یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۶:۱۴ ۴۳۷
طبقه بندی: نمایشگاه اقتصادی
چچ
2LbYsdmI2LHYqiDZhtmK2KfYstiz2YbYrNmKINiv2LEg2LnZhdmE2YrYp9iq2Yog2LPYp9iy2Yog2b7YsdmI2pjZhyDZh9in2Yog2LPYsdmF2KfZitmHINqv2LDYp9ix2Yo=

معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی تاکید کرد؛

ضرورت نیازسنجی در عملیاتی سازی پروژه های سرمایه گذاری

از آن جا که قریب50 درصد اراضی شهر مشهد به عنوان موقوفه در اختیار آستان قدس رضوی است، تعامل مطلوبی میان نهاد آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد وجود دارد که خوشبختانه این تعامل در دوره فعلی مدیریت شهری پررنگ تر نیز شده است و باید در تقویت بیش از پیش این تعامل نیز کوشید، چرا که اگر این تعامل قوت و شدت پیدا کند، بسیاری از مشکلات حوزه سرمایه گذاری در مشهد به حداقل خواهد رسید.

معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی بر ضرورت نیازسنجی در عملیاتی سازی پروژه های سرمایه گذاری تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، خلیل اکبری شاندیز اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری چند هدف را دنبال می کند؛ نخست آن که این نمایشگاه تمامی فرصت های سرمایه گذاری دستگاه های اجرایی استان و خارج از استان را به نمایش می گذارد تا از سرمایه های بخش خصوصی در حوزه تولید به نحو احسن استفاده شود. دوم آن که فرصت های بسیار خوبی در بخش سرمایه گذاری اراضی در این نمایشگاه به منصه ظهور رسیده است که با ارائه بسته های اقتصادی به بخش خصوصی می توان چند هدف را دنبال کرد، نخست آن افزایش ارزش افزوده اراضی است که این مساله می تواند موجبات اشتغالزایی را فراهم کند و همچنین در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری بستر رونق اقتصادی شهر مشهد را فراهم کند تا این کلانشهر علاوه بر پایگاه معنوی جهان اسلام به پایگاهی اقتصادی مناسی نیز دست یابد.
وی ادامه داد: لذا در این راستا باید چند نکته را مدنظر قرار داد، نخست آن که باید حاشیه سود و امنیت سرمایه ای را برای سرمایه گذار فراهم کرد و بازی برد_برد را در پروژه ها مدنظر قرار داد. البته ناگفته نماند در این بازی باید منافع سه گروه اعم از سرمایه گذار، شریک اقتصادی (مالک) و شهروندان مشهدی مورد لحاظ قرار گیرد. دوم امنیت خاطر باید در ارائه بسته های اقتصادی نیز مورد لحاظ قرار گیرد و دوره بازگشت سرمایه نیز کاهش یابد. سوم آن که در فرصت های سرمایه گذاری ارائه شده باید نیازسنجی شهری نیز مدنظر قرار گیرد، چرا که در برخی مواقع بسته های سرمایه گذاری ممکن است دارای انتفاع باشد اما عملیاتی کردن این پروژه نیاز شهر مشهد نباشد. به طور مثال سرانه شهر مشهد در بحث تجاری سازی نسبت به سرانه های دیگر شهری از میانگین بالاتر است که باید به این نکته توجه شود.
اکبری شاندیز تصریح کرد: اهداف برگزاری این نمایشگاه نباید به همین چند روز خلاصه شود و این نشست ها باید به صورت تخصصی تداوم یابد تا خروجی نمایشگاه به مرحله اجرایی برسد.
معاون فنی و عمران موقوفات آستان قدس رضوی با بیان اینکه عدم تعامل می تواند یکی از مشکلاتی فراروی تمامی مجموعه های شهری باشد، خاطرنشان کرد: از آن جا که قریب50 درصد اراضی شهر مشهد به عنوان موقوفه در اختیار آستان قدس رضوی است، تعامل مطلوبی میان نهاد آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد وجود دارد که خوشبختانه این تعامل در دوره فعلی مدیریت شهری پررنگ تر نیز شده است و باید در تقویت بیش از پیش این تعامل نیز کوشید، چرا که اگر این تعامل قوت و شدت پیدا کند، بسیاری از مشکلات حوزه سرمایه گذاری در مشهد به حداقل خواهد رسید.
وی اظهار کرد: ارائه خدمات مناسب به زائرین هدف آستان قدس از مشارکت در پروژه های سرمایه گذاری است. این مساله حاکی از آن است که آستان قدس رضوی رویکرد درآمدی صرف به پروژه ها ندارد. به طوری که آستان قدس رضوی همواره نرخ بازگشت سرمایه مناسبی را در پروژه ها برای سرمایه گذار در نظر می گیرد و اگر مواقعی احساس شود که این بستر و شرایط مهیا نیست، با مدیران ارشد آستان قدس مذاکراتی صورت می گیرد تا با رویکرد مطلوب تری به این حوزه ورود پیدا کنند.

اکبری شاندیز در خصوص مساله تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکلات در حوزه تامین مالی پروژها مختص شرایط فعلی کشورمان است، لذا اگر بتوانیم مشکلات و مسائل یک پروژه را قبل از عملیاتی شدن آن پیش بینی کنیم، می توانیم در حوزه سرمایه گذاری موفق تر عمل کنیم. به بیان دیگر ما همواره در ارائه بسته های اقتصادی موفق عمل کردیم اما پس از انعقاد قرارداد با مشکل مواجه شدیم. به طور مثال بازار هدف پروژه قبل از عملیاتی شدن پروژه به خوبی شناسایی نشده اند و سرمایه گذار عمدتا در دوره بهره برداری با مشکل مواجه شده است.
 

منبع:
آدرس کوتاه شده: