سه شنبه, ۱۱ آبان ۱۳۸۹ ۰۰:۰۰ ۱۹۲۴۷
طبقه بندی: اخبار کوتاه
چچ
2KrZhtmH2KcgNCDZg9mF2b4g2YLYp9mG2YjZhtmKINiq2LHZgyDYp9i52KrZitin2K8g2K/YsSDZhdi02YfYryDZiNis2YjYryDYr9in2LHYryA=

تنها 4 کمپ قانونی ترک اعتیاد در مشهد وجود دارد

خبرگزاری فارس: معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی گفت: تنها برای 4 کمپ ترک اعتیاد مجوز صادر شده و 10 کمپ دیگر نیز در نوبت دریافت مجوز هستند.

حسن حاجی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، اظهار داشت: در زمینه تعداد کمپ‌های غیرقانونی ترک اعتیاد آمار دقیقی وجود ندارد و آمار غیر رسمی نیز از فعالیت حدود 400 کمپ غیر مجاز در استان حکایت می‌کند.
معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی در ارتباط با فعالیت کمپ‌های غیرمجاز تصریح کرد: این کمپ‌های غیرمجاز توسط معتادان درمان ‌یافته تأسیس می‌شود و تمام روش‌های درمانی این کمپ‌ها غیرقانونی و غیر علمی است.
وی با تأکید بر اینکه روش‌های درمانی این کمپ‌ها زمینه‌ساز ایجاد بیماری‌های روانی می‌شوند، تصریح کرد: روش‌های درمانی این کمپ‌های غیرقانونی زمینه‌ساز ایجاد بیماری‌های روانی در افراد مراجعه‌کننده می‌شود که صدمات غیر‌قابل جبرانی را بر روان و سلامتی فرد وارد می‌کند.
وی درباره هزینه‌های درمانی این کمپ‌ها اظهار داشت: دوره درمان در کمپ‌های غیر قانونی 21 روز و هزینه درمان نیز 150 هزار تومان است.
حاجی‌پور افزود: در کمپ‌های مجاز ترک اعتیاد دوره درمان 21 روز و هزینه‌های درمان نیز 100 هزار تومان است که پزشک متخصص بیمار را ویزیت و خدمات روانشناختی، مددکاری و گروه‌های معتادان گمنام و گروه خودیاری به این بیماران ارائه می‌شود و این اقدامات زمینه‌ساز قطع وابستگی آسان‌تر می‌شود.
معاون پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی افزود: نقش گروه همتا در درمان و ترک اعتیاد انکارناپذیر است و معتادان ترک‌کرده به راحتی می‌توانند خدمات روان‌شناختی را به گروه همتای خود ارائه دهند.
وی درباره اقدامات صورت گرفته در جمع‌آوری کمپ‌های غیرمجاز گفت: نیروی‌انتظامی این کمپ‌ها را پلمپ می‌کند و اگر مداخله در کار پزشکی صورت گرفته باشد دادگستری مجازات‌های مربوطه را انجام می‌دهد.
حاجی‌پور خاطرنشان کرد: 157 کلینیک درمان سرپایی و هفت مرکز بستری درمان اعتیاد، پنج مرکز کاهش آسیب و دو مرکز سرپناه معتادان و دو مرکز اجتماع درمان‌مدار در استان خراسان رضوی وجود دارد.
معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی خراسان رضوی تصریح کرد: در مراکز ترک اعتیاد هزینه درمان سرپایی در ماه 60 هزار تومان و در مراکز دولتی 15 هزار تومان است.
حاجی‌پور گفت: مراکز دولتی ترک اعتیاد 100 نفر گنجایش دارد که در حال حاضر 150 نفر در این مراکز پذیرش می‌شوند.

آدرس کوتاه شده: