•  
   منبع خبر : 1002
   تعداد بازدید: 1270
   کد: 179388
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
   یک گام خلاقانه برای تشویق مردم به ورزش کردن؛

   با 6 حرکت ورزشی بلیط متروی رایگان بگیرید!

   طرح بسیار ارزشمندی است که باعث تشویق به ورزش کردن می شود مخصوصا برای کسانی که کار اداری دارند یا طی روز فعالیت بدنی ندارند. امیدواریم که این طرح در ایستگاه های دیگر هم اجرا شود و تبلیغات بیشتری در این خصوص صورت گیرد.
   با 6 حرکت ورزشی بلیط متروی رایگان بگیرید!

   این روزها در ایستگاه فلسطین خط یک قطارشهری طرحی در دست اجراست که می کوشد از ره آورد آن مردم را به ورزش کردن بیشتر ترغیب و تشویق کند.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، «پایگاه هوشمند تندرستی» عنوان طرحی است که دو هفته ای است به صورت پایلوت در ایستگاه فلسطین خط یک قطارشهری با هدف ارتقای سلامت فردی، مبارزه با کم تحرکی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی در حال اجراست.
   طرحی که به واسطه آن با بهره گیری از دانش نرم افزاری و استفاده از تجهیزات سخت افزاری، مسافران را به انجام فعالیت و تحرکات بدنی دعوت می کند. این پروژه به سفارش سازمان فاوا شهرداری مشهد از سوی شرکت دانش بنیان، عضو پارک علم و فناوری خراسان، طراحی و پیاده سازی شده است.
   در این دستگاه با استفاده از حسگرهای تشخیص حرکات بدن و هسته نرم افزاری، فعالیت های جسمی مخاطبان پردازش و آنالیز می شود.
   بر این اساس در این طرح، مسافران قطارشهری در فاصله حدود یک ونیم متری و رو به روی دستگاه می ایستند و با بلند کردن دست خود، حسگرهای تشخیص بدن دستگاه، اندام کاربر را شناسایی می کند. شهروند باید  6 حرکت ورزشی را در 90 ثانیه انجام دهد. پس از پایان، بلیت تک سفره قطارشهری به مسافران هدیه داده می شود.
   به همین بهانه راهی ایستگاه فلسطین شدیم تا گپ و گفتی کوتاه با مردم در این رابطه داشته باشیم
   یاسین جعفری 16 ساله که به همراه برادرش محمد مهدی 13 ساله در حال انجام حرکات ورزشی بودند، بعد از دریافت بلیت رایگان مترو گفت: این دستگاه بسیار جذاب و خوب است و باعث شده که ما یک روز در میان بعد از برگشت از کلاس های اوقات فراغتمان چند دقیقه ای را ورزش کنیم و بلیت رایگان بگیریم.
   خانم کوچک زاده 23 ساله و دانشجو با بیان اینکه نمونه این دستگاه را در جای دیگری ندیدم، افزود: طرح بسیار ارزشمندی است که باعث تشویق به ورزش کردن می شود مخصوصا برای کسانی که کار اداری دارند یا طی روز فعالیت بدنی ندارند. امیدواریم که این طرح در ایستگاه های دیگر هم اجرا شود و تبلیغات بیشتری در این خصوص صورت گیرد.
   امید مختاری فر، شهروندی 18 ساله و ورزشکار است، با بیان اینکه ورزش حرفه ای انجام می دهد، اظهار کرد: من تازه با این دستگاه آشنا شدم و مشوق بسیار خوبی برای تحرک بیشتر و ورزش کردن است و حتما در سفرهای بعدی با قطارشهری از آن استفاده می کنم.
   آقای مهاجری شهروند 39 ساله که هر روز مسیر منزل تا محل کار را با مترو سفر می کند در خصوص دستگاه هوشمند تندرستی می گوید: ایده بسیار کاربردی و موثری است، فقط باید اطلاع رسانی دقیق تر و بیشتری  در این خصوص صورت بگیرد تا شهروندان آشنایی کامل پیدا کنند و این عمل ترویج شود.
   فروش 500 بلیت تک سفره با اجرای طرح
   به گفته وحید مبین مقدم، مدیرعامل شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد در 2 هفته گذشته حدود 500 بلیت تک سفره به ارزش 1200 تومان به مسافران هدیه داده شده است. بر این اساس تا امروز از طریق این دستگاه 600 هزار تومان هدیه به شهروندان مشهدی داده شده است.
   مشهد هماورد چند شهر اروپایی در به کار گیری این دستگاه
   محمدجواد رجائیان، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد نیز با اشاره به لزوم توجه به نشاط و سلامت عمومی، عنوان کرد: در راستای شعار مدیریت شهری یعنی «مشهد، شهر هوشمند، شهر امید و زندگی»، نخستین
   دستگاه هوشمند و تعاملی تندرستی به صورت آزمایشی در یکی از ایستگاه‌های قطارشهری راه‌اندازی شد که با استقبال بسیارخوب مردم روبه‌رو شده است.
   وی افزود: این دستگاه به عنوان نمادی هوشمند از پیوند سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در حوزه خدمات‌ شهری، مسافران را به انجام فعالیت و تحرک بدنی دعوت می‌کند. در این دستگاه با استفاده از حسگرهای تشخیص حرکات بدن و هسته نرم افزاری، فعالیت‌های جسمی مخاطبان پردازش و آنالیز می‌شود و در صورت اجرای درست حرکات درخواستی از سوی دستگاه، بلیت تک‌سفره رایگان در اختیار شهروند قرار می‌گیرد.
   رجائیان با اشاره به مکانیزم عملیاتی این دستگاه، گفت: مسافران قطارشهری در فاصله حدود یک ونیم متری و رو به روی دستگاه می‌ایستند و با بلند کردن دست خود، اجازه تشخیص بدن خود را به حسگرهای دستگاه می‌دهند. پس از
   تأیید، نحوه انجام 6 حرکت ورزشی شامل حرکت‌های«اسکات»، «پرش درجا» و «خم کردن کمر به چهار طرف» به صورت ویدئویی آموزش داده می‌شود و کاربر باید در 90 ثانیه مجموع این حرکات ورزشی را انجام دهد. پس از پایان حرکات، علاوه بر ارائه کارنامه عملکردی کاربر در انجام حرکات، بلیت تک سفره قطارشهری به مسافران هدیه داده می‌شود.
   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد افزود: نمونه این دستگاه، با عملکردی بسیار محدودتر، فقط در چند شهر اروپایی در حال کار است و راه اندازی این دستگاه با هزینه بسیار کمتر و با تکیه بر توان جوانان مشهدی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان بومی، باعث مباهات می‌باشد.
   رجائیان با اشاره به اینکه محدودیت سنی و جنسیتی برای دستگاه وجود ندارد، تاکید کرد: این دستگاه‌ها به سفارش سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد و با مشارکت معاونت تربیت بدنی سازمان فرهنگی و اجتماعی و شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد راه‌اندازی شده و باتوجه به استقبال بسیار خوب مردم، در آینده‌ای نزدیک در سایر ایستگاه‌های پرتردد قطارشهری نیز نصب خواهدشد.
   اختر گنجیان

   تعداد بازدید: 1270
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   7 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .