سه شنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۸:۳۴
چچ
2YTYstmI2YUg2KfYsdin2KbZhyDYp9mE2q/ZiNmKINis2K/ZitivINiz2KjZgyDYstmG2K/ar9mKINin2LPZhNin2YXZiiDZhdio2KrZhtmKINio2LEg2YLYsdii2YYg2Ygg2LnYqtix2Ko=

شهردار مشهد در افتتاحیه نخستین اجلاس شهرداران جهان اسلام در مشهد تاکید کرد؛

لزوم ارائه الگوی جدید سبک زندگی اسلامی مبتنی بر قرآن و عترت

امروزه در کلانشهر مشهد تجارت گسترده‌ای در زمینه توسعه زیر ساختها وجود دارد. در این زمینه شبکه مترو و بسترسازی و توسعه حمل و نقل عمومی و توسعه فضاهای سبز را می‌توان نام برد. همه این فضاها و تجربیات می‌تواند در اختیار شهرداران جهان اسلام قرار گیرد.

شهردار مشهد بر لزوم ارائه الگوی جدید سبک زندگی اسلامی مبتنی بر قرآن و عترت تاکید کرد.
به گزارش ستاد خبری نخستین اجلاس شهرداران جهان اسلام، سید صولت مرتضوی با بیان این مطلب در مراسم افتتاح نخستین اجلاس شهرداران جهان اسلام که در تالار آیینه هتل همای شماره یک مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امروز که جهان اسلام در چنبره کفر و تکفیر قرار گرفته و جهانیان حیران معرفت ازلی هستند، معرفی شخصیتی از سلاله پیامبر اکرم (ص) و نقش تمدن‌ساز آن دارای اهمیت است. بر مبنای زندگی پیامبر اکرم(ص) باید الگوی جدید سبک زندگی اسلامی مبتنی بر قران و عترت ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه زندگی پیامبر گرامی اسلام می‌تواند انسان‌ها را به زندگی آکنده از عدالت و امنیت امیدوار کند، افزود: امروز مدیریت شهری بزرگترین کلانشهر مذهبی ایران اسلامی برآن است تا رسالت آن امام را به سراسر گیتی ترویج کند.
شهردار مشهد عنوان کرد: اکنون مشهد الرضا(ع) مفتخر است به عنوان یکی از شهرهای فعال در عرصه جهانی در سازمان‌های بین‌المللی عضویت دارد اما این نهادها راه حل‌های خود را فارغ از در نظر گرفتن سبک زندگی مسلمانان ارائه می‌دهند.
مرتضوی با اشاره به اینکه باید برای حل مشکلات و ارائه راه حل‌ها، مسلمانان حضوری فعال‌تر در عرصه‌های بین المللی و دیپلماسی شهری داشته باشند، یادآور شد: باید با ایجاد مجموعه مسلمان‌نشین به تبیین حقوق و تکالیف مسلمان در حوزه شهری پرداخته و از همه مهمتر برای ارائه الگوی جدیدی مبتنی بر قرآن و عترت پیش قدم شویم.
وی با بیان اینکه در روز بعثت پیامبر وحی و نجات موقعیتی فراهم شده تا شهرداران شهرهای دنیای اسلام در چنین محیطی گردهم آیند، افزود: موقعیتی فراهم شده تا راجع به موضوعات گوناگون همچون همکاری‌های میان شهری در قرن حاضر به گفتگو و هم‌اندیشی بپردازیم.
مشهد قبله قلب‌های عاشق و دلباخته خاندان عصمت و طهارت
شهردار مشهد به تبیین ویژگی‌های مشهد الرضا(ع) پرداخت و گفت: این شهر به دلیل وجود مضجع منور رضوی از سلاله نبی اکرم محمد مصطفی(ص) شکل گرفته است. وجود امام همامی که رئوف بودن ایشان به ویژه مزین بودن ایشان به انیس النفوسی سبب شده این شهر سالانه میزبان 30 میلیون نفر از محبان خاندان اهل البیت(ع) باشد.
مرتضوی ابراز کرد: مشهد الرضا(ع) از دیرباز قبله قلب‌ها و عاشقان خاندان عصمت و طهارت بوده است. مواجه علمی امام رضا(ع) در حقانیت دین اسلام شهره تاریخ است و از این رو است که ایشان معروف به عالم آل محمد(ص) است به همین دلیل مشهد الرضا(ع) کانون حوزه‌های علمیه است.
وی ادامه داد: تنها دست نوشته‌های بازمانده از خاندان رسول ا... (ص) رساله ذهبیه است که برای سبک زندگی مسلمانان نگاشته شده است و مورخان نم‌توانند به سادگی از نقش مهم این کتاب چشم پوشی کنند.
شهردار مشهد وجود امام رئوف در این خطه را موجب رونق دانش بشری در فلات ایران، آسیای میانه، آسیای غربی و شرقی دانست و افزود: می‌توان گفت همه این خطه‌ها رشد تمدن و هنر خود را مدیون این امام همام هستند.
انتقال تجارب شهری بین برنامه‌ریزان و مدیریت شهرهای جهان اسلام
مرتضوی در ادامه عنوان کرد: پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی جایگاهی است که یکی از مهمترین اشخاص و شهرها را در حوزه رشد و شکوفایی تمدن اسلامی به سراسر گیتی معرفی می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در این جهان پرتلاطم وضعیت دیگری نیز وجود دارد، توضیح داد: جهانی شدن و ظهور بازیگران شهری در عرصه‌های بین المللی فضایی را فراهم ساخته تا برنامه‌ریزان و مدیران شهری به هم نزدیک شده و در انتقال تجارب شهری همکاری‌های گسترده داشته باشند.
شهردار مشهد ادامه داد: این وضعیت موضوعی است که در کنفرانس‌های متعدد مورد تاکید قرار گرفته است. درک این وضعیت سبب می‌شود به توسعه روابط میان شهری با شهرهای جهان اسلام بیشتر اهمیت داده و در این حوزه تمدنی و در راستای صلح و همزیسستی شهرها گام برداریم.
مرتضوی اظهار کرد: همه به خوبی آگاهیم که چه در گذشته و چه در حال حاضر شهرهای دنیای اسلام تمدن‌های موثری را برای جهان به همراه داشته است.
وی با بیان اینکه بسیاری از این دستاوردها می‌تواند برای بهبود زندگی شهروندان و صلح و دوستی جهانیان استفاده شود، گفت: می‌توان تجارب همزیستی را به عنوان تجارب بزرگ بشری در اختیار شبکه کلانشهرهای جهان قرار داد.
 محیط زیست شهری و رعایت حرمت انسان‌ها نیاز قرن 21
شهردار مشهد با اشاره به اینکه هم‌گرایی و پیوند شهرها برای درک متقابل شهروندان و فرهنگ‌های بومی در جهت صلح و آرامش و سایر شهرهای جهان است، خاطر نشان کرد: بدون هیچ تردیدی معتقدم توسعه و پیشرفت جوامع شهری باید بر دو محور استوار باشد. مرتضوی در توضیح این دو محور گفت: اول اینکه محیط زیست و به ویژه محیط زیست شهری نیاز انسان قرن 21 است و دوم اینکه حفظ و رعایت حرمت انسان‌ها بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز شهروندان شهرها است. تا جایی که شهرهای زیادی برای رسیدن به محیط زیست مناسب و خلق شهرهای شهروند مدار حرکت کرده‌اند و شهرهای دیگری نیز در تلاش برای رسیدن به این محور هستند.
وی با اشاره به اینکه بشر امروز تشنه حرمت‌گذاری، مشارکت شهروندان و محیط زیست سالم است، یادآور شد: این محورها می‌تواند سبب رونق شهرها شود.
شهردار مشهد برگزاری این نوع نشست‌ها و کنفرانس‌ها را سبب انتقال پیام دانست و گفت: همه ما در یک جهان واحد زندگی می‌کنیم و بر اساس سبک زندگی متفاوت تجربه‌های متعدد داریم.
مرتضوی با تاکید بر اینکه انتقال تجارب سبب حفظ و بالندگی تجربیات می‌شود و سبب از بین رفتن نابرابری‌های زیستی می‌گردد، خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته اعتقاد داشتم برای رسیدن به توسعه پایدار و انسانی باید زیرساخت‌های پایدار فراهم شود و بدون توجه به فراهم سازی این زیرساخت‌ها پایداری نیز شکل نمی‌گیرد.
وی در ادامه عنوان کرد: امروزه در کلانشهر مشهد تجارت گسترده‌ای در زمینه توسعه زیر ساختها وجود دارد. در این زمینه شبکه مترو و بسترسازی و توسعه حمل و نقل عمومی و توسعه فضاهای سبز را می‌توان نام برد. همه این فضاها و تجربیات می‌تواند در اختیار شهرداران جهان اسلام قرار گیرد.
شهردار مشهد ابراز کرد: امروز که ما در این بلاد امین از امنیت استوار برخوردار هستیم، پدیده تروریسم که زائیده تفکر استعمارگران است، -نه اینکه جان جهانیان- که امنیت را نشانه رفته است و با تمسک به ابزارهای مختلف سیاست شهر سوخته را در بلاد اسلامی اتخاذ نموده است.
وی با بیان اینکه عراق و افغانستان هدف این سیاست شوم قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: نه فقط زیرساخت‌ها و جان و مالشان هدف قرار گرفت، بلکه به مواریث فرهنگی و علمی نیز رحم نشده است و مورد تاراج و غارت قرار داده‌اند.
شهردار مشهد تاکید کرد: لذا بر ماست تا با اتخاذ سیاست واحد راه‌های مقابله با این پدیده شوم را طراحی کرده و طرحی نو دراندازیم تا جهان بشریت به ویژه ملت‌های مسلمان را از دست‌های پنهان و هدایت‌گر تروریسم به نسل آینده و نسل حاضر معرفی کنیم.
مرتضوی ابراز امیدواری کرد: شهرداران با هم اندیشی و همکاری فکری کمک کنند تا بتوان از دستاوردی مشترک برای بهتر زیستن بهره گرفت.
نجمه کیشی
 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.2122292518616
Qt: 2.3245799541473