یکشنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ ۱۱:۲۷ ۶۸۳
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • اخبار دهه مهدویت
چچ
2LTZh9ix2K/Yp9ix2Yog2KLZhdin2K/ZhyDYrdmF2KfZitiqINin2LIgMjAwINin2YrYs9iq2q/Yp9mHINmF2K3ZhNmKINiv2LEg2YXYtNmH2K8=

به مناسبت ولادت باسعادت حضرت قائم(عج) عنوان شد؛

شهرداری آماده حمایت از 200 ایستگاه محلی در مشهد

باید گفت متاسفانه برخی فعالیت‌ها و دخالت‌ها سبب شده بخشی از برنامه‌های مهدوی به سمت پیمانکاری پیش رود و این امر باعث می‌شود خلوص نیت و ارزش کار از دست برود.

به مناسبت ولادت با سعادت حضرت قائم(عج)، شهرداری آماده حمایت از 200 ایستگاه محلی مشهد است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی شهرداری مشهد، وحید جلیلی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان این مطلب در برنامه زنده تلویزیونی «گفتگو» که از سیمای خراسان رضوی پخش شد، در تشریح ویژه برنامه‌های دهه مهدویت، اظهار کرد: به مناسبت ولادت با سعادت حضرت قائم(عج)، شهرداری اقدام به برپایی 20 ایستگاه شهری می‌کند و آمادگی دارد تا 200 ایستگاه محلی را نیز حمایت کند.
وی اضافه کرد: علاقه‌مندان به برپایی این ایستگاه‌ها در سطح محلات می‌توانند برای دریافت برخی اقلام و پشتیبانی‌ به فرهنگسرای انتظار مراجعه نمایند یا به سایت سازمان فرهنگی برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنند.
جلیلی ادامه داد: برنامه‌ریزی در خصوص اجرای برنامه‌های دهه مهدویت از دو ماه قبل انجام شده و با برگزاری جلساتی تبیینی با اساتید، نسبت به تدوین جزوات انتظار حقیقی و تولید محتوا اقدام شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به اجرای جشن‌هایی در بوستان‌های مناطق مختلف شهر اشاره کرد و گفت: برخی آیین‌های خاص در این جشن‌ها برگزار می‌شود که برای مثال می‌توان به آیین سربندی اشاره نمود. در این آیین، پیشکسوتان هر محله به ویژه والدین شهدا یا رزمندگان قدیمی محلات، سربند «یا مهدی» را به جوانان منتقل می‌کنند.
وی با بیان اینکه 700 نفر در کمپین «تا انقلاب مهدی(عج)» تاکنون شرکت کردند، افزود: با توجه به اینکه شعار برنامه‌های امسال «تا انقلاب مهدی(عج)» نامگذاری شده است، افراد می‌توانند یک جمله به آن اضافه کرده و در صفحه اینستاگرام یا سایت آپارات به اشتراک بگذارند.
وی قالب شعر را یکی از روش‌های انتقال مفاهیم از هزار سال پیش تاکنون دانست و خاطرنشان کرد: مشهد محور شعر آیینی است و محتوای تولید شده در این شهر منبع تغذیه بسیاری از محافل در دیگر شهرها به شمار می‌رود.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به برگزاری محفلی با حضور شعرا و مداحان شعر آیینی در تالار نور اشاره کرد و گفت: همچنین کنگره شعر مهدوی نیز دوشنبه یازدهم خردادماه جاری برگزار می‌شود و امید است مجموع این حرکت‌ها سبب شود مجموعه‌های جدیدی از شعر مهدوی عرضه شود.
جلیلی افزود: همچنین گروه‌های سرود و تئاتر نیز ویژه برنامه‌هایی در این ایام دارند و مفاهیم ظهور را در قالب‌های هنری ارائه می‌کنند.
حضور 30 میهمان خارجی در جمع تشکل‌های فرهنگی
وی با اشاره به ضرورت ترویج نگاه جهانی به دهه مهدویت، اظهار کرد: فرهنگسرای زیارت با 30 نفر از میهمانان خارجی شرکت‌کننده در مراسم ارتحال امام خمینی(ره) هماهنگی کرده تا آنان در مشهد حضور یابند و به سخنرانی در جمع تشکل‌های فرهنگی بپردازند.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد همچنین گفت: این میهمانان به بیان دیدگاه‌هایشان در حوزه مهدویت و امام مهدی(عج) می‌پردازند و در صورتی‌که استقبال مردمی از این برنامه خوب باشد، در طراحی برنامه‌ سال‌های آینده قرار می‌گیرد.
جلیلی تصریح کرد: متاسفانه باید گفت در زمینه نگرش‌های جهانی به موضوع مهدویت کم کاری شده است و باید در این زمینه فعالیت بیشتری شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تشریح مفهوم انتظار پرداخت و گفت: در برخی جوامع و ادیان مفهوم انتظار به انحطاط کشیده شده و گاه این مفهوم به امری فردی اطلاق می‌شود که تنها تماشای چهره حضرت مهدی(عج) را مطرح می‌کند.
وی اضافه کرد: هدف در این نوع نگرش‌ها آن است که شاهراه ظهور را خالی کنند. در حالیکه هدف اصلی از انتظار آماده شدن برای حرکت عظیم جهانی مهدی موعود(عج) است.
دولتی شدن جشن‌های مهدویت خطری بزرگ است
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد دولتی شدن برگزاری جشن‌های دهه مهدویت را خطری بزرگ دانست و ادامه داد: این امر سبب می‌شود به مرور گنجینه‌های عظیم مردمی که برای برگزاری این جشن‌ها در جامعه ایجاد شده، از بین برود و جایگزینی برای آن وجود نداشته باشد.
جلیلی اضافه کرد: باید گفت متاسفانه برخی فعالیت‌ها و دخالت‌ها سبب شده بخشی از برنامه‌های مهدوی به سمت پیمانکاری پیش رود و این امر باعث می‌شود خلوص نیت و ارزش کار از دست برود.
وی نقش مدیریت فرهنگی را بر طبق دستور مقام معظم رهبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی، تسهیل‌گر دانست و بیان کرد: باید سازوکارهایی در این زمینه ایجاد شود که به خلاقیت و مشارکت مردم کمک کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در خصوص نقش دستگاه‌ها در ترویج فعالیت‌های دهه مهدویت، گفت: اداره ارشاد، دفتر تبلیغات اسلامی، معاونت فرهنگی و... ماموریت ویژه‌ای در این مورد دارند و برخی دستگاه‌ها نیز تنها در حوزه اختیاراتی که دارند، به ارائه خدمت می‌پردازند.
جلیلی ظرفیت مشهد را برای اجرای برنامه‌های دهه مهدویت، منحصر به فرد دانست و گفت: وجود حجم میلیونی زائران، حضور بزرگان شعر آیینی در مشهد و حوزه‌های علمیه و دانشگاه معتبر در این شهر جزو ظرفیت‌های مشهد مقدس برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر جشن‌های مهدویت است.
وی با اشاره به نقش امور فرهنگی در ارتقای فرهنگ شهروندی، بیان کرد: شهروند هرچه فرهیخته‌تر باشد، وضعیت فرهنگی نیز بهبود می‌یابد و بسیاری از آیین‌های دینی می‌تواند این تعریف را ارتقا دهد.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اضافه کرد: کسی که با مبانی اسلام آشنا می‌شود، مفاهیم عمیق و دقیقی را در می‌یابد که نگاه او را به مسایل مختلف تغییر می‌دهد.
جلیلی گفت: هر چه بتوانیم شهروند فرهنگی و دینداری جامع را در پایتخت معنوی درست تعریف کنیم و آن را گسترش دهیم، در کارهای زیربنایی نیز موفق‌تر عمل خواهیم کرد.
نجمه کیشی

 

منبع:
آدرس کوتاه شده: