌ها فقط در حد پژوهش نماند لذا به همین منظور دفاتر موضوعی را در دانشگاه‌ها راه‌اندازی کرده‌ایم و موضوع بیگ دیتا در دانشگاه علوم ریاضی، مبنای همکاری ما با این دانشگاه قرار گرفت.
   وی افزود: تلقی عمومی از شهر هوشمند مربوط به ابزارهای الکترونیکی است که شهروندان استفاده می‌کنند در صورتی که شهر هوشمند به معنی پاسخ‌های هوشمندانه به چالش‌های اصلی شهر است. شهر هوشمند نیاز به زیر ساخت‌هایی به نام داده دارد. البته پاسخ‌های هوشمند نیز به ابزرهای هوشمند وابسته است ولی الزاما به این ابزار نیاز ندارد.
   ***نظام ارتباطات و نظام داده، پشتوانه شهر هوشمند است
   آل شیخ تصریح کرد: در حوزه شهری، نظام پرداخت را الکترونیکی کرده‌ایم که این نیز تعبیری از هوشمندسازی است اما واقعیت قضیه این است که پشتوانه شهر هوشمند نظام ارتباطات و نظام داده است. تا کنون در شهرداری‌ها و سازمان‌های دیگر، نظام ارتباطات با حوزه نظام داده، محدود بود.
   وی اذعان داشت: حریم شهر مشهد از 33 هزار هکتار به 85 هزار هکتار توسعه یافته است. برای گرفتن اطلاعات روستاهای موجود در همین حریم، دستگاه‌های مختلف اطلاعات را محرمانه تلقی کرده و ارائه نمی‌دهند حتی آماری که در قالب کتاب چاپ شده است. این حوزه محرمانگی در بخش اطلاعات در کشور ما مسئله ساز شده است.
   ***داده‌های اطلاعاتی مدیریت شهری در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد ابراز کرد: در مجموعه مدیریت شهری اطلاعات مختلفی در حال جمع‌آوری است و رویکردی که ما برای توسعه زیرساخت ها داریم این است که داده‌های مختلف مدیریت شهری را در اختیار عموم قرار دهیم تا مجموعه‌های مختلف بر اساس این داده‌ها، تحلیل و کارکرد تولید نمایند تا در نهایت موجب رفاه شهروندان شود.
   آل شیخ ادامه داد: سامانه‌ای را تعریف کرده‌ایم که همه معاملات شهرداری را در آن می‌توان مشاهده نمود. این سامانه به سامانه کنترل پروژه نیز وصل شده است تا میزان پرداخت با میزان پیشرفت پروژه مقایسه شود.اعضای هر شرکت و تعداد معاملاتی که با شهرداری نیز داشته است مشخص می‌شود.
   ***تعریف اپلیکیشن‌های مختلف در حوزه‌های مختلف شهرداری برای سهولت خدمت رسانی به مردم
   وی خاطرنشان ساخت: تفاوتی که این سامانه با شهرهای دیگر دارد این است که در آن سامانه، تک قراردادی را می‌توان جستجو نمود اما در سامانه ما می‌توان بر روی اجزای قراردادها نیز دسترسی پیدا کرده و تحلیل نمود. داده‌های پارکینگی ما به صورت زنده در اختیار شرکتی قرار گرفته است که اپلیکیشنی را تعریف که به وسیله آن می‌توان پارکینگ‌ها را یافت و فضای خالی آنها را مشاهده نمود.
   وی گفت: در نرم افزاری دیگر، مکان اتوبوس و زمان رسیدن به ایستگاه را می‌شود اطلاع یافت. می‌توان در آینده مودهای مختلف سفر را مانند تاکسی، اتوبوس و مترو را به هم متصل کرد تا شهروندان برنامه‌ریزی برای سفر خود بتوانند انجام دهند. مسنجری هم در حال ارائه خدمات شهری در مشهد است. این موضوع قابل توسعه بوده و کارکردهای اقتصادی و تجاری نیز دارد و موجب شفافیت در فضای کسب و کار می‌شود.
   ***حدود 80 درصد مراجعات مردم به شهرداری مشهد مربوط به حوزه شهرسازی است
   این مقام مسئول افزود: در سال 95، بیش از 136 هزار مراجعه به شهرداری داشتیم که بیش از 100 هزار مورد از این مراجعات مربوط به حوزه شهرسازی بوده است. بدنبال الکترونیکی کردن فرآیندهای این حوزه هستیم. استعلامات در گام اول الکترونیکی شد، صدور پروانه و پایانکار را هم در برنامه بعدی داریم.
   آل شیخ بیان کرد: در نظر داریم داده‌های حوزه شهرسازی را نیز در اختیار عموم مردم قرار دهیم تا مردم اطلاعات مربوط به هر ساختمان اعم از متراژ و بهای پروانه، مجوز، پول پرداخت شده و .. را ببینند. ما از این ظرفیت برای مقایسه قیمت‌های کارشناسی در هر منطقه می‌توانیم استفاده کنیم. کارشناسی‌های شهرداری با این دیتا چک می‌شود.
   ***شناسایی نیازمندی‌های محلی مشهد با مشارکت دانشجویان انجام می‌شود
   وی با اشاره به اینکه نظام پلیس ساختمان نیز هدفمند می‌شود. با همکاران دانشگاهی در حوزه شهرسازی توافقی انجام داده‌ایم که نیازمندی‌های محلی را از طریق سامانه‌ای با مراجعه دانشجویان شناسایی کنند. بودجه‌ای نیز به این مهم اختصاص داده شده است که 5 درصد بودجه عمرانی با پیشنهاد مردم از طریق شورای اجتماعی محلات هزینه می‌شود و این رقم قابل توجه است.
   آل شیخ افزود: تا زمانی که اپلیکیشن شهروندی راه‌اندازی شده و فراگیری پیدا کند نیازمندی‌ها و اولویت‌هایمان را با استفاده از نظرات مردمی شناسایی و تعیین می‌کنیم. اولویت‌ کاری ما در این جلسه این است که پایگاه‌های داده موجود در شهرداری را معرفی نماییم تا با همکاری اساتید دانشکده ریاضی، استراتژی در خصوص رگلاتوری داده مشخص شود.
   وی در پایان تاکید کرد: همه اطلاعات بجز حریم شخصی افراد متقاضی را در اختیار قرار می‌دهیم اما این موضوع در قراردادها وجود ندارد و قراردادها با نام ارایه می‌شود، همچنین باید درخواست‌ها به دبیرخانه ارائه شود تا در آبان‌ها به جمع بندی نهایی برسیم.
   احمد پورمفردی 

   تعداد بازدید: 363
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .