یکشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ۱۶:۱۸ ۵۱۵
طبقه بندی: نمایشگاه اقتصادی
چچ
2LTZh9ixINmF2LTZh9ivINiv2LEg2K3ZiNiy2Ycg2LTZh9ixINmH2YjYtNmF2YbYryDZvtmK2LTYqtin2LIg2LPYp9mK2LEg2YPZhNin2YbYtNmH2LHZh9inINin2LPYqg==

مدیر ساماندهی شبکه یکپارچه خدمات و کسب و کارهای شهری شهرداری مشهد؛

شهر مشهد در حوزه شهر هوشمند پیشتاز سایر کلانشهرها است

بنای ما از طرح اپلیکیشن «شهر من» بر این است که مردم بتوانند نیازهای خدمات شهری خود را با بهترین کیفیت و در کوتاه ترین زمان ممکن از یک درگاه واحد دریافت کنند.

مدیر ساماندهی شبکه یکپارچه خدمات و کسب و کار شهری شهرداری مشهد گفت: شهر مشهد در حوزه شهر هوشمند پیشتاز سایر کلانشهرها است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد عین القضات اظهار کرد: به زعم تمامی صاحبنظران شهر مشهد در حوزه شهر هوشمند تقریبا پیشتاز سایر کلانشهرها است و در حال حاضر تهران با اختلاف بسیاری از کلانشهر مشهد در رتبه بعدی قرار دارد.
مدیر پروژه خدمات کسب و کار و اپلیکیشن «شهر من» تصریح کرد: قاعدتا در راستای هوشمندسازی شهر مشهد نباید صرفا یک حوزه خاصی را مدنظر قرار داد، به بیان دیگر هوشمندسازی شهر باید در حوزه های مختلف شکل می گیرد چنان که اپلیکیشن شهر من یکی از پروژه های هوشمندسازی شهر هوشمند در حوزه های مختلف است.
عین القضات با بیان اینکه صاحبنظران حوزه فناوری اطلاعات بر این باورند که در سال 2020 حوزه فناوری اطلاعات و شهر هوشمند یکی از شاخص های اصلی سرمایه گذاری در کلانشهرها خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: قاعدتا کشور ما نیز باید به این سمت حرکت کندکه خوشبختانه شورای پنجم شهر مشهد توجه ویژه ای به شهر هوشمند داشته است، به طوری که این شورا شعار محوری اش را شهر هوشمند قرار داده است.
وی خاطرنشان کرد: بنای ما از طرح اپلیکیشن «شهر من» بر این است که مردم بتوانند نیازهای خدمات شهری خود را با بهترین کیفیت و در کوتاه ترین زمان ممکن از یک درگاه واحد دریافت کنند. در این اپلیکیشن انواع خدمات شهری اعم از حمل و نقل هوشمند، بازار هوشمند، پرداخت هوشمند، باشگاه شهروندی، سلامت، محیط زیست و گردشگری و ... ارائه می شود. به طور مثال با اپلیکشن «آچاره» و «تپ سی» در نمایشگاه تهران هوشمند که 18 و 19 ماه جاری قراردادی منعقد می شود که پیش نویس آن در گذشته به امضاء رسیده است و قرارداد اصلی در تهران منعقد خواهد شد که ارائه خدمات این دو اپلیکیشن نیز در اپلیکیشن «شهر من» به شهروندان مشهدی ارائه شود.
عین القضات در خصوص نحوه ارائه خدمات در اپلیکیشن «شهر من» یادآور شد: درخواست های شهروندی همراه با فیلم، عکس، ضبط صدا و ارائه مسیر در اپلیکیشن شهر من برای ارسال به شهرداری و دیگر ارگان های خدمات رسان اعم از اداره برق و گاز وبقیه نهادها به ثبت می رسد و مردم می توانند این پیگیری را رصد کنند و پس از رسیدگی مشکل این درخواست ها برای دیگر شهروندان نیز قابل روئیت خواهد بود، بدین ترتیب یک شبکه تعاملی برای مردم ایجاد خواهد شد.
مدیر پروژه خدمات کسب و کار و اپلیکیشن «شهر من» خاطرنشان کرد: نسخه اولیه این اپلیکیشن در نمایشگاه کتاب رونمایی شده است که امید می رود کمپین اصلی رونمایی از نسخه اصلی اپلیکیشن را در اواخر آذرماه برگزار شود.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که در 6 ماه نخست این اپلیکیشن 100 هزار بار در شهر مشهد نصب شود و طی 2 سال و نیم آینده دانلود این اپلیکیشن به یک میلیون نصب برسد.
عین القضات افزود: در حال حاضر متاسفانه مجموعه ای از درآمدهای خرد شهری وصول نمی شود که حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای نوین می تواند به کسب درآمد پایدار شهری کمک کند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر ما لایحه خدمات الکترونیک را آماده کردیم که هنوز این لایحه مصوب نشده است. با این حال براساس این لایحه تخفیف هایی متناسب با نوع خدمت برای ارائه الکترونیک و هوشمندسازی در حوزه خدمات در نظر گرفته شده است که قاعدتا به پایدارسازی درآمدهای پایدار شهری کمک خواهد کرد.
عین القضات با اشاره به اینکه خوشبختانه شورای شهر مشهد با ارائه مصوباتی به تسهیل در ارائه خدمات اپلیکیشن «شهر من» کمک کردند، افزود: اپلیکیشن شهر من با ایجاد اعتماد متقابل میان شهروند و مدیریت شهری موجبات افزایش سرمایه اجتماعی را فراهم می کند.
مدیر پروژه خدمات کسب و کار و اپلیکیشن «شهر من» عنوان کرد: نکته قابل توجه آن است که این اپلیکیشن قرار نیست صرفا از سوی شهرداری اداره شود بلکه شهرداری در راه اندازی این اپلیکیشن کمک کرده است و به زودی قرار است که کارشناسان رسمی دادگستری این اپلیکیشن را ارزش گذاری کند. پیش بینی ما این است که این اپلیکیشن رقمی معادل 200 میلیارد تومان ارزش گذاری شود تا به بخش خصوصی واگذار شود و بدین ترتیب سهام شهرداری مشهد در این اپلیکیشن کم تر از 40 درصد خواهد بود و عمده سهام بر عهده بخش خصوصی خواهد بود.
وی ادامه داد: شهرداری های دیگر کشور نیز در این اپلیکیشن دخیل خواهند شد. در حال حاضر با اصفهان مذاکرات خوبی انجام گرفته که در 18 و 19 آذرماه در تهران تفاهم نامه ای میان آقای کلائی شهردار مشهد و حناچی شهردار تهران به امضا خواهد رسید تا این اپلیکیشن با سرویس «تهران من» نیز تبادل داشته باشد.

منبع:
آدرس کوتاه شده: