•  
   منبع خبر : 1012
   تعداد بازدید: 343
   کد: 183978
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد در اجلاس بین المللی و مدل شبیه سازی اکو؛

   دفتر سازمان کشورهای فارسی زبان"آیتا" در مشهد راه اندازی می شود

   سابق براین شهرداری مشهد دیپیلماسی شهری خود را متمرکز برمحافل بین المللی کرده بود یعنی شهرداری مشهد در محافل مختلف بین المللی عضویت فعال و مستمری داشت و اکنون عضو هیئت مدیره متروپلیس، عضو هیئت موسس صندوق شهرها FMT، عضو شبکه زنان در حوزه شهرها و عضو شبکه بین المللی مجموعه دولت های محلی و ... است که مجموعه عضویت ها در این مراکز باعث یکسری ارتقاهایی شده است.
   دفتر سازمان کشورهای فارسی زبان"آیتا" در مشهد راه اندازی می شود

   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: دفترسازمان کشورهای فارسی زبان"آیتا" در مشهد راه اندازی می شود.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، شهریار آل شیخ در مراسم افتتاحیه اجلاس بین المللی و مدل شبیه سازی سازمان همکاری اقتصادی اکو که با حضور تعدادی از سفرای کشورهای عضو اکو، معاون نمایندگی وزارت خارجه در شرق کشور، سفیر اسبق ایران درشورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد، عضو هیئت رئیسه شورای شهر و معاونان شهردار مشهد برگزار شد، افزود: پیش از این در سازمان همکاری های اقتصادی اکو پیمانی به عنوان پیمان کشورهای فارسی زبان"آیتا" مقابل پیمان"ترکسو " ترکیه شکل گرفته بود، همچنین سازمانی به همین منظور در پارلمان های کشورهای ایران، تاجیکستان و افغانستان مصوب شده است.
   وی اضافه کرد: متاسفانه چند سالی است که این سازمان بدون متولی رها شده و اقدام خاصی برای آن شکل نگرفته است، لذا درخواست کرده ایم مسئولیت این سازمان را به مشهد محول کنند و با این درخواست موافقت شده است، دفتر آیتا در مشهد راه اندازی و مرکزیت ارتباط سه کشور را درقالب برنامه فارسی زبانان پیگیری خواهیم کرد.
   وی تصریح کرد: کلانشهرها در حوزه های مختلف برنامه عملیاتی مبتنی بر چشم اندازشان دارند، شهرداری مشهد نیز برای چشم انداز برنامه عملیاتی سال 97 تا 1400 خود هدفگذاری هایی برای حوزه گردگشری انجام داده است.
   آل شیخ با بیان اینکه فضاهای سیاسی و اقتصادی دائم در حال نوسان و تغییر است، اظهارکرد: زیرساخت های شهری نیز که برای ظرفیت ها و حوزه های مختلف گردشگری شکل گرفته است هم به همین دلیل در فصل های مختلف دچار نوسان می شود.
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد تصریح کرد: گردشگری نیاز به بررسی های مختلف در چند بعد دارد که یک بعد آن دیپلماسی شهری است.
   وی ادامه داد: سابق براین شهرداری مشهد دیپیلماسی شهری خود را متمرکز برمحافل بین المللی کرده بود یعنی شهرداری مشهد در محافل مختلف بین المللی عضویت فعال و مستمری داشت و اکنون عضو هیئت مدیره متروپلیس، عضو هیئت موسس صندوق شهرها FMT، عضو شبکه زنان در حوزه شهرها و عضو شبکه بین المللی مجموعه دولت های محلی و ... است که مجموعه عضویت ها در این مراکز باعث یکسری ارتقاهایی شده است.
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی افزود: در محور دیپلماسی عمومی موضوع شهرهای فارسی زبان است، در این حوزه سه کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان را داریم که نزدیک خراسان بزرگ هستند البته شهرهای فارسی زبان دیگری از جمله سمرقند و بخارا در ازبکستان، شهرمرو در ترکمنستان و لاهور در پاکستان هم هستند. بزرگترین کتابخانه نسخ فارسی و کرسی های آموزش زبان فارسی را نیزدر هند داریم .
   وی تصریح کرد: مهم ترین و بزرگترین شهر با ریشه های مشترک زبان فارسی شهر مشهد است و وجود شاهنامه به عنوان یک میثاق مشترک برای زبان فارسی و آرامگاه فردوسی وتوس در مشهد می تواند برای این پایتخت زبان فارسی، مبدا باشد.
   وی ادامه داد: با توجه به این موارد برنامه ای را تحت عنوان شهرهای خلاق ادبیات آغاز کرده ایم و در حوزه مدیریت شهری تمرکز را بر خواهر خواندگی میان شهر مشهد و سایر شهرهای فراسی زبان گذاشته ایم که در این حوزه 14 شهرانتخاب شده اند.
   وی اضافه کرد: در برقراری ارتباطات دانشگاه ها، اصناف، سازمان ها و شهرمشهد با دانشگاه ها، سازمان ها و صنوف شهرهای انتخاب شده در سطح دیپلماسی عمومی، نه رسمی برنامه ریزی شده است زیرا مردم این شهرها ظرفیت و آمادگی کاملی دارند برای پذیرفتنن این برنامه ها که ارتباط مستقیمی با دیگر هم زبانان خود در سایر شهرهای جهان داشته باشند.
   وی با بیان اینکه ازهر برنامه ای که بخواهیم در سطح ملی و در بخش های ادبی، فرهنگی وهنری حمایت کنیم فراخوان آن در14 کشور نیز اعلام خواهد شد، اظهارکرد: به عنوان نمونه می توان به مسابقات کشتی نونهالان که سال گذشته برگزارشد، اشاره کرد و در سایر برنامه هایی که در راستای توسعه دیپلماسی شهری دنبال می کنیم که دعوت نامه آن برای 14 شهر فارسی زبان خواهر خوانده مشهد ارسال می شود.
   آل شیخ به اقدامات دیپلماسی شهری شهرداری مشهد درمحورمذهبی هم اشاره کرد و گفت: دو کشور ترکیه و هند جمعیت شیعه نشین مهمی دارند از جمله ترکیه که دارای 3 میلیون شیعه و 20 میلیون علوی است .
   معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد افزود: همچنین در برخی از ایالات مشخص هند از جمله حیدرآباد با جمعیت شیعه نشین مواجه هستیم که می توانیم روی ظرفیت توسعه روابط با آنها کار کرده و آن را توسعه دهیم به عنوان شهری که با وجود حضرت رضا(ع) مرجع شیعیان است.
   وی تصریح کرد: حفظ بازار زائران شیعی که از کشورهای مختلف به صورت خاص از عراق به مشهد سفر می کنند، شامل تنوع بخشی و مدیریت برنامه زمانی حضور و ارتقاء برنامه های زیارت از جمله برنامه های عملیاتی شهرداری درحوزه گردشگری است هرچند که سایر دستگاه های دخیل در امر گردشگری نیز از جمله وزارت گردشگری و وزارت امور خارجه در کنارشهرداری مشهد این امر را دنبال می کنند.
   وی با اشاره به اینکه فعالیت های تبلیغی و ترویجی خوبی در حوزه گردشگری و وزارت امورخارجه انجام شده و پوشش خوبی از سوی رسانه های سایر کشورها از جمله ترکیه در خصوص ظرفیت های مشهد انجام شده است گفت: با پیگیری های انجام شده یونسکوسال آینده را سال بکتاش اعلام کرده که اهمیت زیادی برای علویان ترکیه دارد.
   وی ادامه داد: آرامگاه بکتاش در نیشابور قراردارد بر همین اساس برگزاری نشست مشترکی را ازطریق یونسکو پیگیری می کنیم .
   مجید خبیری

   تعداد بازدید: 343
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .