شنبه, ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۰۴
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • دیپلماسی شهری
چچ
2KrZhNin2LQg2K/YsSDYrNmH2KfZhtmKINmD2LHYr9mGINin2YbYr9mK2LTZh+KAjtmH2KfZiiDYtNin2YfZhtin2YXZhyA=

رئیس همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم مطرح کرد؛

تلاش در جهانی کردن اندیشه‎های شاهنامه

شاهنامه تنها یک کتاب تاریخی داستانی نیست. شاهنامه منشور فرهنگی است که همه ابعاد تاریخی و سیاسی سرزمین ایران و سرزمین‎های مجاورر ا نمایش داده است و امروز نیز شاهنامه متعلق به مرزهای جغرافیایی کشورمان نیست. بلکه متعلق به فرهنگ آریایی است.

رئیس همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم روی جهانی و بین‏‎المللی کردن اندیشه های شاهنامه تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‏‎رسانی شهرداری مشهد، امروز شنبه بیست و یکم اردیبهشت ماه محمدجعفر یاحقی با بیان این مطلب در نشست خبری همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم که با حضور اصحاب رسانه‏‎های جمعی در سالن شهدای شهرداری مرکز برگزار شد، اظهار کرد: این همایش قدمی آغازین برای بین‌المللی کردن اندیشه‌های شاهنامه است. خراسان با وجود بارگاه امام رضا(ع) ظرفیت معنوی خاص خود را دارد، با وجود آرامگاه فردوسی ظرفیت گردشگری و ملی و فرهنگی را دارد. ما با این دو بال حرکت می کنیم و این دو ظرفیت در کمتر شهری پیدا می‎شود.
وی با اشاره به برگزاری تئاترهای مختلف در کشورهای دنیا، اظهار کرد: چرا اینجا تئاترهای مختلف شکل نگیرد و حرکت فرهنگی نباشد چراکه از همه جهان برای دریافت فرهنگ ایران به این کشور مراجعه کنند.
رئیس همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم ابراز امیدواری کرد: در ساخت وسازهای آینده این مهم اجرایی شود تا به لحاظ حسی بتوانیم این فرهنگ را گسترش دهیم.
وی با تاکید براینکه شاهنامه تکیه گاه زبان فارسی است، اظهار کرد: شاهنامه پرچم زبان فارسی را افراشته نگاه داشته است.
رئیس همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم بیان کرد: فرصتی برای همگرایی نهادهای مختلف دست داده تا این همایش متفاوت برگزار شود. به ویژه اینکه در این شرایط خاص سیاسی و تاریخی برگزاری این همایش دارای معنای خاصی است که به رغم همه تبلیغات علیه فرهنگ و نظام کشورمان، می‎تواند نتیجه بخش باشد.
یاحقی با اشاره به اینکه فردوسی این ظرفیت را دارد که گویای ارزش‎های ملی و هویتی‌مان باشد، گفت: شاهنامه تنها یک کتاب تاریخی داستانی نیست. شاهنامه منشور فرهنگی است که همه ابعاد تاریخی و سیاسی سرزمین ایران و سرزمین‎های مجاورر ا نمایش داده است و امروز نیز شاهنامه متعلق به مرزهای جغرافیایی کشورمان نیست. بلکه متعلق به فرهنگ آریایی است.
وی با اشاره به شکل گیری برخی تلاش‎ها در تغییر محوریت جاده ابریشم به کشورهای دیگر با برگزاری همایش‏‌های مختلف، گفت: اگر به شاهنامه بنگریم مشاهده می کنیم بستر و مسیر جاده ابریشم در شاهنامه جای گرفته است و همه ملیت هایی که در این کتاب از آن ها یاد شده، شاهنامه را به خود متعلق می دانند و در گذشته مراودات مختلفی بین این ملت ها برقرار بوده است.
نجمه کیشی
 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.3533341089884
Qt: 1.0054636001587