پنجشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۶ ۱۷:۱۲ ۱۵۳۴
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • شهرسازی و معماری
چچ
2KfZgdiy2KfZiti0IDMg2KjYsdin2KjYsdmKINit2LHZitmFINi02YfYsSDZhdi02YfYryDYqNinINin2KjZhNin2Log2LfYsditINis2KfZhdi5

مدیر طرح ساماندهی حریم کلانشهر مشهد خبر داد:

افزایش 3 برابری حریم شهر مشهد با ابلاغ طرح جامع

تلاش بر جذب سرمایه‌گذاری محدود با حفظ ارزش‌های زیست محیطی جنوب شهر است و از هر اقدامی که با تشدید حرکت‌های سودجویانه در ارتفاعات جنوب شهر همراه باشد، به شدت برخورد می‌کنیم.

مدیر طرح ساماندهی حریم مشهد از افزایش 3 برابری حریم شهر با ابلاغ طرح جامع خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، قربانعلی عباس‌زاده در چهارمین نشست هم‌اندیشی مدیریت شهری با سازمان‌های مردم نهاد که با موضوع پروژه‌های ارتفاعات جنوب در خانه هنرمندان برگزار شد، اظهار کرد: وسعت حریم شهر مشهد در سال 95 نسبت به قبل از آن 3 برابر شده است. بدین معنا که پیش از این 60 هزار هکتار حریم از محدوده 90 هزار هکتاری که با ابلاغ طرح جامع در سال 95 به شهرافزوده شد، در حوزه مدیریت شهری مشهد قرار نداشت و به همین دلیل امروز شاهد نابسامانی‌های اجتماعی، حقوقی، کالبدی و غیره هستیم.
وی در ادامه بیان کرد: شهر مشهد امروز با 30 هزار باغ ویلای بدون مجوز، بیش از 1500 واحد صنعتی فاقد مجوز، 5 هزار واحد صنفی بدون مجوز، 10هزار هکتار اراضی آماده‌سازی شده برای احداث باغ ویلا و حداقل هزار هکتار زمین سوخته مواجه است.
مدیر طرح ساماندهی حریم مشهد خاطر نشان کرد: در طرح‌های قبلی هیچ برنامه مسنجم و نظام‌مندی برای حریم شهر مشهد اندیشیده نشده بود و امروز شاهد بروز مشکلات متعددی هستیم.
عباس‌زاده با بیان اینکه در پنجاه سال گذشته 80 نقطه روستایی به شهر مشهد پیوند خورده است، افزود: این نقاط معضلات خاص خود را دارد و امروز هسته مرکزی بافت‌های فرسوده شهر را تشکیل می‌دهد.
وی با اشاره به تاثیرات حریم و محدوده بر یکدیگر، تصریح کرد: برای رشد کالبدی شهر، ارائه خدمات و توسعه پایدار شهر نیاز است و باید در سطوح استراتژیک برنامه‌ریزی، پیش‌بینی‌ها و مداخلات لازم را انجام دهیم.
مدیر طرح ساماندهی حریم مشهد افزود: تلاش شده با همکاری در چهارچوب سازمان‌های مردم نهاد و مردم امور را به پیش ببریم و برای حریمی که با معضلات بسیاری مواجه است، مداخله متفاوتی در سطوح مختلف تبیین کنیم.
عباس‌زاده حفاظت و صیانت را گام اول در رفع مشکلات حریم شهر خواند و گفت: بهبود در مرحله بعدی راهکاری است که در دستور کار قرار داده شده است.
وی با اشاره به اینکه مساحت محدوده کلانشهر مشهد 35هزار هکتار است، گفت:همچنین مساحت حریم کلانشهر مشهد 86هزار و 559 هکتار می‌باشد.
مدیر طرح ساماندهی حریم مشهد به تهیه طرح‌های مختلف برای حریم شهر اشاره کرد و اظهار داشت: تهیه طرح کمربند سبز شهر مشهد، طرح نجات کشف‌رود و انتقال صنایع آلاینده از جمله طرح‌هایی است که در حال پیگیری قراردارد.
عباس‌زاده ادامه داد: 25 درصد اراضی جنوب شهر کوهستانی است که این امر دارای اهمیت است و می‌توان با مدیریت صحیح این مجموعه، به حفظ موقعیت اکولوژیکی آن کمک کرد. خوشبختانه می‌توان گفت امروز- جز دخالت برخی سازمان‌ها و دستگاه‌ها- وضعیت ارتفاعات جنوب شهر مشهد در شرایط بهتری به نسبت سایر نقاط شهر قرار دارد و خصوصیات اکولوژیکی آن حفظ شده است.
وی ضمن تاکید بر حفظ موقعیت اکولوژیکی این محدوده از شهر، بیان کرد: تلاش بر جذب سرمایه‌گذاری محدود با حفظ ارزش‌های زیست محیطی جنوب شهر است و از هر اقدامی که با تشدید حرکت‌های سودجویانه در ارتفاعات جنوب شهر همراه باشد، به شدت برخورد می‌کنیم.
مدیر طرح ساماندهی حریم مشهد به مخالفت با آسفالت کردن مسیر در ارتفاعات جنوب اشاره کرد و افزود: تلاش می‌شود این محدوده فضایی برای حضور مردم و تفرجگاهی برای عموم شود.
عباس‌زاده با اشاره به وجود 3 گسل سنگ بست شاندیز، کشف‌رود و طوس، بیان کرد: تلاش می‌شود شرایطی فراهم گردد تا مخاطرات و آثار و عواقب وجود این گسل‌ها به حداقل برسد.
وی به وجود 3584 حلقه چاه در حریم مشهد اشاره کرد و توضیح داد: 40 درصد آب برداشت شده صرف شرب، 41 درصد در بخش کشاورزی، 7 درصد در بخش صنعتی و 8 درصد در بخش خدمات به مصرف می‌رسد.
مدیر طرح ساماندهی حریم مشهد خاطر نشان کرد: با توجه به برداشت 14 میلیون مترمکعب آب از 3584 حلقه چاه در آینده بحران کمبود آب، مشهد را مورد تهدید قرار می‌دهد.
نجمه کیشی
 

منبع:
آدرس کوتاه شده: