دوشنبه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۴۳
چچ
2b7YsdmI2pjZhyDYs9in2YXYp9mG4oCM2K/Zh9mKINmIINio2YfYs9in2LLZiiDYqNin2LLYp9ix2obZhyDYs9ix2KfYqCAyMCDYsdmI2LIg2KjZhyDYqti52YjZitmCINin2YHYqtin2K8=

با توجه به شیوع ویروس کرونا؛

پروژه سامان‌دهی و بهسازی بازارچه سراب 20 روز به تعویق افتاد

از دیگر چالش‌هایی که در حین کار با آن مواجه شدیم؛ شیوع ویروس کرونا است که منجر به تعطیلی کار شد زیرا در این دوران فعالیت کارگران و کارگاه‌هایی که در تامین مصالح با ما همکاری داشتند، تعطیل شد به همین دلیل 20 روز از زمان‌بندی خود را از دست دادیم.

بازارچه سراب یکی از خیابان‌های قدیمی و هویتی شهر مشهد است که نام آن برگرفته از محل تلاقی نهر و رود بوده است. در این بازارچه خانه‌های مقبل‌السلطنه، ظریف، حسن‌زاده و انبار کمالی به چشم می‌خورندکه جزو ظرفیت‌های این محله محسوب می‌شود همچنین این بازارچه محل اتصال خیابان سعدی به بولوار آیت‌ا... طبسی است که به نوعی مسیر تشرف به حرم مطهر رضوی به شمار می‌رود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، این خیابان مسیر تردد و پارک خودروهای بسیاری است که به‌نوعی برای ساکنان و کسبه مشکل‌ساز شده است. از جمله مشکلات این بازارچه می‌توان به تداخلات موتورسیکلت با عابر پیاده، نازیبایی مکان، نبود فضای سبز، خطر برخورد مردم با بولاردها به‌دلیل نور کم معابر، سیم‌های برق که نمای نازیبایی را ایجاد کرده‌اند اشاره کرد.
طبیعتا این وضعیت نیاز به سامان‌دهی دارد تا با احیا و نقش عملکردی آن بتوان حس تعلق و زیباسازی محیطی را در آن ایجاد کرد در این راستا از زمستان سال گذشته بحث بهسازی و زیباسازی بازارچه سراب در دستورکار قرار گرفت و پس از انجام مطالعات به مشاور واگذار شد، تا این مسیر براساس پیاده‌مداری بازسازی شود.
چهار میلیارد تومان، اعتبار پروژه سامان‌دهی و بهسازی بازارچه سراب
علی شیرازی، شهردار منطقه هشت در خصوص پروژه سامان‌دهی و بهسازی بازارچه سراب اظهار کرد: این پروژه به طول400 متر و اعتبار چهار میلیارد تومان درحال اجراست. اعتبار مصوب اولیه این پروژه سه میلیارد تومان بود که در اواسط کار یک میلیارد تومان مازاد به آن اضافه شد که در نهایت اعتبار آن به چهار میلیارد تومان رسید.
وی افزود: طرح اولیه ما در این پروژه کف‌سازی کوچه شاهین‌فر بوده است که قرار بود تا پایان اردیبهشت 99 خاتمه پیدا کند اما در حین اجرا با مشکلاتی همچون پوسیدگی لوله‌های آب، مغایرت لوله‌های گاز، تلاقی مسیرهای کاروگیت یا آب‌های سطحی و مغایرت مسیرهای برق مواجه شدیم.
شهردار منطقه هشت بیان کرد: زیرساخت‌های این منطقه همچون لوله‌های آب مربوط به 40 سال پیش است و در صورت عدم تعویض آن در آینده با پوسیدگی و ترکیدگی لوله مواجه خواهیم شد که این موضوع هزینه‌های زیادی را در برخواهد داشت به همین دلیل قبل از کف‌سازی تصمیم به ساماندهی مشکلات زیرساختی گرفته شد.
بازسازی مجدد تمام زیرساخت‌ها
شیرازی خاطرنشان کرد: بنابراین در میان پروژه روسازی و مناسب‌سازی مسیر پیاده مجبور به بازسازی مجدد تمام زیرساخت‌ها شدیم تا ماندگاری کار را افزایش دهیم که این امر در هزینه و زمان‌بندی پروژه تغییراتی ایجاد کرده است.
وی اضافه کرد: با وجود مشکلات مطروحه، کوچه فتاح‌خان تا پایان اسفند با 90 درصد کیفیت تحویل داده شد و تنها نازک‌کاری‌هایی همچون کاشت درخت، دریچه‌گذاری و لکه‌گیری باقی مانده است.
شهردار منطقه هشت تصریح کرد: از دیگر چالش‌هایی که در حین کار با آن مواجه شدیم؛ شیوع ویروس کرونا است که منجر به تعطیلی کار شد زیرا در این دوران فعالیت کارگران و کارگاه‌هایی که در تامین مصالح با ما همکاری داشتند، تعطیل شد به همین دلیل 20 روز از زمان‌بندی خود را از دست دادیم.
اتمام پروژه سامان‌دهی و بهسازی بازارچه سراب در 15 خرداد ماه
شیرازی عنوان کرد: برای جبران زمان‌بندی فعالیت خود را مجددا از 20 فروردین ماه آغاز کردیم و 15 روز به زمان‌بندی اولیه اضافه شد که نهایتا پروژه در 15 خرداد ماه خاتمه پیدا خواهد کرد. در حال حاضر تنها قسمت مشکل‌دار، کاروگیت‌هاست که ظرف چند روز دیگر این مشکل نیز برطرف خواهد شد.
وی در خصوص حفظ بافت تاریخی این محله ادامه داد: در این بازارچه خانه‌ مقبل‌السلطنه قرار دارد که قرار است توسط شهرداری به جهت احیا آن خریداری شود و به پیشنهاد اهالی تنها تصمیم به نماسازی آن گرفته شده است.
پهنه تارخی محله از بین نخواهد رفت
شهردار منطقه هشت گفت: در پروژه برنامه‌ریزی برای عقب‌نشینی در نظر گرفته شده است که پیشنهاد دادیم به تقاطع عرضی طرح خازنی 16 متر افزوده شود تا پهنه تاریخی از بین نرود که این پیشنهاد مورد قبول تحلیل‌گر پروژه قرار گرفت.
شیرازی اظهار کرد: در زمینه کف‌سازی نیز تلاش ما این است که متریال و رنگ‌های مورد استفاده تا حد زیادی با بافت تاریخی مطابقت داشته باشد.
وی افزود: پروژه بهسازی و بازسازی بازارچه سراب یک امر ضروری است و ما برای انجام آن داوطلب شدیم. این امر اختلالات زیادی را در کسب‌وکارهای این بازارچه ایجاد کرده است به همین جهت تلاش ما تسریع در اتمام پروژه است.
حوریه جمالی پور
 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.8756546974182
Qt: 1.8136343955994