چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۳
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گفتگوی ویژه
  • پرتال مشهد
  • پارلمان شهری مشهد مقدس
  • اخبار اصلی
  • عمران، حمل و نقل و ترافیک شهری
چچ
2KfYsiDZhtmH2KfZitmKINi02K/ZhiDYp9is2LHYp9mKIDYg2KrZgtin2LfYuSDYutmK2LEg2YfZhdiz2LfYrSDYr9ixINin2YrZhiDYr9mI2LHZhyDYp9iyINmF2K/Zitix2YrYqiDYtNmH2LHZiiDYqtinINin2LnYqtix2KfYtiDYqNmHINiz2LHYudiq2q/Zitix2YfYp9mKINiy2YrYp9ivINi02YfYsSAvINiu2LcgMyDYqNmK4oCMINii2LEg2KrZiiDYrNin2YYg2YXZiuKAjNqv2YrYsdivIA==

در نشست خبری رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد با اصحاب رسانه مطرح شد؛

از نهایی شدن اجرای 6 تقاطع غیر همسطح در این دوره از مدیریت شهری تا اعتراض به سرعتگیرهای زیاد شهر / خط 3 بی‌ آر تی جان می‌گیرد

خوشبختانه به همت مدیریت شهری مشهد عملیات حفاری و ساخت خط 2 و 3 قطارشهری لحظه‌ای متوقف نشده و پیوسته در حال پیشرفت است؛ طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، ادامه خط 2 مترو تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد گفت: 15 تقاطع غیر همسطح در سطح شهر مشهد مطالعه شده است که 6 مورد از آنها نهایی شده و در این دوره از مدیریت شهری، احداث آنها آغاز خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، مجتبی بهاروند در نشست با اصحاب رسانه در مورد عملکرد یک ساله کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر در سال اول فعالیت شورای پنجم بیان داشت: یکی از وظایف این کمیسیون بررسی و اعلام‌نظر در خصوص سیاست‌های راهبردی و ارائه راهکارهای کلی جهت برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدت شهرداری در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهری است.
وی افزود: از دیگر وظایف کمیسیون حمل و نقل می‌توان به بررسی سیاست‌ها و اولویت‌بندی اجرای طرح‌های حمل و نقل و ترافیک و توسعه شبکه و نظارت بر حسن اجرای آنهاست.
برگزاری 35 جلسه با تصویب 52 لایحه و طرح؛ حاصل فعالیت یکساله کمیسیون حمل و نقل ترافیک شورا
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد ادامه داد: از ابتدای فعالیت شورای پنجم، 35 جلسه کمیسیون حمل و نقل و 16 جلسه کارشناسی و کارگروه برگزار شده است. همچنین به منظور بررسی شرایط و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان 21 بازدید رسمی از بخش‌های مختلف مربوط به فعالیت‌های کمیسیون انجام شده است.
بهاروند اذعان داشت: بررسی و تصویب 48 لایحه و 4 طرح و همچنین پاسخ به 32 نامه‌ نیز در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک صورت گرفته است.
به دنبال افزایش راحتی و آرامش در سفر با حمل و نقل عمومی برای شهروندان هستیم
وی در مورد سیاست‌های کلی حمل و نقلی شهر مشهد نیز خاطرنشان ساخت: تامین دسترسی به فرصت‌ها برای همه افراد، کاهش خطرات زیست محیطی، کاهش مخارج سیستم حمل و نقل، افزایش ایمنی و امنیت، افزایش راحتی و آرامش در سفر، افزایش سازگاری سیستم های حمل و نقلی با فرهنگ و سنت و قابلیت اطمینان به سیستم حمل و نقل از جمله این سیاست‌ها می‌باشد.
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در مورد مهمترین مصوبات این کمیسیون نیز ابراز کرد: نظارت دقیق و مستمر بر فعالیت‌های حوزه حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد، برگزاری جلسات مستمر با سازمان‌ها و شرکت های تابعه معاونت حمل و نقل و ترافیک جهت بررسی برنامه‌ها و عملکرد آنها در حوزه‌های ماموریتی و همچنین برگزاری جلسات با مدیران سازمان‌ها در خصوص مطالبات مردمی، تعیین نرخ افزایش کرایه تاکسی در سال 97 از جمله طرح‌ها و لوایح بررسی شده در کمیسیون می باشند.
مطالعات پرداخت بهای خدمات اتوبوسرانی مبتنی بر مسافت در حال انجام است
بهاروند افزود: همچنین موضوعاتی چون اصلاح مصوبه مدیریت پارک حاشیه‌ای و غیر حاشیه‌ای معابر در خصوص استفاده رایگان معلولین، جانبازان بالای 25 درصد و خانواده شهدا، بررسی لایحه تعیین قیمت کارت شهروندی (من کارت، مشهدکارت و زائرکارت)، مشوق‌ها و بهای خدمات شارژ، اختصاص چندین اتوبوس رایگان برای بازی‌های تیم‌های فوتبال مشهدی در لیگ برتر برای اولین بار، از دیگر مواردی است که در کمسیون حمل و نقل و ترافیک مورد بررسی قرار گرفته است.
وی به تبصره‌های اختصاصی مربوط به آلبوم بودجه سازمان‌های تابعه حوزه حمل و نقل که توسط این کمیسیون مورد بررسی و تصویب قرار گرفته نیز اشاره کرد و گفت: در یکی از این تبصره‌ها، شهرداری مشهد مقدس مکلف شده نسبت به جایگزینی اتوبوس‌های آن دسته از خطوط، که میزان تراکنش روزانه آن‌ها کمتر از 350 تراکنش می‌باشد، با سرویس مینی‌بوس و واگذاری آن به بخش خصوصی اقدام نماید؛ همچنین در تبصره‌ای دیگر شهرداری مشهد موظف شده است مطالعات ساز و کار اجرایی پرداخت بهای خدمات اتوبوس‎رانی مبتنی بر مسافت طی شده را، حداکثر ظرف مدت سه ماه انجام داده و به شورای اسلامی شهر ارایه کند.
پایانه چند منظوره غرب و خطوط قطار شهری؛ از بزرگترین پروژه‌های حمل و نقلی مشهد
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد اظهار داشت: پایانه چندمنظوره غرب مشهد، ارتقاء دسترسی‌های طرقبه و شاندیز، نوسازی ناوگان حمل و نقل درونشهری، استفاده از سیستم‌های حمل و نقل پاک مانند اتوبوس‌های برقی، تراموا، قطارشهری و ... از جمله پروژه‌های بزرگ مقیاس حوزه حمل و نقل و ترفیک شهرداری مشهد هستند.
بهاروند در پاسخ به اولین سئوال خبرنگاران در مورد تعداد سفرهای درون شهری گفت: بر اساس آمار، روزانه 6 میلیون سفر درون‌شهری در مشهد ثبت شده که از طرق مختلف همچون قطار شهری، اتوبوس، تاکسیرانی و ... انجام می‌شود.
خط 3 بی آر تی دارای همه مجوزهای قانونی لازم است
وی در پاسخ به سئوالی درباره خط 3 بی‌.آر.تی عنوان کرد: این خط تمامی مصوبات قانونی اعم از مصوبه شورای چهارم شهر مشهد و شوراهای همتا مشهد، استان و کشوری را اخذ کرده و طبق قانون تمامی مراحل آن طی شده که به همین دلیل شهرداری موظف به اجرای آن است.
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای پنجم اظهار داشت: وضعیت ترافیکی شهر مشهد شرایط خوبی ندارد و برای بهبود شرایط ناچار به اتخاذ سازوکارهای اساسی و بنیادی هستیم. شهروندان زمانی تشویق به استفاده از اتوبوس‌های درونشهری خواهند شد که این اتوبوس‌ها به تعداد کافی در سطح شهر تردد کنند و مسیر ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته شود؛ احداث خط ویژه تردد اتوبوس موجب تسهیل و تسریع در تردد شهروندان می‌شود.
اجرایی شدن ادامه خط سه بی‌آر تی در سال جاری
بهاروند تصریح کرد: اگر بدنبال کاهش ترافیک سطح شهر هستیم، باید خطوط ویژه را در سطح شهر احداث کنیم در غیر اینصورت تردد اتوبوس در کنار وسایل شخصی موجب سرعت بخشیدن به رفت و آمد و تشویق شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی نمی‌شود.
وی با شاره به اینکه اقداماتی انجام شده تا مشکلات کسبه کاهش یابد که با به نتیجه رسیدن این کارها، پروژه در سال جاری با اجازه مراجع مربوطه ادامه خواهد یافت، افزود: بدون شک ادامه عملیات اجرایی خط بی.آر.تی در سال جاری اجرایی خواهد شد و بدنبال آن هستیم تا اجرای این طرح کمترین صدمه را به کسبه وارد کند؛ اواخر سال گذشته با توجه به شرایط موجود، مقرر شد تا عملیات اجرایی این طرح برای مدتی متوقف شود تا زیرساخت‌های لازم اعم از مناسب‌سازی پیاده‌رو، احداث پارکینگ و بارانداز فراهم شده و سپس ادامه خط 3 بی.آر.تی احداث شود.
افزایش تعرفه الیت در دستور کار شورا نیست
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد به موضوع الیت نیز پرداخت و خاطرنشان ساخت: تاکنون هیچ مکاتبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت الیت با کمیسیون انجام نشده و طرحی به شورا نیامده است؛ البته مدیرعامل الیت معقتد است که تعرفه کنونی در خیابان‌های پرتردد شهر از بازدارنگی کافی برخوردار نیست لذا در مصاحبه‌ای موضوع افزایش تعرفه را مطرح نموده‌اند.
بهاروند اذعان داشت: شرکت‌های زیرمجموعه شهرداری که زیان‌ده هستند باید به بخش خصوصی واگذار شوند که شرکت الیت نیز از این قاعده مستثنی نیست. شرکت الیت در ابتدای فعالیت خود با مشارکت بخش خصوصی فعالیت می‌کرد که سوددهی نیز داشته است؛ برخلاف اصل 44 قانون اساسی شهرداری متصدی و سهام‌دار این مجموعه شده و امروز شاهد زیان‌ده بودن آن هستیم.
وی افزود: همانطور که پیشتر مطرح شده است دولت و سیستم‌های عمومی، بنگاهدارهای خوبی نیستند و امروز شاهدیم که شرکت های وابسته به شهرداری سود آنچنانی ندارند و یا زیان‌ده هستند.
پیگیر احداث تراموا در مشهد هستیم
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد در ادامه با بیان اینکه معضل حمل و نقل و ترافیک شهر مشهد جز با گسترش وسایل حمل و نقل عمومی میسر نیست، افزود: روزانه 300 خودرو در مشهد پلاک‌گذاری می‌شوند در حالیکه هیچ ماشین فرسوده‌ای از چرخه خارج نمی‌شود؛ ظرفیت خیابان‌ها محدود است و امکان گسترش آنها نیز وجود ندارد چرا که اقدامی پرهزینه و توام با تبعات بسیار است.
بهاروند ادامه داد: شورای پنجم شهر مشهد در کنار گسترش خطوط قطارشهری و توسعه اتوبوس‌ها، پیگیر احداث تراموا است؛ عمده برنامه این کمیسیون گسترش حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان شهری است.
احتمال افزایش کرایه تاکسی‌ها با تعیین سقف
وی در پاسخ به سئوالی در باره افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها نیز گفت: قطعا این افزایش قیمت با نظر شرکت‌ها و رانندگان تاکسی خواهد بود؛ در این خصوص جلسات متعددی با نمایندگان تاکسیرانان قسمت‌های مختلف شهر برگزار شده است، با توجه به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی که مدیریت شهری را از نیمه دوم سال 96 درگیر خود نموده است، بخش زیادی از تاکسیرانان مخالف هرگونه افزایش قیمت هستند.
بهاروند با بیان اینکه تمامی تصمیماتی که در شورای شهر مشهد اتخاذ می‌شود، با بهره‌گیری از نظرات ذی‌نفعان آن صنف یا بخش اقتصادی است، افزود: کمیسیون حمل و نقل به مشکلات اقتصادی، شرایط معیشتی تاکسیرانان، افزایش قیمت لوازم خودرو و ... اشراف کامل داشته و این اطمینان خاطر را می‌دهیم که در شورای پنجم هیچ تصمیمی یک‌سویه اتخاذ نخواهد شد؛ لذا لایحه پیشنهادی، افزایش 10 درصد را پیش بینی کرده است که دو هفته آینده بررسی می‌شود.
وی تاکید کرد: در صورت تصویب افزایش قیمت، این مبلغ سقف دریافتی از سوی تاکسیرانان خواهد بود، لذا تاکسیرانان و شرکت‌ها می‌توانند به هر میزان مدنظر در این بها تخفیف اعمال کنند؛ تعیین قیمت صرفا با هدف جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان و تاکسیرانان خواهد بود.
معتقد به افزایش محدوده اجرای طرح زوج و فرد ترافیک هستم
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای پنجم در باره زمان اجرایی شدن طرح الیزه و افزایش محدوده طرح زوج و فرد نیز گفت: در بسیاری از شهرهای دنیا، شهردار بعنوان فرمانده اقتصادی شهر محسوب می‌شود و تمام نهادها و سازمان‌های خدماتی دخیل در شهر همچون شرکت برق، شرکت آب و فاضلاب، پلیس راهور و ... تحت مدیریت شهردار فعالیت می‌کنند؛ متاسفانه در شهر مشهد چنین رویه‌ای حاکم نیست و افراد مختلفی در شهر تصمیم‌گیری می‌کنند.
بهاروند خاطرنشان کرد: به نظر بنده طرح الیزه و طرح زوج و فرد نیز از میدان فردوسی باید از همین امروز اجرایی شود ولی این تصمیم از سوی افراد متعددی اتخاذ می‌شود و شورای همتا در این خصوص تصمیم‌گیر نهایی است.
بررسی مجدد تقاطع غیر همسطح جانباز برای ترمیم و ادامه تا بعد از چهارراه فرامرز عباسی
وی در مورد ترافیک سنگین تقاطع جانباز و فرامرز عباسی نیز اظهار داشت: طرح پل جانباز به هیچ وجه قابل توجیه نیست و هیچ نقطه‌ای از کشور و دنیا مورد مشابهی مشاهده نخواهید کرد که پس از پایین آمدن از پل، وارد یک تقاطع شوید.
وی افزود: مدیریت شهری در حال بررسی مجدد طرح این تقاطع غیر همسطح جهت ادامه‌دار کردن این پل تا بعد از چهار راه فرامرز عباسی است کهمعضل ترافیک این نقطه از شهر نیز برطرف شود.
بهره‌برداری از ادامه خط دوی قطار شهری تا پایان سال جاری
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد در پاسخ به سوالی در باره دوچرخه‌سواری و حمل ونقل پاک گفت: متاسفانه شرایط خوبی در این زمینه نداریم و معابر و خیابان‌های شهر برای تردد دوچرخه‌سواران مناست نیست؛ یا مسیر سبز پیش‌بینی نشده و یا اگر هم احداث شده، منقطع است. بنده خود نیز به عنوان یکی از علاقمندان به دوچرخه‌سواری در حال حاضر جرات نمی‌کنم در معابر مشهد دوچرخه‌سواری کنم.
بهاروند در مورد آخرین وضعیت خطوط قطار شهری نیز بیان داشت: خوشبختانه به همت مدیریت شهری مشهد عملیات حفاری و ساخت خط 2 و 3 قطارشهری لحظه‌ای متوقف نشده و پیوسته در حال پیشرفت است؛ طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، ادامه خط 2 مترو تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
به سرعتگیرهای زیاد شهر اعتراض دارم
وی به معضل سرعتگیرهای شهر نیز پرداخت و اذعان کرد: سرعتگیرها یکی از معضلات موجود شهر مشهد است. در اکثر دنیا بحث سرعت را به صورت مکانیزه و هوشمند کنترل می‌کنند به طور مثال در ترکمنستان هر 500 متر یک دوربین گذاشته‌اند اما گذاشتن سرعتگیر هم به خودرو ضربه می‌زند و هم افزایش مصرف سوخت را در پی دارد.
بهاروند ابراز کرد: بخشی از این مشکل زیاد بودن سرعتگیرها، به کمبود نیرو و کمبود تجهیزات در حوزه کنترل ترافیک و سرعت بر می‌گردد. خیلی از جاها نیز این سرعتگیرها بی رویه احداث و نصب شده و من هم به عنوان یک شهروند به آن اعتراض دارم.
احداث 6 تقاطع غیر همسطح در این دوره از مدیریت شهری
وی خاطرنشان کرد: توجه و تاکید بر گسترش حمل و نقل عمومی به معنی عدم توسعه و ساخت تقاطع و اصلاح هندسی معابر سطح شهر نیست؛ در همین راستا 15 تقاطع غیر همسطح مطالعه شده است که اجرای 6 تقاطع نهایی شده و با توجه به امکانات، در این دوره از مدیریت شهری ساخته خواهد شد.
پویش دانشجویی اعمال تخفیف برای استفاده از حمل و نقل عمومی ویژه دانشجویان نیز در این نشست مطرح شد و بهاروند اظهارکرد: در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای دانشجویان و افراد بالای 60 سال با تخفیفاتی همراه است؛ این موضوع در حال بررسی بوده و امیدواریم در گام نخست این تخفیف شامل بخشی از دانشجویان شده و از مهرماه آغاز شود؛ ای کاش میراث‌دار بدهی 8 هزارمیلیاردی نبودیم و این طرح به صورت کامل اجرایی می‌شد.
درخواست جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک با دادستانی جهت ارائه دفاعیات کمربند جنوبی
بهاروند در خصوص پروژه کمربند جنوبی نیز گفت: کمیسیون حمل و نقل شورا جلسه‌ای با دادستان و دستگاه قضایی برگزار خواهد کرد تا به نتیجه‌ای مثمرثمر در این خصوص دست پیدا کنیم و گامی تاثیرگذار برای شهر و شهروندان مشهدی برداشته شود؛ بهره برداری از این کمربند بخش زیادی از ترافیک بزرگراه کلانتری و وکیل آباد را کاهش خواهد داد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از آلودگی هوای شهر مشهد از موتور سیکلت‌هاست، گفت: ما به دنبال آن هستیم تا دولت و شهرداری تسهیلاتی بدهند تا موتور سیکلت‌های سطح شهر نیز نوسازی شده و برقی شوند.
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در پایان این نشست خبری در پاسخ به این سئوال که چرا بیشتر اتوبوس‌های در اختیار بخش خصوصی فرسوده است، اظهار داشت: در حال حاضر برای بخش خصوصی توجیه ندارد که اتوبوس نو خریداری نماید لذا اتوبوس‌های نو خریداری شده در تملک و مدیریت سازمان اتوبوسرانی باقیمانده است، البته اتوبوس‌های نو زیادی نیز در تملک بخش خصوصی بوده و در خطوطی مانند خط یک و 3 بی آر تی به مناطق کم برخوردار و مرکزی شهر خدمت‌رسانی می‌کنند.
احمد پورمفردی
 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.028156598409
Qt: 1.9412004947662