دوشنبه, ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۱۴
چچ
2YXYtNmH2K/YjCDYs9mK2KfZhyDZvtmI2LQg2LnYstin2Yog2K3Ys9mK2YYo2LkpINin2LPYqg==

با اجرای 78 عنوان برنامه و فضاآرایی خیابان‌های شهر در ایام محرم و صفر؛

مشهد، سیاه پوش عزای حسین(ع) است

نمایش‌های آیینی و شبیه‌خوانی از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است که در 2 مرحله اجرا می‌شود و از دیروز دهم شهریورماه آغاز شده و تا 19 شهریورماه در بولوار خیام شمالی، مجموعه گردشگری سپاد ادامه دارد. این برنامه در قالب نمایش با حضور هنرمندان برجسته کشور به اجرا در میآید.

مشهد مقدس بار دیگر در ایام محرم و صفر سیاه پوش شده و نشان ارادت به خاندان عصمت و طهارت را در غم حسین فاطمه (ع) بر چهره دارد. این روزها جای جای این شهر را پرچم عزای حسین(ع) بر افراشته‌اند و همه بر سر و سینه می‌زنند. او که ثارالله است و غمش شهادت مظلومانه‌اش تا ابد بر تارک تاریخ خواهد ماند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با هدف هویت بخشی به سیمای بصری شهر و فضاسازی این کلانشهر در ماه‌های محرم و صفر امسال، بیش از 78 عنوان برنامه فرهنگی تدارک دیده شده که در فرهنگسراها و مناطق سیزده‌گانه شهر اجرایی می‌شود. فضاآرایی متناسب با ایام محرم نیز صورت گرفته که شامل نصب پرده آویز ستونی به رنگ‌های سبز، قرمز و مشکی، اکران 3200 عدد پرده ستونی و نصب 3200 عدد پرده بیرقی در سطح مناطق به ویژه در منطقه ثامن، خیابان امام رضا(ع) و میدان آزادی (بوستان ملت)، نصب 2000 عدد پرده بیرقی سردر مغازه‌ها و اکران سازه‌های شمسه در 12 نقطه شهری است.
اهم برنامه‌های امسال در مناطق سیزده‌گانه شهرداری مشهد برگزاری برنامه‎های مشارکتی است که به همت معاونت اجتماعی و مشارکت‌ها و با همکاری تشکل‌ها، سمن‌ها و هیأت‌های مذهبی در دستور کار قرار گرفته است.
اجرای نمایش‌های آیینی و شبیه خوانی در مجموعه گردشگری سپاد
حمل پرچم متبرک امام حسین به بام ایران- قله دماوند- با مشارکت تیم کوهنوردی شهرداری مشهد در ماه محرم در نهم شهریورماه صورت گرفت. نمایش‌های آیینی و شبیه‌خوانی از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است که در 2 مرحله اجرا می‌شود و از دیروز دهم شهریورماه آغاز شده و تا 19 شهریورماه در بولوار خیام شمالی، مجموعه گردشگری سپاد ادامه دارد. این برنامه در قالب نمایش با حضور هنرمندان برجسته کشور به اجرا در میآید.
همزمان با ایام سوگواری سید و سالار شهیدان و در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی، فرهنگسراهای سطح شهر مشهد نیز با اجرای برنامه‌های فرهنگی و بهره‌گیری از مشارکت مردم، میزبان شهروندان و علاقمندان هستند.
در فرهنگسرای انتظار (واقع در خیابان مجد) برنامه‌های «یک نذری ساده»، فضاسازی پیرامونی فرهنگسرا، عصرانه‌های فرهنگی با موضوع محرم و همایش نوگلان حسینی ویژه مادران و کودکان با هدف ارتقاء فعالیت‌های هویت بخش اسلامی برگزار می‌شود.
فرهنگسرای بهشت، میزبان شاعران در برنامه «به وقت شعر» با موضوع خوانش اشعار عاشورایی است و کارگاه‌های کتیبه‌های عاشورایی را با هدف حفظ و اشاعه هنرهای اسلامی برگزار می‌کند. شب شعر عاشورایی با عنوان «بی‌سَر سرودن»، و رویداد هویتی «نذری‌پزان» از جمله برنامه‌های این فرهنگسرا در ایام ماه محرم است. فرهنگسرای بهشت در بولوار شهید مدرس (محله جنت) واقع شده است.
برگزاری همایش غنچه‌های حسینی و شیرخوارگان حسینی
مرکز فرهنگی بهرمان (خیابان شهید بابانظر 54) که در یکی از مناطق کم‌برخوردار شهر واقع شده همزمان با دهه اول ماه محرم، برنامه‌های متعددی برای گروه‌های سنی مختلف برگزار می‌کند. همایش غنچه‌های حسینی (سربندگذاری برای کودکان به صورت نمادین) همایش شیرخوارگان حسینی با اجرای نوحه‌خوانی و برنامه‌های آیینی، همایش «سبک عزاداری» ویژه متولیان جلسات مذهبی و روضه‌های خانگی با حضور کارشناس مذهبی، مسابقه بهترین عکس از عزاداری‌ها، ایستگاه یک دقیقه مطالعه با توزیع بروشور احادیث و کتابچه‌های محرمی، قصه‌گویی خلاق با موضوع محرم، تئاتر عروسکی، همایش صبر زینبی با موضوع روانشناسی خانواده، پرده‌خوانی قیام امام حسین(ع) ویژه کودکان و نمایش فیلم‌های موضوعی مرتبط با ایام محرم از برنامه‌های این مرکز فرهنگی شهرداری است.
سلسله نشست‌های تدوین قلمرو امر به معروف و نهی از منکر، برگزاری سوگواره ویژه روز شیرخوارگان حسینی، مراسم تعزیه‌خوانی و نمایشگاه مفهومی زیارت از جمله برنامه‌های منتخب ایام محرم در فرهنگسرای امربه معروف و نهی از منکر است. این فرهنگسرا در بولوار وحدت واقع شده است.
اما در فرهنگسرای غدیر که یکی از باسابقه‌ترین فرهنگسراهای شهرداری مشهد بوده و در تقاطع بولوار شهید رستمی و بولوار شهید شیرودی قرار دارد 9 عنوان برنامه اجرا خواهد شد. ویژه برنامه شیرخوارگان حسینی و تربیت نسل انقلابی، «نذری پزان» و آشنایی با فرهنگ و سنت‌های مرسوم در نذورات و عزاداری سیدالشهدا (ع)، ویژه برنامه «اهلی من العسل» سخنرانی و عزدارای ویژه نوجوانان، شب شعر حسینی، تعزیه‌خوانی، فضاسازی متناسب با ایام عزاداری، اکران فیلم‌های عاشورایی، نشست نخبگانی با موضوع حدود امربه معروف و نهی از منکر و مسابقه کتابخوانی عناوین این برنامه‌هاست.
اجرای برنامه شرح شیدایی با موضوع حماسه عاشورا
مرکز فرهنگی رسالت (واقع در جاده سیمان، رسالت 129) با طرح شیرخوارگان حسینی، سلسله همایش‌های تربیتی صبر زینبی، اجرای طرح عصرانه‌های فرهنگی ویژه ایام محرم و صفر، طرح چهارشنبه آخر صفر نذر شیرین، تئاتر آیینی ویژه محرم و صفر، فضاسازی محیطی، نمایشگاه، مسابقه کتابخوانی و مسابقه دلنوشته در این ایام پذیرای اقشار و گروه‌های سنی مختلف است.
برنامه شرح شیدایی با موضوع حماسه عاشورا و ترویج فرهنگ امربه معروف و نهی از منکر با اجرای برنامه‌های آیینی و با حضور شهروندان مشهدی در فرهنگسرای نصرت (شهرک شهید رجایی، خیابان حر 2/2) اجرا می‌شود و فرهنگسرای ترافیک در بولوار دانشجو هم پذیرای گروه‌های معتبر تعزیه و اجرای این نمایش آیینی برای شهروندان است.
در فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن (محله قاسم‌آباد، دکتر شریعتی 45) در این روزهای سوگواری شیعیان، سلسله جلسات آموزشی با عنوان «دل‌آرام» برگزار خواهد شد که به ارائه مباحث اخلاقی، روانشناسی و اجرای مسابقه کتابخوانی متناسب با فرهنگ عاشورایی می‌پردازد.
فرهنگسرای قرآن و عترت واقع در بوستان بهار (ابتدای بولوار خواجه ربیع) برنامه ویژه ایام محرم با موضوع کودک و محرم با هدف نهادینه‌کردن ارزش‌های تربیتی در این گروه سنی، شرح زیارت عاشورا ویژه بانوان با هدف ارتقاء مهارت‌های زندگی و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، فضاآرایی، مسابقه نقاشی کودک و نوجوانان، زیارت عاشورا ویژه کارکنان سازمان اجتماعی و فرهنگی و منطقه 3 و تئاتر محرم برای عموم شهروندان را در این ایام ارائه خواهد داد.
پخت و توزیع حلوای نذری توسط بانوان
در فرهنگسرای حجاب که بیشتر از دیگر فرهنگسراها بر جلب جامعه بانوان تمرکز دارد، صبحانه نذری همراه با قرائت زیارت عاشورا، جلسات سخنرانی با محوریت ترویج آموزه‌های نهضت عاشورا ویژه بانوان و مراسم نوگلان حسینی به همراه تعزیه‌خوانی برگزار خواهد شد.
در منطقه 12 شهری، فرهنگسرای الهیه مسابقه کتابخوانی، نمایش تئاتر عروسکی، پخش فیلم‌های محرمی، کارگاه‌های روانشناسی ویژه بزرگسالان و آشنایی با فرهنگ اقوام مختلف در عزاداری‌های دهه اول ماه محرم تدارک دیده شده است.
فرهنگسرای امت واقع در بولوار وحدت نیز نمایش آیینی تعزیه‌خوانی، پخت و توزیع حلوای نذری توسط بانوان محله و برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی را در برنامه‌های خود دارد.
در ایام دهه اول ماه محرم به همت فرهنگسرای پایداری هیات‌های مذهبی در منزل ایثارگران و در کنار خانواده معظم شهدا حضور خواهند یافت و همچنین در معراج شهدا (بلوار توس، میدان معراج) مراسم سوگواری برگزار خواهد شد.
در پایان شایان گفتنی است که فرهنگسرای کودک و آینده ویژه برنامه مذهبی برای کودکان معلول ذهنی برگزار می‌کند؛ مراسم عزاداری و خیمه‌ای که با همکاری کودکان استثنایی (با نیازهای خاص) برپا می‌شود.
نجمه کیشی
 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.714969476064
Qt: 1.5977818965912