چهارشنبه, ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ ۱۷:۰۳ ۲۱۹۷
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گفتگوی ویژه
چچ
2b7Yp9mK2q/Yp9mHINin2LfZhNin2LnigIzYsdiz2KfZhtmKINio2LHYp9mKINi02YfYsdiv2KfYsdmKINmF2LTZh9ivINmK2YMg2LbYsdmI2LHYqiDYp9iz2Ko=

مسوول دبیرخانه شورای اجتماعی محلات مشهد تاکید کرد:

پایگاه اطلاع‌رسانی برای شهرداری مشهد یک ضرورت است

بیشتر شهرهای توسعه یافته به این مدل رسیده‌اند که بدون مشارکت شهروندان نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد و متخصصان و صاحبنظران تنها کسانی نیستند که در امر برنامه‌ریزی مهم و موثر هستند.

مسوول دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهر مشهد وجود پایگاه اطلاع‌رسانی را برای شهرداری مشهد یک ضرورت دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، مهدی ابراهیمی در بازدید از این پایگاه با اشاره به نقش موثر آن در افزایش مشارکت مردم و اطلاع‌رسانی به آنان اظهار کرد: با توجه به طیف گسترده مخاطبان، رسانه شهرداری باید در حوزه مسائل مرتبط با شهر و ارائه تحلیل به مطالبه‌گران حوزه رسانه، پیشرو و مرجع باشد.
وی راه‌اندازی اتاق خبر را در پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد فضای مناسبی برای ایجاد میزگردهای تخصصی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: فعال‌ترکردن این اتاق، استفاده از ظرفیت سامانه ارتباطات مردمی شهرداری 137 در برقراری ارتباط با مردم و بهره‌مندی از نقطه نظرات آنان می‌تواند در کارکرد هر چه موثرتر این پایگاه خبری مفید باشد.
مسوول دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهر مشهد در ادامه این بازدید از برگزاری دومین نشست سالانه این شورا خبر داد و اظهار کرد: امسال برای دومین سال متوالی است که شورای اجتماعی محلات فعالیت خود را در سطح 145 محله از مجموع 150 محله موجود در شهر مشهد ادامه می‌دهد.
وی با اشاره به تشکیل این شورا در سال 89 به صورت آزمایشی در سطح سه منطقه از شهر مشهد خاطرنشان کرد: شوراهای اجتماعی محلات در سال 90 به طور رسمی فعالیت خود را با هدف تقویت فعالیت‌های جمعی و گروهی و کمک به رشد هویت محلات و محله محوری در شهر مشهد آغاز کرد و امسال نیز دومین نشست سالانه این شوراها برگزار می‌شود.
ابراهیمی تقویت فرهنگ نظارت مردمی را که به نوعی امر به معروف و نهی از منکر است، از دیگر رسالت‌‌های این شوراها ذکر کرد و گفت: همچنین درصدد جلب مشارکت‌های اجتماعی مردم برای مدیریت شهر هستیم.
وی با طرح این سوال که در اداره امور شهر و پیشبرد اهداف چاره‌ای جز همکاری و همیاری مردم است؟ اظهار کرد: در شهری به وسعت شهر مشهد با سه میلیون نفر جمعیت و 20 میلیون زائر و مسافر می توان یک نسخه فرهنگی واحد را اجرا نمود؟
وی ادامه داد: اگر مردم در برنامه‌ریزی‌های شهری حضور نداشته باشند و از ظرفیت مشورت و نظارت مردم استفاده نشود، نمی‌توان راه به جایی برد. ضمن اینکه با توجه به امکانات محدود سازمان‌ها، شوراهای اجتماعی محلات امکان استفاده از فضایی که ظرفیت‌ها، امکانات و اعتبارات را در کنار همدیگر قرار می‌دهد، عرضه می‌کند.
مسوول دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهر مشهد با اشاره به دنبال کردن سیاست مدیریت واحد شهری گفت: با توجه به ترکیب اعضای شرکت کننده در این شوراها باید گفت کارها متناسب با نیازها و خواست مردم در شوراهای اجتماعی محلات دنبال می‌شود چرا که در این شوراها نماینده‌ای از نهادهای دینی، خانواده، اقتصاد محله،گروه‌های مرجع، سلامت و بهداشت، کسبه و ... وجود دارد و این امر به فرآیند اجتماعی شدن شهرداری در بین مردم منجر می‌شود.
ابراهیمی افزود: هم اکنون 1000 نفر عضو در شورای اجتماعی محلات به ثبت رسیده و بالغ بر 5000 پیشنهاد در طی این دو سال فعالیت مطرح شده است.
وی گردهمایی این تعداد عضو را در شرایط کنونی و با توجه به گسترش شیوه‌های ارتباطی مغتنم خواند و گفت: تاکنون 1200 جلسه تشکیل شده و شهرداری توانسته است اعتماد نسبی را در میان فرهیختگان نسبت به مدیریت شهری ایجاد کند که این امر در نتیجه گفتگو، تعامل و پیوند و دوستی مشترکی است که بین مردم، تشکل‌های مردمی و نهادهای خدماتی شکل گرفته است.
مسوول دبیرخانه شورای اجتماعی محلات شهر مشهد مهمترین مزیت بهره‌گیری از مشارکت شهروندان را در مدیریت شهر، کاهش هزینه‌های مدیریت شهر عنوان کرد و ادامه داد: مشارکت تنها پرداخت عوارض نیست، بلکه می‌توان با صدمه نزدن به اموال شهری در مدیریت هر چه کارآمدتر شهر سهیم بود. علاوه بر این با استفاده از این شوراها می‌توان در افزایش رضایتمندی مردم نسبت به نهاد شهرداری کوشید.
ابراهیمی خواستگاه شورای اجتماعی محلات را گفتمان و خرد جمعی عنوان کرد و گفت: بیشتر شهرهای توسعه یافته به این مدل رسیده‌اند که بدون مشارکت شهروندان نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد و متخصصان و صاحبنظران تنها کسانی نیستند که در امر برنامه‌ریزی مهم و موثر هستند.
وی مشکل اجرای برخی پروژه‌های شهری را در نبود پیوست اجتماعی این پروژه‌ها دانست و افزود: شوراهای اجتماعی محلات می‌تواند پیوست فرهنگی زنده این پروژه‌ها باشد.

 

منبع:
آدرس کوتاه شده: