•  
   منبع خبر : 1012
   تعداد بازدید: 257
   کد: 161646
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
   با تلاش عاشقانه پاکبانان اتوبوسرانان کاروان خدام‌الحسین (ع) شهرداری مشهد مقدس محقق شد؛

   جابجایی بیش از 150 هزار زائر و جمع‌آوری 1700 تن زباله طی ده روز در نجف/ داستان شور شیدایی خدام‌الحسین (ع) شهرداری مشهد در نجف

   پاکبانان با ذکر یا علی و یا حسین (ع) روزانه در دو شیفت 9 ساعته 17.5 کیلومتر از معابر منتهی به حرم مطهر امیرالمومنین علی (ع) و طریق الحسین (ع) را رفت و روب می‌کردند.
   جابجایی بیش از 150 هزار زائر و جمع‌آوری 1700 تن زباله طی ده روز در نجف/ داستان شور شیدایی خدام‌الحسین (ع) شهرداری مشهد در نجف

   با تلاش عاشقانه پاکبانان و اتوبوسرانان کاروان خدام الحسین (ع) شهرداری مشهد در نجف اشرف بیش از 150 هزار زائر اربعین جابه جا و حدود 1700 تن زباله از پیش پای زائران طی ده روز جمع‌آوری شد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، هرگز نمی‌توان شور شیدایی عاشقان حسین (ع) و اهل بیت رسول الله را در راهپیمایی اربعین توصیف کرد تا خود در جریان رود عظیم زائران حسینی در مسیر کربلا قرار نگیری؛ نمی‌توانی عظمت آن را احساس کنی، جایی میلیون‌ها نفر عاشقانه پا در راه می‌نهند و به سوی کوی یار قدم می‌زنند، در میان این خیل عظیم، هستند پاکبازانی که راه را برای راهپیمایی زائران حسینی تسهیل می‌کنند، آنهایی که هم خادم هستند و هم زائر.
   روایت داستان شور شیدایی پاکبانان و اتوبوسرانان شهرداری مشهد مقدس که تحت عنوان کاروان خدام الحسین (ع) از جوار حضرت رضا(ع) برای خدمت به زائران اربعین به نجف آمده‌اند، آسان نیست. برایت آسان نیست که زمزمه زیر لب و عاشقانه پاکبازانی را که علی علی گویان و حسین حسین بر لب، خاک و خاشاک از زیر پای زائران بر می‌دارند را توصیف کنی، آنگاه که چشمانشان نورانی به گنبد طلایی امیر المومنین علی (ع) می‌شود و زار زار گریه می‌کنند تا سال دیگر اربعین دوباره خادم شوند و زائر.
   سخت است توصیف حال اتوبوسرانانی که با شور و اشتیاق خیل عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) را که شوق زیارت دارند از شومیلی تا نجف و حتی داوطلبانه از کوت تا نجف در مسیری بیش از 220 کیلومتر جابجا می‌کنند و چنان بر این خدمت اشتیاق دارند که استراحت را بر خود روا نمی‌دانند و در زمان استراحت نیز پا در رکاب به خدمات‌رسانی به زائران ادامه می‌دهند. روایت عاشقی این خادمان که درعین خادمی خود زائرند در توصیف قلم نمی‌گنجد.
   حضور در نجف زیارت واسکان
   حسین حسامی، قائم مقام ستاد اربعین حسینی شهرداری مشهد مقدس در تشریح اقدامات ده روزه کاروان خدام‌الحسین (ع) شهرداری مشهد در نجف می‌گوید: در ابتدای ورود پاکبانان و اتوبوسرانان به نجف محل اسکان آنها مشخص و قبل از اینکه خدمات‌رسانی را آغاز کنند به زیارت عتبات نایل شدند تا با روحیه و قدرت بیشتری به زائران اربعین در نجف خدمات‌رسانی کنند.
   وی ادامه می‌دهد: برای مدیریت زمان محل‌های اسکان پاکبانان و اتوبوسرانان براساس محل ارائه خدمت انتخاب شد و برای تغذیه کاروان خدام الحسین (ع) شهرداری مشهد در نجف آشپزخانه‌ای با استفاده از نیروهای داوطلب مردمی راه‌اندازی شد.
   حسامی می‌افزاید: پاکبانان با ذکر یا علی و یا حسین (ع) روزانه در دو شیفت 9 ساعته 17.5 کیلومتر از معابر منتهی به حرم مطهر امیرالمومنین علی (ع) و طریق الحسین (ع) را رفت و روب می‌کردند.
   وی با اشاره به اینکه پاکبانان حتی داوطلبانه برخی از خیابان‌های فرعی منتهی به حرم را نیز رفت و روب می‌کردند، اظهار می‌کند: پاکبانان با اشتیاق و میل شخصی و عاشقانه برای خدمت به زائران اربعین به نجف آمده‌اند و حتی درخواست دارند سال دیگر نیز برای خدمات‌رسانی به نجف اعزام شوند.
   حسامی می‌گوید: به صورت میانگین روزانه حدود 170 تن زباله از سطح معابر مشخص شده در شهر نجف جمع‌آوری و توسط ماشین‌آلات مکانیزه به محل‌های مشخص شده در خارج از شهر نجف منتقل می‌شد.
   قائم مقام ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس می‌افزاید: رفت و روب تا دو روز پس از اربعین ادامه داشته و طی مدت ده روز حدود 1700 تن زباله در شهر نجف جمع‌آوری شده است.
   وی اضافه می کند: پس از پایان خدمات رسانی پاکبانان در نجف آنها ابتدا به کرمانشاه منتقل و سپس از طریق هوایی روز گذشته وارد فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد شدند.
   وی در ادامه به حضور رییس شورای شهر مشهد در شهر نجف و بازدید از روند خدمات‌رسانی به زائران اربعین توسط شهرداری مشهد اشاره کرده و اظهار می‌کند: رئیس شورای شهر در ابتدای آغاز به کار خدمات‌رسانی شهرداری مشهد در شهر نجف با پاکبانان و اتوبوسرانان دیدار و خواستار ارائه خدمات هرچه بهتر به زائران اربعین شدند و تذکرات لازم را در این راستا با برگزاری جلسه ستاد اربعین شهرداری مشهد در نجف به دست اندرکاران ارائه دادند.
   حسامی همچنین به حضور شهردار مشهد در شهر نجف نیز اشاره کرده و می گوید: تقی‌زاده خامسی در بازدیدی که از نزدیک از اقدامات شهرداری مشهد در شهر نجف انجام داد ضمن تقدیر از تلاش‌های پاکبانان و اتوبوسرانان در خدمات‌رسانی به زائران اربعین، بر ادامه خدمات‌رسانی مناسب به زائران اربعین در نجف به ویژه جابه جایی آنها از نجف تا مرز مهران توسط اتوبوسرانی در مسیر برگشت تاکید کرد.


   جابجایی بیش از 150 هزار نفر زائر از شومیلی تا نجف
   حسامی در ادامه به خدمات اتوبوسرانی شهرداری مشهد در نجف اشاره و اظهار می‌کند: با توجه به تجربیات سال‌های گذشته یکی از مشکلات زائران در اربعین حمل و نقل بود، با توجه به هزینه‌های سنگین حمل و نقل در عراق با موافقت شورای شهر مشهد کمیته حمل و نقل ستاد اربعین شهرداری 100 دستگاه اتوبوس و 3 دستگاه اتوبوس امداد به همراه قطعات و تجهیزات مورد نیاز را به همراه حدود 300 اتوبوسران را به کشور عراق اعزام کرد.
   وی می‌گوید: در ابتدای ورود به کشور عراق 100 دستگاه اتوبوس ناوگان اتوبوسرانی شهرداری مشهد خارج از تعهد زائران را از مرز مهران تا نجف انتقال دادند.
   قائم مقام ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس با بیان اینکه جهت تسهیل در جابجایی زائران از شومیلی تا نجف محل مناسبی برای توقف اتوبوس ها در نظر گرفته اظهار می‌کند: اتوبوسها روزانه 16-تا 18هزار نفر زائر را در مسیر رفت و برگشتی به طول 220 کیلومتر از شومیلی به دیوانیه ونجف با احترام جابجا می کردند.
   وی تصریح می کند: با توجه به اینکه جابجایی زائران در بخشی از مسیر کوت تا شومیلی توسط تریلی انجام می‌شد با درخواست سرکنسول ایران در نجف و موافقت ستاد اربعین شهرداری مشهد مسیر 100 کیلومتری کوت تا شومیلی نیز در روزهای پایانی تحت پوشش اتوبوسرانی مشهد قرار گرفت.
   قائم مقام ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه می‌دهد: گرچه با ناهماهنگی طرف عراقی به مدت نصف روز سوخت مورد نیاز اتوبوس‌ها تامین نشد اما با برنامه‌ریزی خدمات‌رسانی تعطیل نشد و با پیگیری‌های رئیس شورای شهر، شهردار و ستاد ملی اربعین مشکل تامین سوخت به سرعت برطرف شد.
   حسامی به استقبال زائران اربعین از خدمات رسانی شهرداری مشهد اشاره و می‌گوید: زائران از رفت و روب شهر نجف ابراز رضایت و از خدمات‌رسانی اتوبوس‌ها در جابجایی زائران استقبال چشمگیری داشتند.
   قائم مقام ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس می‌افزاید: با توجه به حجم بالای زائران پیاده در مسیر برگشت خدمات‌رسانی اتوبوسها تا دو روز بعد از اربعین از نجف تا مرز مهران ادامه یافت و بعد از آن اتوبوس‌ها به سمت مشهد حرکت کردند و به فردا وارد مشهد خواهند شد.
   وی به ملاقات‌های انجام شده با برخی از مراجع و مسئولان در نجف اشاره کرده و اظهار می‌کند: در ملاقات‌هایی که با مراجع تقلید، مسئول نمایندگی دفتر بعثه مقام معظم رهبری در نجف و مسئولان عراقی در نجف انجام شد از خدمات شهرداری مشهد در نجف دیدار کردند.
   قائم مقام ستاد اربعین شهرداری مشهد مقدس ادامه می‌دهد: جا دارد از زحمات و تلاش‌های عاشقانه پاکبانان، اتوبوسرانان، خادمان، آشپزان، نانوایان، پرستاران و همه دست اندرکارانی که 24 ساعته برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین در نجف تلاش کردند تقدیر و تشکر کنیم.
   مجید خبیری

   تعداد بازدید: 257
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .