سه شنبه, ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۱۶ ۱۶۹۹
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گزارش ویژه
  • پرتال مشهد
  • شهرسازی و معماری
چچ
2KfZiNmE2YrZhiDYrtmK2KfYqNin2YYg2K/ZiNiz2LfYrdmKINmF2LTZh9ivINiq2Kcg2b7Yp9mK2KfZhiDYs9in2YQg2KfZgdiq2KrYp9itINmF2YrigIzYtNmI2K8=

جلب رضایتمندی مردم در تملک، عامل کندی کار در اجرای پروژه خیابان آیت‌ا... طبسی؛

اولین خیابان دوسطحی مشهد تا پایان سال افتتاح می‌شود

هم‌اکنون نیز کار ساخت این پروژه رو به اتمام است و انتظار می‌رود تا پایان سال افتتاح شده و در اختیار زائران و مجاوران علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) قرار گیرد.

زمزمه احداث اولین خیابان دوسطحی در شهر مشهد از سال 92 رسانه‌ای شد. آن هم زمانی‌که سخنگوی سازمان مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در جریان بازدید خبرنگاران رسانه‌های استانی از پروژه‌های منطقه ثامن خبر از احداث نخستین خیابان دوسطحی مشهد تا نیمه نخست سال 93 داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، هم‌اکنون 4 خیابان شیرازی، طبرسی، نواب صفوی و امام رضا(ع) وجود دارد که معابر اصلی منتهی به حرم مطهر را از گذشته تاکنون شکل داده‌اند. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر، قرار است 4 خیابان شعاعی دیگر نیز اطراف حرم مطهر احداث شود که خیابان دو سطحی آیت ا... طبسی یکی از این محورها است.
بنا بر اعلام حمیدرضا نخعی‌، معاون فنی و عمرانی شهرداری مشهد، قرارداد ساخت و احداث اولین خیابان دوسطحی مشهد چهار سال پیش منعقد شد و کار احداث آن وارد فاز عملیاتی گردید. اما به‌ دلیل برخی از دل‌نگرانی‌ها و مشکلات به وجود آمده، مدتی این پروژه متوقف شد.
تملک می‌شود، اما نه به هر قیمتی
اما علت توقف این پروژه را شهردار مشهد در جریان بازدید از پروژه‌های منطقه ثامن اینگونه بیان می‌کند: «در پروژه‌هایی که نیاز به تحصیل حریم داریم شهرداری این قصد را ندارد به هر قیمتی نسبت به تملک اقدام نماید. بلکه جلب رضایت مردم در اولویت قرار دارد.»
سید صولت مرتضوی مشکل اصلی در احداث پروژه خیابان دوسطحی آیت‌ا... طبسی را موضوع تملک خوانده و در توضیح بیشتر می‌گوید: به دو دلیل طولانی بودن تشریفات قانونی تملک و گرفتن رضایت مالکان و همچنین منابعی که برای تملک نیاز است، این منابع همزمان با آغاز پروژه اختصاص داده نشده، کار را با کندی مواجه کرده است.
گرچه وی در عین حال خاطرنشان می‌کند: با همکاری خوبی که شورای اسلامی شهر انجام داده، ردیف اعتباری برای این مهم اختصاص داده‌ایم و از محل اوراق مشارکت تملکات این خیابان در دست انجام است.
شهردار مشهد اضافه می‌کند: در صورت اتمام تملکات باقی‌مانده، پیمانکار تعهد داده است که این پروژه را تا نوروز 95 به بهره‌برداری برساند تا زائران و مجاوران از این مسیر به سمت حرم مطهر رضوی تردد کنند.
پیشرفت 60 درصدی پروژه احداث خیابان دوسطحی آیت‌ا... واعظ طبسی
بررسی میزان پیشرفت پروژه خیابان دوسطحی آیت ا... طبسی موضوعی است که شهردار منطقه ثامن در گفتگو با خبرنگار ما بیشتر به آن می‌پردازد:
شهردار منطقه ثامن مشهد در این گفتگو، با اشاره به پیشرفت 60 درصدی پروژه احداث خیابان دوسطحی آیت‌الله واعظ طبسی، عنوان می‌کند: فاز نخست این پروژه تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.
محمود عیدی در ادامه اظهار می‌کند: با اتمام فاز نخست پروژه، مسیر روگذر بازگشایی خواهد شد و در اختیار عابران پیاده قرار می‌گیرد تا از سمت خیابان شهید رجایی به سمت حرم مطهر حرکت کنند.
وی با بیان اینکه پروژه در سال 91 استارت خورد، ادامه می‌دهد: کار احداث خیابان دوسطحی در فضایی به وسعت 500 متر طول از ابتدای خیابان شهید رجایی تا ابتدای ورودی صحن غدیر حرم مطهر را شامل می‌شود.
شهردار منطقه ثامن مشهد عرض پروژه را 32.5 متر طول خوانده و می‌گوید: عابران پیاده در فاز 2 مکمل خیابان دوسطحی از خیابان شهید رجایی به کمک پله برقی و آسانسور به زیرگذر وارد می‌شوند و وارد یک فضای شهری طراحی شده می‌شوند.
عیدی می‌افزاید: همچنین نوار نقاله‌هایی پیش‌بینی شده تا تردد عابران پیاده به ویژه سالمندان و کودکان را به سمت حرم مطهر با سهولت همراه سازد.
وی با اشاره به اینکه در قسمت زیرین محور حرکت پیاده، تونل بتنی مشترک تاسیسات انرژی اجرا شده است، عنوان می‌کند: پل خیابان یا خیابان دوسطحی آیت الله واعظ طبسی اولین خیابان دوطبقه‌ای است که در سطح شهر مشهد در دست اجرا است و پس از تکمیل آن، حرکت پیاده از قسمت زیرگذر و حرکت سواره از روگذر مسیر خواهد شد.
هزینه‌کرد 28 میلیارد تومانی برای احداث فاز نخست خیابان
معاون فنی و عمران شهرداری منطقه ثامن در خصوص اعتبارات و هزینه‌های صورت گرفته برای پروژه، می‌گوید: تاکنون 28 میلیارد تومان اعتبار برای احداث فاز نخست پروژه پیش‌بینی شده و روگذر آن برای بهره‌برداری عابران پیاده( به صورت موقت) تا پایان سال آماده تحویل خواهد بود.
مهدی احمری هزینه کل تملک در این پروژه را 2 میلیارد و 400 میلیون تومان مطرح کرده و خاطرنشان می‌کند: بر طبق پیش‌‌بینی‌های صورت گرفته برآورد می‌شود برای اجرای کامل پروژه 20 میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز باشد.
وی در خصوص مشخصات سازه پل، می‌گوید: سازه پل از تیرهای فلزی تشکیل شده و عرشه پل از دال کامپوزیت است که بر روی آن روکش آسفالت انجام می‌شود.
معاون فنی و عمران شهرداری منطقه ثامن در ادامه اظهار می‌کند: در مسیر خیابان، محیط‌هایی پیش‌بینی شده تا نور و تهویه مناسب را برای سطح زیرین فراهم کند و در عین حال فضای سبز را در دل خود جای دهد.
احمری نیز دلیل تاخیر در اجرای پروژه را تاخیرات ناشی از معارضات ملکی و تاسیسات شهری خوانده و تصریح می‌کند: اجرای پروژه به شیوه «طرح و ساخت» بوده که به مرور و همزمان با پیشرفت پروژه، معارضات نیز مرتفع شده است.
وی خاطر نشان می‌کند: کل مسیر 500 متر طولی اجرای پروژه شامل معارضات ملکی بود که عمده آن‌ها تملک شد و کار آماده بهره‌برداری قرار دارد.
معاون فنی و عمران شهرداری منطقه ثامن اضافه می‌کند: تملک 13 پلاک در فاز یک باقی مانده که البته در حاشیه پروژه قرار دارد و به زودی زمین در اختیار این پلاک‌ها نیز آزادسازی می‌شود.
احمری ادامه می‌دهد: در حال حاضر بخشی از مسیر خیابان دوسطحی در محل شارستان شهید شوشتری آماده شده و برای احداث ایستگاه در فاز 3 خط 3 تحویل شرکت قطارشهری شده است.
وی با اشاره به اینکه 13 پروژه سرمایه‌گذاری در پیرامون گذرگاه شکل گرفته است، می‌گوید: در حال حاضر 10 سرمایه‌گذار بر روی پروژه‌های جهان، سلسبیل، یاسر، روشن، یادگار یک و دو، نیکان، حسینیه سیاووشانی‌ها، انصارالحجه و ... فعالیت می‌کنند.
                                                                      ***
طول پروژه خیابان دوسطحی آیت‌ا... طبسی500متر است که کل این مسیر را معارضات ملکی تشکیل داده بود. از آنجا که شهردار مشهد تاکید داشت روند انجام کار با جلب رضایت شهروندان ساکن در این محدوده انجام شود، کار تملک پلاک‌ها مدتی به طول انجامید. هم‌اکنون نیز کار ساخت این پروژه رو به اتمام است و انتظار می‌رود تا پایان سال افتتاح شده و در اختیار زائران و مجاوران علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) قرار گیرد.
نجمه کیشی

 

منبع:
آدرس کوتاه شده: