سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۲۰ ۴۰۸
طبقه بندی:
  • استقبال از بهار 98
  • پرتال مشهد
  • پارلمان شهری مشهد مقدس
چچ
2YbYp9mFINmH2KfZiiDYqtmD2LHYp9ix2Yog2YXYudin2KjYsSDYqti62YrZitixINmF2Yog2YPZhtivIC8g2YHYp9iyINin2LXZhNmKINm+2LHYr9mK2LMg2KrYptin2KrYsSDZhdi02YfYryDZvtin2YrYp9mGINiz2KfZhCA5OSDYr9ixINio2YjYs9iq2KfZhiDZiNmB2Kcg2KjZh9ix2Ycg2KjYsdiv2KfYsdmKINmF2Yog2LTZiNiv

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر مشهد:

نام های تکراری معابر تغییر می کند/فاز اصلی پردیس تئاتر مشهد پایان سال 99 در بوستان وفا بهره برداری می شود

در حوزه عمرانی نیز اقدامات خوبی انجام شد از جمله بعد از 50 سال برای اولین بار شاهد بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی بودیم که بخشی از آن به بهره برداری رسیده و فاز بعدی نیز در دست اجرا است.

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر مشهد با اشاره به وجود 31 نام تکراری در معابر مشهد گفت: نام های تکراری معابر تغییر می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، احسان اصولی امروز در نشست خبری گزارش عملکرد کمیسون فرهنگی شورای شهر مشهد افزود: نامگذاری معابر امری پیچیده است و با توجه به این که معابر جدید محدود و سایر معابر نیز از قبل نامگذاری شده اند، در نامگذاری محدودیت داریم.
وی با بیان این که در حال حاضر 31 نام تکراری بر 90 معبر مشهد وجود دارد، اظهار کرد: اگر بتوانیم به تغییر این نام های تکراری ورود پیدا کنیم 60 معبر شهر برای نامگذاری آزاد می شود.
وی با اشاره به این موضوع که تکراری بودن اسامی معابر باعث ایجاد مشکل برای دستگاه های خدماتی مانند آتش نشانی و اورژانس می شود، اضافه کرد: بر همین اساس در خصوص نامگذاری معابر به دنبال تغییر نام های تکراری معابر هستیم که لایحه آن را شهرداری به شورای شهر ارائه داده است که پس از بررسی در خصوص آن تصمیم گیری خواهیم کرد.
اصولی به طرح احداث پردیس تئاتر مشهد توسط شهرداری مشهد اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به ظرفیت هایی که در حوزه تئاتر و چهره های برجسته این بخش در مشهد وجود داشت و دغدغه نداشتن زیرساخت و سالن مناسب برای نمایش تئاتر، اواخر سال 96 به پیشنهاد کمیسیون فرهنگی 200 میلیون تومان بودجه برای انجام مطالعات احداث پردیس تئاتر مشهد در سال 97 اختصاص داده شد.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر مشهد تصریح کرد: پس از تصویب این اعتبار مطالعات در سال 97 انجام و 22 مهرماه فراخوان برای دریافت طرح های پیشنهادی از سوی مشاوران و طراحان در چندین روزنامه زده شد که پس از دریافت آثار 3 طرح از طراحان برجسته به مرحله نهایی راه یافته و شنبه اول تیرماه توسط سه تن از اساتید این حوزه طرح ها داوری و طرح نهایی انتخاب شد که در مرحله اجرا از نظرات اهالی تائتر نیز استفاده خواهد شد.
وی به محل احداث این پروژه اشاره کرد و گفت: برای مکانیابی پردیس جلسات متعددی با حضور اهالی تاتر و اساتید معماری در کمیسیون فرهنگی برگزار و پس از بررسی مکان ها براساس شاخص های شهرسازی و فرهنگی و هنری در نهایت بوستان وفا واقع در حدفاصل بولوار پیروزی و فکوری برای احداث انتخاب شد.
وی افزود: برای ساخت این مجموعه امسال مبلغ 6.5 میلیارد تومان اعتبار نقدی و 10 میلیارد تومان اعتبار غیرنقدی در نظر گرفته شده است که با هماهنگی های انجام شده با شهردار مشهد عملیات اجرایی پروژه پردیس تاتر مشهد در دهه کرامت آغاز می شود و طبق برنامه ریزی های انجام شده از سوی سازمان عمران شهرداری مشهد فاز اصلی آن تا پایان سال 99 بهره برداری خواهد شد.
اصولی ادامه داد: در حال حاضر و در مقابله با تحریم ها و فشارها افزایش نشاط و امید مهمترین شعار در کشور است معتقدیم وجود حضرت رضا(ع) در مشهد سرمنشا نشاط و امید در مشهد و کشور است و در کنار این موضوع شهرداری و شورای شهر نیز با اقدامات فرهنگی و اجتماعی سعی می کند شهر را به سمت امید، نشاط و پویایی سوق دهد.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر مشهد در خصوص تقدیر از چهره های فرهنگی و تاثیرگذار و اعطای نشان مشهد به آنها اظهار کرد: براساس دستورالعمل ها هر فردی، با هر ملیتی و در هر نقطه ای از دنیا که در راستای شناسایی و اعطلای فرهنگ ایرانی، اسلامی و معرفی شهر مشهد تلاش کند شامل دریافت نشان مشهد می شود.
وی درباره راه اندازی خانه ادبیات مشهد نیز گفت: با توجه به این که مشهد به عنوان خواستگاه زبان فارسی شناخته می شود با تصویب طرحی در شورای شهر، شهرداری مشهد را مکلف کردیم تا نسبت به راه اندازی خانه ادبیات اقدام کند که برای این کار، منزل سید محمد فرخ خراسانی از چهره های برجسته ادبیات در نظر گرفته شده و شهرداری پیگیر کار تملک این محل است که بزودی توافقی در این خصوص انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه خانه هنرمندان مشهد نیز به زودی افتتاح می شود، اضافه کرد: در کنار این اقدامات فرهنگی در حوزه عمرانی نیز اقدامات خوبی انجام شد از جمله بعد از 50 سال برای اولین بار شاهد بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی بودیم که بخشی از آن به بهره برداری رسیده و فاز بعدی نیز در دست اجرا است.
اصولی ادامه داد: همچنین طرح جامعه پردیس توس نیز برای اجرا در این منطقه در حال نهایی شدن است که به تدریج و پس از دریافت مجوزهای لازم از میراث فرهنگی و سایر مراجع ذیصلاح اجرایی می شود که امیدواریم تا پایان دوره پنجم بخشی از این پردیس اجرا شود.
وی به دلایل حمایت شورای شهر از تیم های ورزشی از جمله تیم فوتبال پدیده شهر خودرو اشاره و اظهار کرد: نگاه شهرداری و شورای شهر مشهد به ورزش نگاهی اجتماعی است زیرا ورزش یک پدیده چند وجهی است که علاوه بر سلامت و مباحث فنی تاثیرات اجتماعی از جمله ایجاد شور ودنشاط را در جامعه دارد لذا با توجه به این که شعار ما از ابتدا ایجاد شور و نشاط و امید در شهر بود از تیم فوتبال پدیده و برخی از رشته های ورزشی حمایت کرده ایم که بیشتر حمایتها نیز معنوی بوده است.
وی در خصوص نامگذاری روزی به نام روز مشهد نیز گفت: در حال حاضر برای روز مشهد سه گزینه روز ورود امام رضا(ع) به توس، 8/8 هر سال و روزی که توس به مشهد تغییر نام یافت مطرح است که هنوز به جمع بندی نهایی در این باره انجام نشده است.
اصولی در ادامه به اعتبارات فرهنگی اجتماعی اشاره کرد و افزود: در مجموع سهم اعتبارات فرهنگی از کل بودجه شهرداری مشهد کافی نیست اما با این حال نسبت به سالهای گذشته درسال 97 نسبت به سال 96 حدود 43 درصد و سال 98 نسبت به سال قبل 118 درصد و در بودجه عمرانی فرهنگی نیز 145 درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: در بحث آموزش فرهنگ شهروندی نیز در برنامه عملیاتی 97-1400 شهرداری مشهد شاخص های ارزیابی را از انجام فعالیت به تغییر رفتار شهروندان تغییر داده و برای سال 98 انظباط ترافیکی در رعایت حق تقدم عابران پیاده و تفکیک زباله از مبدا را در اولویت قرار داده ایم.
مجبد خبیری 

منبع:
آدرس کوتاه شده: