•  
   منبع خبر : 1012
   تعداد بازدید: 519
   کد: 158299
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد:

   سازمان بازآفرینی شهری طی دو ماه آینده تشکیل می‌شود / نسبت به 2 هزار هکتار بافت فرسوده تنها 3 درصد پروانه صادر شده است

   در طول یک سال گذشته از فعالیت کمیسیون 5 چالش شناسایی شده است که یکی از آنها چالش بافت‌های فرسوده شهر مشهد است.
   سازمان بازآفرینی شهری طی دو ماه آینده تشکیل می‌شود / نسبت به 2 هزار هکتار بافت فرسوده تنها 3 درصد پروانه صادر شده است

   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد از تشکیل سازمان بازآفرینی شهری طی دو ماه آینده و پس از تصویب ساختار آن درصحن علنی شورا خبرداد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، سید هادی مهدی‌نیا در نشست "آموزه‌های احیاء و مرمت در هویت شهری با موضوع مرمت و احیاء بازار فرش مشهد" با اشاره به کارکرد بازار در گذشته گفت: در این زمان بازارها قلب تپنده شهر بوده و در بسیاری از شهرهای ایران از جمله شهر مشهد و در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نقش پر رنگی داشتند.
   وی افزود: بازار در گذشته یکی از پایه‌های تاثیرگذار در تحولات اجتماعی بوده اما با ورود مدرنیته کارکرد منسجم بازار مانند 40 سال قبل نیست.
   مهدی نیا با بیان اینکه مرمت بازار امری میسر است اما باید دید شرایط احیای هویتی و نقش اقتصادی و اجتماعی بازار نیز امکانپذیر است، اظهار کرد: در کنار بازارها در ایران به تدریج، تجاری خطی مانند کشورهای اروپایی و آمریکا جای خود را به پاساژها و مراکز تجاری بزرگ داده است که گسترش مجتمع‌های تجاری، مال‌ها و پاساژها در آینده سبب خواهد شد تجارتی‌های خطی نیز دچار رکود و انزو‌ا شوند.
   رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد به عملکرد این کمیسیون طی یکسال گذشته اشاره و تصریح کرد: در طول یک سال گذشته از فعالیت کمیسیون 5 چالش شناسایی شده است که یکی از آنها چالش بافت‌های فرسوده شهر مشهد است.
   مهدی‌نیا ادامه داد: در سال‌های گذشته عملکرد خوبی در بافت‌های فرسوده نداشته‌ایم و نسبت به مساحت بیش از 2 هکتاری بافت فرسوده شهر مشهد که درطرح جامع شناسایی شده است، تنها 3 درصد پروانه صادر کرده‌‎ایم .
   وی گفت: صدور 3 درصدی پروانه در این اراضی نشان دهنده وجود نداشتن میل و رغبت برای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهر مشهد است.
   مهدی نیا با اشاره به اینکه در صورتی که روند بازسازی و نوسازی دربافت‌های فرسوده مشهد اینگونه ادامه پیدا کند در آینده شاهد نابودی این بافت‌ها خواهیم بود، افزود: بر همین اساس در گام اول بافت‌های فرسوده شناسایی شده است تا بتوان متناسب با آن پروژه‌هایی تعریف و جهت را به سمت بازآفرینی این بافت‌ها پیش برد.
   وی به تشکیل سازمان بازآفرینی شهری طی دو ماه آینده اشاره و اضافه کرد: این طرح در جلسه علنی شورا مطرح و پس از تصویب ساختار سازمان بازآفرینی شهری، ابلاغ و ظرف 2 ماه آینده سازمان بازآفرینی شهری تاسیس خواهد شد.
   رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد اظهار کرد: با ایجاد سازمان بازآفرینی شهری، بافت‎های فرسوده متولی مشخصی پیدا می‌کند و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا سیاست‌های این سازمان بر مبنای تسهیلگری و حضور پررنگ ذینفعان و مشارکت عموم مردم باشد.
   وی تصریح کرد: تشکیل این سازمان نقطه عطفی برای احیاء بافت‎های فرسوده شهر مشهد و ریل گذاری شوراهای بعدی خواهد بود تا خلاء سال‌های گذشته در حوزه بازآفرینی بافت فرسوده گذشته را جبران کنند.
   رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد ادامه داد: همچنین در بودجه امسال شهرداری مشهد نیز 2 میلیارد تومان برای دفاتر تسهیل‌گر در نظر گرفته شده و فراخوان تشکیل این دفاتر نیز زده شده است.
   مهدی‌نیا به طرح مرمت و احیاء بازار فرش مشهد نیز اشاره کرد و افزود: بازار فرش مشهد یکی از پروژه‌های هویت ساز شهر مشهد و تنها بازار باقی مانده با سبک و سیاق سنتی مشهد است.
   مجید خبیری

   تعداد بازدید: 519
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .