شنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۸۸ ۰۰:۰۰
چچ
2KLYs9iq2KfZhiDZgtiv2LMg2LHYttmI2Yog2KLZhdin2K/ZhyDZhdmK2LLYqNin2YbZiiDYstin2KbYsdin2YYg2YPYtNmI2LHZh9in2Yog2KfYs9mE2KfZhdmKINin2LPYqg==

آستان قدس رضوی آماده میزبانی زائران کشورهای اسلامی است

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با رؤسای نمایندگی‌ کنسولگریهای مقیم مشهد از آمادگی کامل این آستان برای میزبانی زائران کشورهای اسلامی خبر داد

در این دیدار که سرکنسول کشورهای عربستان، عراق، افغانستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان، پاکستان و معاون رییس دفتر نمایندگی سازمان ملل در مشهد حضور داشتند، سید احمد علوی گفت: بارگاه امام رضا(ع) طی هزار سال گذشته همواره مورد توجه مسلمانان جهان بوده و پس از انقلاب اسلامی ابراز ارادتها به این مرکز مقدس به ‌نحوی بارز افزوده شده است.
وی افزود: سالانه بیش از 20 میلیون زائر به مشهد مشرف می شوند که از این تعداد بالغ بر یک میلیون نفر زائران غیرایرانی هستند.
او نخستین نیاز زائران حرم مطهر رضوی را فضای مناسب زیارتی عنوان و بیان کرد: برای نیل به این هدف پس از انقلاب اسلامی توسعه حرم مطهر مورد توجه قرار گرفت بطوری که این فضا از 130 هزار مترمربع زیربنا به یک میلیون مترمربع افزایش یافت.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: پس از انقلاب به منظور نشر فرهنگ اسلامی و معارف دینی 15 مووسسه فرهنگی و پژوهشی و دو دانشگاه در آستان قدس رضوی تاسیس و در بخش اقتصادی نیز دهها مووسسه کشاورزی صنعتی و تولیدی فعال شدند.
وی با اشاره به اینکه آستان قدس رضوی بیش از 400 سال سوابق مدون دیوانی و تشکیلات اداری دارد افزود: این مجموعه آمادگی دارد تجربیات خود را در زمینه های مختلف در اختیار کشورهای اسلامی قرار دهد.
او نوع معماری ب‌کار رفته در ابنیه حرم مطهر رضوی و هنرهای ب‌کار رفته در آن را مورد توجه مسلمانان و غیرمسلمانان دانست و افزود: احداث رواق دارالحجه ویژگیهای سبک معماری جمهوری اسلامی را به نمایش می‌گذارد.
علوی پیام فرهنگی آستان قدس رضوی را وحدت، دوستی، دفاع از ارزشهای الهی و اسلامی و ایستادگی در مقابل دشمنان اسلام عنوان و ابراز امیدواری کرد که با توجه به امکانات پیش‌بینی شده شاهد افزایش زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی در سالهای آینده باشیم.
رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور هم طی سخنانی آشنایی کشورهای مختلف با فعالیتهای آستان قدس رضوی را مهم ارزیابی و بیان کرد: همکاری نمایندگیهای کشورهای خارجی مقیم مشهد و این آستان مقدس باید افزایش یابد.
قربان صیفی ابراز امیدواری کرد که این دیدار به عنوان نقطه عطف و عامل ایجاد جهشی در این روابط باشد.
سرکنسولهای کشورهای خارجی مقیم مشهد ضمن زیارت بارگاه منور رضوی از نمایشگاه دایمی و موزه‌های آستان قدس رضوی دیدن کردند و با فعالیتهای مختلف فرهنگی و اقتصادی آن آشنا شدند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.0366239547729
Qt: 2.1016235351562