•  
   منبع خبر : 1003
   تعداد بازدید: 227
   کد: 184110
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   در جلسه مشترک مدیران شهری با رادیو زیارت مطرح شد

   یک قدم به سوی توسعه فرهنگ میزبانی

   در هرحالتی خودمان را خادم علی بن موسی الرضا(ع) می‌دانیم و هر حرکتی که مبنای هویتی شهرمان را تقویت کند، در دستور کاری خود قرار می‌دهیم.
   یک قدم به سوی توسعه فرهنگ میزبانی

   نشست صمیمانه مسئولان شهری با مدیرکل صدا و سیما خراسان‌رضوی با هدف بررسی موضوعات مورد نیاز و مرتبط با حوزه زیارت برگزار شد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، در ابتدای این نشست، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: ما در مجموعه شورای اسلامی شهر به ویژه موضوعات فرهنگی و تدوین برنامه‌های راهبردی و عملیاتی این حوزه متمرکز هستیم.
   احسان اصولی افزود: در هرحالتی خودمان را خادم علی بن موسی الرضا(ع) می‌دانیم و هر حرکتی که مبنای هویتی شهرمان را تقویت کند، در دستور کاری خود قرار می‌دهیم.
   وی تاکید کرد: در بخش‌های محتوایی موضوع زیارت، مجموعه شهرداری اقداماتی موثری را سیاست‌گذاری و اجرا کرده است. چند محور در این حوزه وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها فرهنگ میزبانی است و به نظرم این حوزه جای کار زیادی دارد و هرچقدر روی این موضوع کار کنیم از برکات مادی و معنوی خوبی بهره‌مند می‌شویم.
   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: مفهوم شهر امید و زندگی که به عنوان شعار دوره پنجم شورای اسلامی شهر مطرح کردیم، یک مضمون متصل به وجود امام رضا(ع)است. همه ما به نوعی زائر و مجاور علی‌بن‌موسی الرضا(ع) هستیم و با شکل‌های مختلف امید به زیارت این امام همام می‌رویم پس چه خوب است که شعار این شهر، همراه با امید و نگاهی زیبا به جنبه‌های مختلف زندگی و هویتی در شهر امام مهربانی‌ها باشد.
   محمد محسن مصحفی، سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در ادامه گفت: موضوع مهم برای همه ما به عنوان شهروند و مسلمان ایرانی، وجود یک مرجع خبری مانند رادیو زیارت است.
   وی افزود: تفکیک دو حوزه احساس و معرفت که به آن اشاره شد نکته مهمی است. ما در حوزه اعتقاد و تدین در جامعه با چالش‌هایی روبه رو هستیم که دلایل مختلفی می‌توان برای آن پیدا کرد. همه باید به بعد معرفتی ترویج معارف دینی بیشتر توجه کنیم.
   مصحفی با اشاره به اهمیت بحث فرهنگ شهروندی تصریح کرد: ممکن است در نگاه اول این موضوع به ذهن متبادر شود که فرهنگ شهروندی با دین ارتباطی ندارد. اما ما در مجموعه شهرداری چنین نگاهی به مباحث فرهنگ شهروندی نداریم و معتقدیم این موضوع بخشی از اخلاق فردی است که از رابطه فردی ما شروع می شود تا به نوع حضور ما در جامعه و در ارتباط با دیگران ختم می‌شود.
   وی بیان کرد: در همه این‌ها مبانی اخلاق دینی وجود دارد اما به طور مشخص یک مقوله وجود دارد که بحث فرهنگ میزبانی و فرهنگ پذیرش زائر است متاسفانه آن‌گونه که باید به آن توجه کافی نداشتیم. در روزگار جدید این مشکلات تبعات بیشتری ایجاد می‌کند. بعد معنوی افرادی که به مشهد سفر می‌کنند، در وهله اول زیارت بارگاه امام هشتم(ع) است که این موضع در مقصود آنان محفوظ است. اما نکته‌ای که کمتر به آن توجه شده، حضور افراد سودجو یا ناآگاهی است که بدون آن‌که متوجه تاثیرات منفی رفتار و عملکرد خود باشند، به نوعی نام شهر مشهد و شهروندان آن را زیر سوال می‌برند. خروج زائر با خاطره بد و منفی می‌تواند تبعات جبران ناپذیر زیادی داشته باشد. مسئولیت ما نسبت به شهروندان شهرهای دیگر کمی سنگین‌تر است.
   سیدمحسن حسین‌پویا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: همه در این موضع اتفاق نظر داریم که مشهد در وهله اول هویت زیارتی دارد. شهرسازان متعقدند اگر وجود بارگاه منور امام رضا (ع) نبود، مشهد فعلی شاید به مراتب کوچکتر از برخی شهرها بود. به نظرم باید در تعاریفمان به یک گفتمان مشترک برسیم که شهرمان چه شهری است و قصد داریم آن را به چه ویژگی معرفی کنیم. به نظرم همه ما در یک جبهه هستیم و هرکاری از دستمان ساخته باشد، انجام می دهیم.
   وی با تاکید بر اهمیت آموزش مفاهیم پذیرایی از زائر و پذیرش تعارضات فرهنگی به شیوه مثبت و موثر خاطرنشان کرد: در یک شهری که پذیرای 30 میلیون زائر است، پس حتما سلایق مختلف و متنوعی دارد. ما تعارض فرهنگ های مختلف را داریم که باید برای آن مدارا و گفتگو مداری را یاد بگیریم و پای ارگان های مختلفی به ویژه شهرداری در میان است. ما تلاش خودمان را در این راستا می‌کنیم و به نظر می‌رسد در شروع این جریان باهم وحدت نظر داشته باشیم.

   تعداد بازدید: 227
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .