•  
   منبع خبر : 1009
   تعداد بازدید: 466
   کد: 161567
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۸/۰۹
   رکوردِ سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در مشهد شکست؛

   کلید خوردن 3100 میلیارد تومان پروژه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تنها در یک سال
   خواجه‌نایینی: در یک سال، دو برابرِ سرمایه جذب شده در دوره 4 ساله قبل جذب شده است

   بودجه شهرداری در حال حاضر ٨٠٠٠ میلیارد تومان است که ۵٠٠٠میلیارد تومان از این بودجه توسط سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و سایر منابع خارج از شهرداری باید تأمین شود.
   کلید خوردن 3100 میلیارد تومان پروژه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تنها در یک سال خواجه‌نایینی: در یک سال، دو برابرِ سرمایه جذب شده در دوره 4 ساله قبل جذب شده است

   به همت مدیریت شهری مشهد در یک سال گذشته، رکورد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این شهر با کلید خوردن سه هزار و 100 میلیارد تومان پروژه آن هم تنها در یک سال شکست.
   به گزارش پایگاه‌اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، رضا خواجه‌نایینی با بیان این مطلب اظهار داشت: در یک سال گذشته اتفاقی بزرگ در زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مشهد رخ داده است و بیش از ٢ برابر سرمایه‌های جذب شده در طول ۴ سال دوره چهارم شورای شهر در اولین سال فعالیت دوره پنجم شورای شهر جذب و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شده است و ارزش پروژه‌هایی که در یک سال گذشته با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کلید خورده، ٣١٠٠ میلیارد تومان است.
   ٨٠٠ میلیارد سرمایه‌گذاری در محدوده طرق
   او ادامه داد: حدود یک هزار میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته مربوط به محدوده شهرداری منطقه ثامن و بافت اطراف حرم مطهر رضوی است و حدود ٢١٠٠ میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری صورت گرفته مربوط به سایر نقاط شهر است.
   خواجه نائینی با اشاره به جزئیات این پروژه‌ها گفت: مبلغ ٨٠٠ میلیارد تومان مربوط به قرارداد پروژه گردشگری محدوده طرق است که ٣ فاز دارد. یک فاز این پروژه به ارزش ٨٠ میلیارد تومان مربوط به تصفیه‌خانه فاضلاب است که برای حل کردن بوی بد منطقه ایجاد شده است. حدود ١٠٠ میلیارد تومان ارزش پروژه پارک تفریحی طرق است که در آن ساخت تله‌کابین نیز پیش‌بینی شده و ۶۵٠ میلیارد تومان هم ارزش سرمایه‌گذاری مجموعه تجارتی اقامتی پارک طرق است. هم اکنون پروژه تصفیه‌خانه به اتمام رسیده، مجموعه اقامتی و تجاری حدود ٣٠ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فعالیت عمرانی پارک تفریحی هنوز آغاز نشده است.
   ٢٣۵٠ واحد مسکن ارزان قیمت
   معاون اقتصادی شهردار مشهد افزود: انعقاد قرارداد این‌گونه پروژه‌ها دارای چندین مرحله از جمله تفاهم‌نامه، قرارداد، مصوبه شورای شهرو ابلاغ و صدور پروانه است که در این پروژه‌ها تمامی مراحل انجام شده است.
   خواجه‌نائینی افزود: ساخت ٢٣۵٠ مسکن ارزان‌قیمت پروژه دیگری است که برای آن سرمایه‌گذاری هفتصدمیلیارد‌تومانی صورت گرفته است. این پروژه مربوط به ٢ قرارداد ٢٠٠ واحدی و ٢١۵٠ واحدی است. قابل توجه است که در طول تمام ادوار گذشته شوراهای اسلامی شهر مشهد فقط ۴٠٠٠ مسکن ارزان‌قیمت ساخته شده است و اکنون با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دوره پنجم شورای شهر به اندازه ۵٠ درصد مسکن‌های ارزان قیمت ساخته شده در گذشته، مسکن‌سازی به‌وسیله بخش خصوصی صورت می‌گیرد.
   وی ادامه داد: پروژه‌ دیگری که با همکاری بخش خصوصی کلید خورده، پارکینگ ٨٠٠ واحدی میدان آزادی و پارکینگ ١٢٠٠واحدی مجد است. ارزش این دو پارکینگ ٢۵٠ میلیارد تومان است. باغ گیاه‌شناسی به ارزش ۵٠ میلیارد تومان، پارک مینیاتوری در محدوده الهیه به ارزش ٢۵ میلیارد تومان و پروژه فرشته در محدوده آب و برق نیز از دیگر پروژه‌هایی است که توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری
   شده است.
   دو‌ برابر ۴ سال گذشته!
   معاون اقتصادی شهردار مشهد ارزش سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در یک سال گذشته را معادل دو‌برابر کل سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در دوره گذشته شورای شهر اعلام کرد و گفت: در دوره گذشته شورای شهر فقط یک قرارداد مشارکتی مربوط به محدوده ایثار منعقد شده بود اما در یک سال گذشته ٨ قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد شده است که پراکندگی و تنوع زیادی دارد. این پروژه‌ها در زمینه‌های زیرساختی، تفریحی، گردشگری و اقامت ارزان قیمت و... است.
   خواجه‌نائینی ادامه داد: این سرمایه‌گذاری‌ها در حالی انجام شده که نرخ ارز تلاطم زیادی داشته و وضعیت اقتصادی کشور متعادل نبوده و ریسک سرمایه‌گذاری هم بالا بوده است. با وجود این مسائل در این یک سال نشان دادیم اگر بسته سرمایه‌گذاری خوبی تعریف کنیم و سرمایه‌گذار به طرف قرارداد یعنی شهرداری مطمئن باشد و مدیریت شهری به تعهدات خود عمل و شورای اسلامی شهر نیز از سرمایه‌گذاران حمایت کند، سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد.
   فروش اوراق مشارکت
   وی با اعلام این خبر که لایحه مشوق‌های سرمایه‌گذاری جدیدی را تقدیم شورای شهر کرده‌ایم گفت: اگر این لایحه مورد تأیید و تصویب شورای شهر قرار بگیرد محرک خوبی برای سرمایه‌گذاری در مشهد خواهد بود.
   معاون اقتصادی شهردار مشهد با اشاره به اینکه فروش اوراق مشارکت از جمله راهکارهایی است که شهرداری برای تأمین هزینه‌های زیرساختی انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: بودجه شهرداری در حال حاضر ٨٠٠٠ میلیارد تومان است که ۵٠٠٠میلیارد تومان از این بودجه توسط سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و سایر منابع خارج از شهرداری باید تأمین شود.
    

   تعداد بازدید: 466
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   2 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .