•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 217
   کد: 184688
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   در منطقه 11مشهد انجام شد؛

   برگزاری نشست علمی یادروز حافظ در فرهنگسرای ترافیک

   روز جمعه 19 مهرماه، نشست علمی یادروز حافظ با همکاری موسسه فرهنگی خردسرای فردوسی، در فرهنگسرای ترافیک برگزار شد.
   برگزاری نشست علمی یادروز حافظ در فرهنگسرای ترافیک

    به مناسبت بزرگداشت روز حافظ، موسسه فرهنگی خردسرای فردوسی با همکاری و میزبانی فرهنگسرای ترافیک ، بار دیگر دوستداران و علاقه مندان فرهنگ و ادب پارسی را گرد یکدیگر جمع کرد و این بار حافظ بهانه این هم نشینی بود.
   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، روز جمعه 19 مهرماه، نشست علمی یادروز حافظ با همکاری موسسه فرهنگی خردسرای فردوسی، در فرهنگسرای ترافیک برگزار شد.
   در این مراسم پس از تلاوت قرآن کریم و پخش نماهنگ حافظ خوانی، سید جواد مرتضایی؛ استاد ادبیات و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، سخنان خود را با محور غزل حافظ و شرح ابعاد ُملکی و ملکوتی آن آغاز کرد.
   وی ضمن اشاره به این موضوع که هرکس به فراخور حال خود از اشعار حافظ بهره می برد، تصریح کرد: سرچشمه اعتقاد تفال به دیوان حافظ هم به همین خاطر است.
   وی افزود: افزون بر این، ویژگی های فرم و ساختار شعر حافظ نیز دارای اهمیت است، چنان که استحکام فرم در غزل حافظ باعث برجسته شدن ساختار آن نیز شده است.
   در ادامه، رضا اشرف زاده استاد زبان و ادبیات فارسی که دیگر سخنران این مراسم بود، با ذکر این مقدمه که در دنیای شرق آنچه که رواج می یابد و تقدس پیدا می کند صورت و ظاهر آن اهمیت خواهد یافت و معنا و مفهوم آن مغفول می ماند، دیوان حافظ را نیز در همین دسته برشمرد و بر توجه به معنا و مفهوم آن تاکید کرد.
   وی در یک تقسیم بندی کلی، مفاهیم و موضوعات مندرج در دیوان حافظ را مدح تعدادی از امرا و حکمرانان، مسائل زندگی حافظ، انتقاد اجتماعی، تاثیر قرآن در اشعار او و عرفان حافظ برشمرد و به ذکر شواهدی از هر گروه پرداخت.
   گفتنی است؛ به یمن تقارن روز بزرگداشت حافظ و جشن باستانی مهرگان، خوانش و اجرای نمایشی سرود مهر آریایی و بخشی از مهریشت، توسط هنرمندان کوچک و نوجوان گروه آریا سپنتامهر، از جمله برنامه های جانبی مراسم بود .
   این مراسم با تفأل به دیوان حافظ پس از نیت تمام حاضران، گشودن دیوان حافظ به دست استاد دکتر محمد جعفر یا حقی و خوانش آن توسط دکتر امیر الهامی پایان یافت.

   تعداد بازدید: 217
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
  • تبلیغات

     


 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد .