شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ۱۳:۰۶ ۵۳۸
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • کمپین گزارش دوساله مدیریت شهری
چچ
2YHYsdi12KrigIzZh9in2Yog2b7Yr9ix2KfZhiDZiCDZhdin2K/Ysdin2YYg2LTZh9iv2KfZiiDYp9mG2YLZhNin2Kgg2KfYs9mE2KfZhdmKINmF2YrYsdin2Ksg2YHYsdmH2Ybar9mKINmF2Kcg2YfYs9iq2YbYr9it2KfYtNmK2Ycg2LTZh9ixINio2LHYp9mKINit2YQg2YXYtNmD2YTYp9iqINii2YYg2KjZhyDZg9in2LEg2KjYs9iq2Ycg2LTZiNiv

/دو سال خدمت جهادی/

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در نشست خبری با اصحاب رسانه: فرصت‌های بی‌شمار حاشیه شهر برای حل مشکلات آن به کار بسته شود/پدران و مادران شهدای انقلاب اسلامی میراث فرهنگی ما هستند

اگر دچار حاشیه‌پردازی شویم، به هیچ جا نمی‌رسیم. به همین منظور باید از حرکت به سمت ژورنالیسم زرد که اسم آن را روزنامه‌نگاری نهاده‌اند، عبور کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: فرصت‌های لاحد و حصری در حاشیه شهر مشهد مقدس وجود دارد که برای حل مشکلاتش، باید از آن‌ها استفاده کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، وحید جلیلی با بیان این مطلب در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه که با موضوع ارائه گزارش عملکرد دوساله این معاونت در سالن شهدا برگزار شد، اظهار کرد: در موضوع حاشیه‌شهر تنها نباید به تهدیدها و مشکلات نگاه کرد. فرصت‌ها و برکات لاحد و حصر بسیاری در حاشیه شهر مشهد وجود دارد که با استفاده از نگاه فرصت محور می‌توان بر آن‌ها فائق آمد.
وی افزود: برای مثال خانواده‌هایی در محله قرقی زندگی می‌کنند که شهدای برجسته‌ای را در دوران دفاع مقدس تقدیم انقلاب کردند. همچنین در برخی از محلات حاشیه شهر از یک خانواده تا 3 شهید نیز تقدیم انقلاب شده است. این محلات فرصت‌هایی دارند که باید به خوبی از آنان استفاده گردد.
ظرفیتی برای دور شدن از هویت مشهد
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با تاکید بر اینکه امروز باید نگران جابه‌جایی مشهد از جایگاه تمدنی‌اش باشیم، گفت: مشهد را ظرفیتی قرار دادند برای دور شدن از هویت اصلی خودش به چیزی مانند دبی.
جلیلی در ادامه با اشاره به حاکم شدن برخی نگاه‌ها و حرکت‌ها با عنوان «نفوذ» گفت: گاه برخی نگاه‌ها به دنبال رویای تبدیل مشهد به شارجه و دبی هستند. اگر این نگاه و رویکرد غالب شود، در سال‌های نه چندان دور از نام مشهد مقدس چیز دیگری غیر از معنویت به ذهن متبادر می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در مجاورت حرم مطهر هتل 7 ستاره می‌سازنند و این امر می‌تواند یکی از مصادیق نفوذ به شمار رود.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد افزود: اگر رویای مشهد هتل، زمین گلف و بولینگ شود، این کار ناشکری عظیم در حق نعمت بزرگی است که خداوند به مشهدی‌ها اعطا کرده است.
اعتراف می‌کنیم نتوانستیم برای حل معضل اعتیاد کاری کنیم
جلیلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود پیرامون معضل اعتیاد در مشهد و جمع‌آوری معتادان، بیان کرد: باید اعتراف کنیم نتوانستیم به طور کامل معضل اعتیاد را مهار کنیم و در مشهد نیز با این مشکل مواجهیم.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با نیروی انتظامی به ارزش 4 میلیارد تومان برای جمع‌آوری معتادان، اظهار کرد: البته بعید می‌دانم بتوانیم با این دست اقدامات معضل اعتیاد را در مشهد ریشه‌کن کنیم یا التیام جدی به آن ببخشیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به اقداماتی همچون کارآفرینی برای معتادان توسط سازمان فرهنگی شهرداری اشاره کرد و افزود: خواهشم این است که دستگاه‌ها و ظرفیت‌های مردمی و سمن‌ها را پای کار بیاوریم و از تمامی ظرفیت‌ها برای حل مشکل استفاده کنیم.
مبتلا به معضل نوکیسگی در بحث مشهد 2017 نشویم
جلیلی در خصوص اقداماتی که در حوزه مشهد 2017 صورت می‌گیرد، گفت: نباید روی این موضوع متوقف شویم. سراسیمگی و دستپاچگی در این زمینه ممکن است مشهد را به معضل نو کیسگی دچار کند و این امر از شان مشهد به دور است.
وی در توضیح بیشتر گفت: برای مشهد 2017 به دنبال معرفی مشهد به جهان اسلام هستیم و برای این منظور 20 طرح را تصویب و در دست پیگیری قرار دادیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به طرح برادرخواندگی مساجد مشهد اشاره کرد و افزود: 12 مسجد در سطح جهان با مساجد مهم مشهد برادرخوانده شدند و اقدامات دیگری از قبیل تعریف جوایز ویژه، اعطای جایزه بین‌المللی گوهرشاد، اعطای نشان خادمان تقریب مذاهب اسلامی و ... در دست انجام است.
جلیلی به تشریح تفاوت‌های اساسی بین فرح و شادکامی که نص صریح قرآن به آن اشاره کرده پرداخت و در تقابل آن با استفاده ابزاری از برخی واژگان، گفت: انقلاب اسلامی پرچمدار پیشرفت است اما اینکه یکسری کلمات را مانند شهرشاد به فضای عمومی پرتاب می‌کنند، باید دقت شود.
وی افزود: باید مشخص شود منظور از شادی، بی‌جهت خوش بودن است یا به دنبال فرح و شادکامی هستیم که در قرآن به آن اشاره شده است که در این زمینه نباید مسایل را صفر و یکی ببینیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تصریح کرد: باید در این زمینه راهبردهایی داشته باشیم که فعالیت‌ها ضمن آن تعریف شود در غیر این صورت راه به جابب نخواهیم برد.
جلیلی در خصوص حرکت رسانه‌ای که در قبال تخریب مهدیه مرحوم عابدزاده شکل گرفت، گفت: جلوگیری از چنین مسایلی نیاز به فشار رسانه‌ای دارد و اگر عزم جدی در رسانه باشد، می‌توان باقی‌مانده‌ بناهای تاریخی‌ مشهد را حفظ کرد. ما نیز در حد مقدورات خود در شهرداری مشهد یاری‌گر هستیم.
وی در این زمینه از شهروندان و نخبگان خواست اگر جایی را در مشهد می‌شناسند، برای ثبت ملی یا شهری معرفی کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تصریح کرد: پدران و مادران شهدای انقلاب اسلامی ایران نیز بخشی از این میراث فرهنگی هستند که نسل‌های آینده از ما توقع دارند خاطرات این میراث فرهنگی را ثبت و ضبط کرده و حفظ کنیم.
جلیلی از رسانه‌ها و به ویژه خبرنگاران خواست به متن مسایل بپردازند و افزود: اگر دچار حاشیه‌پردازی شویم، به هیچ جا نمی‌رسیم. به همین منظور باید از حرکت به سمت ژورنالیسم زرد که اسم آن را روزنامه‌نگاری نهاده‌اند، عبور کنیم.
نجمه کیشی

 

منبع:
آدرس کوتاه شده: