چهارشنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۷ ۵۲۸
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گزارش ویژه
  • پرتال مشهد
  • کاروان خدام الحسین (ع)
چچ
2b7Yp9mD2KjYp9mG2KfZhiDYtNmH2LEg2YXZiNmE2KfZitmK2YUg

روایت عاشقی پاکبانان کاروان خدام الحسین (ع) شهرداری مشهد در نجف؛

پاکبانان شهر مولاییم

این روزها که به اربعین نزدیک و نزدیکتر می شویم، خیل عظیم زائران حسینی به عشق ثارالله سردر راه عاشقی گذاشته و با پای پیاده راهی کربلا شده اند.

این روزها که به اربعین نزدیک و نزدیکتر می شویم، خیل عظیم زائران حسینی به عشق ثارالله سردر راه عاشقی گذاشته و با پای پیاده راهی کربلا شده اند. در میانه این راه اما عاشقان از نجف و حریم و حرم امیرالمومنین علی (ع) نیز گذر می کنند و قبل از دیدار یار در سرزمین نینوا دل و دیده را به زیارت حیدر کرار روشن و مصفا می سازند.
حضور میلیونی زائران بالطبع، سبب افزایش تولید پسماند شده است. برهمین اساس اربعین امسال نیز همانند سال های گذشته کاروان خدام الحسین(ع) شهرداری مشهد متشکل از 600 پاکبان و 16 خودرو مکانیزه جمع آوری زباله شهرداری مشهد درنجف حضور پیدا کرده و رفت وروب معابر پیرامونی حرم مطهر حضرت علی(ع) را برعهده گرفته اند.
این روزها درکنار حضورمیلیونی زائران پیاده در خیابان های اطراف حرم امیرالمومنین(ع) آن چه که خودنمایی می کند، حضور مردانی با لباس های سبز است که روی آن درج شده «خدام الحسین» و شعار «مشهد برای حسین». پاکبانانی پاکباز که از حریم امام رضا(ع) برای خدمت به زائران مولا علی (ع) به شهر نجف آمده اند.
عشق باشد، خستگی جایی ندارد
با جارو زباله های زیر پای زائران را درشارع امام علی (ع) جارو می کند و عرق پیشانی را با دست پس می زند. هر چند هوا گرم و طاقت فرساست و ازدحام جمعیت کار رفت و روب را مشکل کرده است، اما از پا نمی نشیند .
نامش ایوب حیدری و از پاکبانان زیارت اولی است. همکلامش می شوم. با روی گشاده و پر انرژی سلامم را پاسخ می گوید. از سختی کار می پرسم. در پاسخ می گوید: «عاشق که باشی خستگی دیگر جایی ندارد. خدمت به زائران اباعبداالله(ع) وامیرالمومنین(ع) یک افتخار است و دوست دارم هرسال برای خدمت در ایام اربعین به نجف بیایم.»

چشمان ایوب پر از اشک می شود و با بغض می گوید: «آرزویم بود که برای خدمت به زائران اربعین و زیارت به نجف و کربلا بیایم که خدا این خواسته ام را اجابت کرد و امام حسین (ع) مرا طلبید.»
دلم هوایی بود
ابوتراب کامل یکی دیگر از پاکبانان است که درشارع بنات الحسن(ع) مشغول رفت و روب و جمع آوری زباله های مسیر عبور زائران و پیرامون موکب ها است. با رویی خندان سلام می کند. می گویم: خسته نباشی که با صدایی پر انرژی پاسخ می دهد:« این فضا و خدمت به زائران اربعین خستگی ندارد.»
ابوتراب می افزاید: «سال های قبل که همکارانم از نجف باز گشتند و از حال و هوای نجف و زیارت کربلا تعریف کردند، دلم هوایی شد و دوست داشتم برای خدمت انتخاب شوم. اکنون حال بسیار خوبی دارم که وصف شدنی نیست. امیدوارم سال های دیگر هم بتوانم به نجف بیایم.»
قابل توصیف نیست
«حالم خیلی خوب است. اصلا قابل توصیف نیست.» این جملات صحبت های علی اصغر رضائیان یکی دیگر از پاکبانان کاروان خدام الحسین (ع) شهرداری مشهد است که با بغضی در گلو و اشکی در چشم می گوید: «افتخار بزرگی است که در مشهد زیرپای زائران امام رضا(ع) را رفت و روب می کنیم و اکنون نیز توفیق خدمت به زائران امیرالمومنین (ع) را پیدا کرده ام. »
وی ادامه می دهد: «دوست دارم هرسال برای خدمت به نجف بیایم حال و هوایی که دارم قابل توصیف نیست »
این صحبت ها تنها حرف های آن ها نیست. بلکه این حس و حال همه 600 پاکبان عاشق کاروان خدام الحسین (ع) شهرداری مشهد است که روزانه وظیفه رفت و روب بیش از یک میلیون مترمربع از معابر پیرامونی حرم مطهر امیرالمومنین(ع) را برعهده دارند.
مجید خبیری. خبرنگار اعزامی به کشور عراق- شهر نجف اشرف
 

منبع:
آدرس کوتاه شده: