شنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ۲۳:۵۹ ۳۷۵
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • اخبار اصلی
  • آخرین اخبار کرونا ویروس
چچ
2YXYsdin2YPYsiDYqtis2YXYuSDZiNm+2LHYqtix2K/YryDZhdmHINm+2KfYtNmKINmIINmG2KfZiNqv2KfZhiDYrdmF2YQg2YjZhtmC2YQg2LnZhdmI2YXZiiDYr9in2KbZhSDYttiv2LnZgdmI2YbZiiDZhdmKINi02YjYry8g2KjZhyDYr9mG2KjYp9mEINis2YTYqCDZhdmI2KfZgdmC2Kog2LTZiNix2KfZiiDYp9iz2YTYp9mF2Yog2LTZh9ixINis2YfYqiDYp9ix2KfYptmHINiq2K7ZgdmK2YEg2b7Ysdiv2KfYrtiqINi52YjYp9ix2LYg2KrYpyAyNSDYp9iz2YHZhtivINmH2LPYqtmK2YU=

شهردار مشهد با حضور در برنامه تلویزیونی "اشاره"؛

مراکز تجمع وپرتردد مه پاشی و ناوگان حمل ونقل عمومی دائم ضدعفونی می شود/ به دنبال جلب موافقت شورای اسلامی شهر جهت ارائه تخفیف پرداخت عوارض تا 25 اسفند هستیم

مردم باید تا حد امکان از خانه خارج نشوند و تنها برای کارهای ضروری از منزل خارج شوند.

شهردار مشهد با اشاره به این که در وضعیتی بحرانی قرار داریم و مردم باید برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا با همدلی با مسئولان همکاری داشته باشند، گفت: مدیریت شهری از ابتدای ورود ویروس به کشور ضد عفونی کردن ناوگان حمل ونقل و اماکن عمومی را شروع کرده و از امشب نیز مه پاشی آغاز شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمد رضا کلائی امشب در برنامه تلویزونی "اشاره" در خصوص اقدامات مدیریت شهری برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا افزود: از تاریخ 30 بهمن و قبل از اینکه پروتکل ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا ابلاغ شود اقدامات خود را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و استانداری آغاز کردیم.
وی اضافه کرد: بر این اساس از 30 بهمن ماه اتوبوس ها و واگن های خط یک و دو قطار شهری و همچنین اماکن عمومی هر روز ضدعفونی می شوند.
وی با بیان این که مردم باید از ترددهای غیر ضروری در شهرخودداری کنند، اظهارکرد: در این راستا امکانات شهر هوشمند و ارائه بخش زیادی از خدمات شهرداری و از طریق الکترونیک محیا شده است تا مردم بتوانند از طریق اینترنت و در منزل نسبت به دریافت خدمات اقدام کنند.
کلائی تصریح کرد: طی چند ماه گذشته در مباحث اجتماعی از جمله اتفاقات آبان ماه، تشییع جنازه میلیونی سردار شهید سلیمانی، همچنین هفته گذشته و برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا شهرداری مشهد در کنار سایر دستگاه ها اقدامات متفاوتی نسبت به سایر شهرهای کشور داشته است.
شهردار مشهد با بیان اینکه طی مدت زمان مسئولیت در شهرداری مشهد در 1.5 سال گذشته برای مصاحبه به صدا وسیما نیامده ام، افزود: اما امروز به همراه رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به برنامه اشاره آمدم تا واقعیات را با مردم در میان بگذارم.
وی اظهار کرد: همانطور که در ستاد پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سوی رئیس دانشگاه به آن اشاره شد شاید مساله کرونا در مشهد اکنون مانند کوه یخی باشد که بخشی از آن زیر آب است لذا باید نسبت به این موضوع حساسیت داشته و موضوع را جدی بگیریم.
وی با اشاره به اینکه ما کرونا را پشت سرخواهیم گذاشت، اضافه کرد: اما این که این موضوع با چه هزینه و چه میزان تلفات اتفاق بیفتد همه بستگی به رفتار مردم دارد.
وی تصریح کرد: معتقدم آژیر قرمز از سوی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص ویروس کرونا به صدا درآمده است و این یک واقعیت است که اگر مردم این موضوع را سهل وآسان بگیرند دچار مشکل می شویم .
کلائی با تاکید بر این نکته که تا زمانی که آژیر سفید از سوی دانشگاه علوم پزشکی به صدا درنیامده، باید موضوع جدی گرفته شود اظهارکرد: مردم باید برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تا حد ممکن از منزل خارج نشوند تا دوره پیک بیماری سپری شود.
شهردار مشهد ادامه داد: درحال حاضر در دوره پیک شیوع ویروس کرونا قرارداریم اما با این حال اگر مردم رعایت کنند این مسئله را همانند سایر بحران ها پشت سرخواهیم گذاشت.
وی ضمن اشاره به برنامه های شهرداری در روزهای انتهایی سال، گفت: فعالان و افرادی که قصد ساخت وساز دارند بیشتر در اسفند تصمیم به اخذ مجوزات می گیرند تا از تخفیفات در نظر گرفته شده استفاده کنند، این تخفیفات تا 15 اسفند درنظر گرفته شده بود که با توجه به شیوع کرونا به دنبال جلب موافقت شورای شهر برای تمدید مهلت تخفیفات تا 25 اسفند هستیم.
وی به شیفت بندی کارکنان شهرداری مشهد به عنوان یکی دیگر از اقدامات مدیریت شهری در پیشگیری ازشیوع ویورس کرونا اشاره کرد و افزود: شهرداری مشهد بیش از 26000 نفر نیرو دارد که تقسیم کار با شیفت بندی وکاهش 50درصدی حضور این تعداد به صورت فیزیکی در محل کارتاثیر قابل توجهی در سفرهای شهری دارد.
وی با بیان این که مردم نباید در مراکز یا محل های پرجمعیت حضور داشته باشند اضافه کرد: مردم باید تا حد امکان از خانه خارج نشوند و تنها برای کارهای ضروری از منزل خارج شوند.
کلائی تصریح کرد: اگر ما اتوبوس ها و واگن های قطار شهری را ضد عفونی کنیم و سرفاصله زمانی رسیدن اتوبوس ها و قطارها را به ایستگاه کاهش دهیم و مردم نیز کمتر از خانه خارج شوند فاصله مناسب مسافران در ناوگان حمل ونقل عمومی رعایت شده و خطر ابتلا به ویروس کرونا کاهش خواهد یافت اما اگر ما این اقدامات را انجام دهیم و مردم همکاری نکنند موفق نخواهیم بود.
شهردار مشهد با اشاره به سئوالات مردم در خصوص اعلام آمار مبتلایان گفت: آمار چه می خواهد بگوید، غیر از این است که آمار می خواهد بگوید موضوع را جدی بگیریم، خب می گوییم مسئله را باید بسیار ،بسیار جدی بگیریم زیرا شرایط امروز با روز قبل فرق می کند.
وی ادامه داد: اگر بنا باشد یک نفرهم بر اثر ابتلا به این ویروس فوت کند باید فکر کنیم شاید آن یک نفر عزیز ما باشد لذا باید مسئله را بسیار جدی بگیریم.
وی با تاکید بر این که مردم باید این موضوع را درک کنند که مسئله جدی است افزود: بر همین اساس باید همه ما بهداشت فردی را رعایت کنیم.
وی در پاسخ به این سئوال که چقدر به موضوع ورودی های شهر مشهد به خصوص پایانه های مسافربری توجه شده است اظهارکرد: ما نسبت به این موضوع حساس بوده و تمامی پایانه ها به ویژه پایانه امام رضا(ع) و حتی اتوبوس های حمل ونقل مسافران ضد عفونی می شود ومسافران هم غربالگری می شوند.
کلائی گفت: بحران کرونا بحرانی نیست که نتوان آن را کنترل کرد اما ابتدا باید بپذیریم که بحرانی وجود دارد و مردم نیز با مسئولان همکاری کرده و بهداشت فردی را رعایت کنند اما متاسفانه برخی رعایت نمی کنندکه این موضوع می تواند عواقب سنگینی داشته باشد.
شهردار مشهد با بیان این که ویروس کرونا ویروسی است که هیچ کس از آن مصون نیست افزود: مردم باید دوهفته پیک را جدی بگیرند و در این دوهفته دو فاکتور اصلی جدی بودن موضوع در کنار رعایت آرامش را مورد توجه قراردهند و خود را موظف کنند تا حد امکان درخانه بمانند و از مهمانی و رفت وآمدهای غیر ضروری اجتناب کنند.
وی اضافه کرد: ما از این بحران عبور می کنیم اما در این میان مردم باید بخواهند و با مسئولان همکاری نمایند.
وی در پاسخ به این سئوال که شهرداری مشهد تا کنون چه اقداماتی را برای پیشگیری از شیوع کرونا انجام داده است اظهارکرد: ما با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد کمیته ای تخصصی را با حضور مجرب ترین اساتید تشکیل داده ایم و برای انجام اقدامات با این کمیته مشورت می کنیم.
وی ادامه داد: با توجه به این که اکنون وارد دوره پیک شیوع بیماری شده ایم در کنار ضد عفونی ناوگان حمل ونقل عمومی و اماکن پرتردد طی یک هفته گذشته، مه پاشی و شست وشوی محل های پرتردد را با استفاده از محلول های ضد عفونی کننده از امشب با استفاده از ماشین آلات ویژه مه پاش آغاز کرده ایم.
کلائی تصریح کرد: اما انتظار ما از مردم این است که بخاطر خودشان، پدرو مادر، پدربزرگ ها و مادربزرگ هایشان و به خاطر کودکانشان موضوع را جدی بگیرند و همکاری کنند، درخانه بمانند و بهداشت فردی را رعایت کنند.
شهردار مشهد افزود: اگر با همدلی کمک کنیم و بهداشت فردی را رعایت کرده و درخانه بمانیم مگر افرادی که مجبور هستند برای ارائه خدمات از خانه خارج شوند این بحران را به سرعت پشت سرخواهیم گذاشت اما اگر همکاری نکنیم بحران طولانی تر شده و این موضوع برای شهر زیارتی مشهد خوب نیست.
وی با اشاره به این که همکارانم به شدت در تلاش هستند برای ضد عفونی کردن حمل ونقل و اماکن عمومی و فشار زیادی را تحمل می کنند اظهارکرد: ما به ضد عفونی کردن تا زمانی که دانشگاه علوم پزشکی اعلام کند ادامه خواهیم داد اما اگر مردم توجه نکنند بی فایده خواهد بود.
وی در ادامه گفت: درمجموع مردم باید 15 روز شیوه زندگی خود را عوض کنند و مهمانی های خود را تعطیل کرده و تا حد امکان از خانه خارج نشوند و اصول بهداشتی را رعایت کنند و درنقاط پر ریسک حاضر نشوند تا به برکت حضرت رضا(ع) و همکاری و همدلی این بحران را پشت سربگذاریم .
مجید خبیری 

منبع:
آدرس کوتاه شده: