چهارشنبه, ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ۱۰:۵۱ ۴۹۱
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • پرتال مشهد
  • اخبار اصلی
  • آخرین اخبار کرونا ویروس
چچ
2KrYtdmF2YrZhSDYqtmI2YTZitiqINii2LPYqtin2YYg2YLYr9izINiv2LHYqNin2LHZhyDYqNiz2KrZhyDYtNiv2YYg2K3YsdmFINmF2LfZh9ixINin2YLYr9in2YXZiiDYqNiz2YrYp9ixINi02KzYp9i52KfZhtmHINmIINiq2KfYsdmK2K7ZiiDYp9iz2Ko=

شهردارمشهد در حاشیه بازدید از تجهیز شدن نمایشگاه بین المللی؛

تصمیم تولیت آستان قدس درباره بسته شدن حرم مطهر اقدامی بسیار شجاعانه و تاریخی است

اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، برخی از تصمیمات هر سال یا چندسال یک‌بار و برخی از تصمیمات هر قرن یک‌بار گرفته می‌شود. باید این را گفت که ظرفیت بیمارستان‌های شهر به‌سرعت در حال پر شدن است و برای اینکه بتوانیم به بیماران خدمات‌رسانی داشته باشیم، باید به تجهیز مکان‌های دیگر نسبت به تخت بیمارستانی فکر کنیم.

شهردارمشهد گفت: تصمیم تولیت آستان قدس رضوی درباره توقف ورود زائران و مجاوران به حرم مطهر امام رضا(ع) یک اقدام شجاعانه و تاریخی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا کلائی در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌‌المللی مشهد در خصوص شرایط شهر در این روزها با بیان اینکه باید قبول کنیم بسته شدن حرم مطهر رضوی بسیار اتفاق سختی است و تصمیم بستن آن سخت‌تر است، اضافه کرد: درک می‌کنم که حجت‌الاسلام مروی، تولیت آستان قدس رضوی، چقدر باید شهامت و مسئولیت‌پذیری شرعی داشته باشد که چنین تصمیمی را بگیرد. حضرت رضا(ع) صاحب این شهر است و هرچه داریم از ایشان است. حالا ببینید کسی که متولی حرم حضرت رضا(ع) است، با چه دل خونی باید این تصمیم را بگیرد.
شهردار مشهد افزود: در این اتفاق مردم هم باید صبر کنند و مسئولان باید شهامت به خرج دهند و اگر برعکس این باشد، یعنی مردم شهامت به خرج دهند و مسئولان صبر کنند، فاجعه رخ می‌دهد.
وی با بیان اینکه بحرانی که با آن مواجه هستیم، بحرانی است که به‌ندرت در طول یک قرن رخ می دهد، گفت: اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، برخی از تصمیمات هر سال یا چندسال یک‌بار و برخی از تصمیمات هر قرن یک‌بار گرفته می‌شود. باید این را گفت که ظرفیت بیمارستان‌های شهر به‌سرعت در حال پر شدن است و برای اینکه بتوانیم به بیماران خدمات‌رسانی داشته باشیم، باید به تجهیز مکان‌های دیگر نسبت به تخت بیمارستانی فکر کنیم.
* تجهیز نمایشگاه بین‌المللی مشهد به 10هزار تخت
وی افزود: گزینه بعد از بیمارستان‌ها و سوله‌های بحران، تجهیز نمایشگاه بین‌المللی خواهد بود. در صورت نیاز می‌توان تا سقف ١٠هزار تخت در نمایشگاه بین‌المللی مشهد جانمایی کرد.
کلائی درباره مخالفت مسئولان کشوری با تصمیمات محلی مشهد گفت: هرکسی بنا به نزدیکی و دوری با مساله، درکی از آن دارد. درباره بحرانی که در خراسان‌رضوی ایجاد شده است، اگر این تصمیمات گرفته نمی‌شد، شاید با مسائل خیلی بزرگ‌تری روبه‌رو بودیم. به نظر من در خراسان‌رضوی درک بسیار دقیقی درباره این موضوع وجود دارد، اما به‌صورت کلان موقعیت ویژه مشهد درک نمی‌شود. شرایط بهتری ایجاد شده است، اما در کل تصمیم‌گیری برای مشهد در خارج از استان روند کندی را طی می‌کند.
شهردار مشهد با بیان اینکه جامعه واقعا آمادگی این اتفاق را نداشت و متأسفانه هرروز به اعماق جدید بحران می‌رسیم، افزود: آنچه مهم است، این است که تلفات و هزینه‌های جامعه کمتر شود.
وی ادامه داد: هیچ مقاومتی درباره تعطیلی هیچ فروشگاهی نداریم و هر اقدامی که سبب شود اندکی برای مردم خطر داشته باشد، در لحظه برای آن تصمیم می‌گیریم تا کسی متضرر نشود. به هر حال شرایط امروز، شرایط قرمز و بحرانی است و در این شرایط با کسی که بخواهد برای مردم خطر را افزایش دهد، مماشات نمی‌کنیم.
* از اختیاراتم برای تعطیلی قطار شهری استفاده می‌کنم
کلائی در ادامه درباره تعیین تکلیف تعطیلی قطار شهری مشهد نیز گفت: مصوبه شورای شهر برای توقف فعالیت قطار شهری تا ٥فروردین‌ماه است، اما در همان مصوبه به شهردار اجازه داده شده است تا بر اساس شرایط تصمیمات لازم را اتخاذ کند و امکان افزایش آن وجود دارد.
وی افزود: زمانی که تعداد مبتلایان به کرونا روی روال کاهشی برود و حضور در وسایل حمل‌ونقل عمومی امکان‌پذیر شود، تصمیمات دیگری می‌گیریم. البته سناریوهای مختلفی برای این موضوع در نظر گرفته شده است که مثلا در هر اتوبوس فقط ٢٠نفر حضور داشته باشند و البته این نیاز دارد تا ناوگان شهری نیز تقویت شود. به گفته شهردار مشهد، آنچه مشخص است، این است که تا زمانی که شرایط عادی‌تر نشود، تصمیمات بر مبنای محدودیت حمل‌ونقل عمومی است و پس از عادی شدن شرایط، ابتدا اتوبوس‌رانی و بعد قطار شهری فعال می‌شود.
شهردار مشهد در پاسخ به سؤالی دیگر درباره اجرای زمان طرح زوج و فرد از منزل اظهار کرد: این طرح دیروز مصوب شد و بنا بر این شد که تاریخ شروع طرح بر اساس نظر ستاد مقابله با کرونا در استان باشد و احتمالا این تصمیم امروز اعلام می‌شود. در هر حال اگر این طرح امروز اجرا نشود، فردا (پنجشنبه) روز اول اجرای طرح خواهد بود.
وی اضافه کرد: بر اساس این تصمیم، از ساعت ٨ تا ٢٢ طرح زوج و فرد از مبدأ آغاز خواهد شد.
* احتمال ابتلای 10هزار مشهدی به کرونا
کلائی با بیان اینکه شهرداری مشهد هر برنامه‌ای که در آن تجمع بوده را لغو کرده است و برنامه‌های جشنواره نوروزی نیز در این راستا لغو شده است، گفت: پیش‌بینی‌ها درباره آمار مبتلایان به کرونا مختلف است، اما امیدواریم با زیر 10هزار مبتلا به کرونا در مشهد، این بحران را جمع کنیم. با این حال باز هم مطمئن نیستم.
شهردار مشهد در پاسخ به این سؤال که اگر باز هم مصوبات مدیریت‌شهری در تهران لغو شود، آن را اجرایی می‌کنید یا خیر، گفت: این تصمیم، تصمیم ستاد است و تاکنون یک خط قرمز بیشتر نداشتیم که آن را استاندار هم مدنظر قرار داده است و آن حفظ سلامت مردم است. به همین دلیل از حداکثر اختیارات در این موضوع استفاده می‌شود.
وی افزود: به‌طور مثال در گیلان از این اختیارات استفاده نکردند و دیدیم که چه شد، اما در عزمی که از رزم‌حسینی، استاندار خراسان‌رضوی، دیدم که خوشبختانه در دیگر مسئولان استان هم وجود دارد، اگر این روند تصمیم‌گیری همین‌طور ادامه یابد و اجرایی شود و مسئولان کشوری هم با ما همکاری کنند، باید بگویم خراسان‌رضوی در بحث مبارزه با کرونا پیشرو خواهد بود. 

منبع:
آدرس کوتاه شده: