چهارشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۵۲
طبقه بندی:
  • اخبار عمومی
  • گزارش ویژه
  • پرتال مشهد
چچ
2KrYqNmE2YjYsSDYs9mG2K8g2YfZiNmK2KrZiiDYtNmH2LEg2YXYtNmH2K8g2K/YsSDYrtin2YbZh+KAjNmH2Kcg2Ygg2KfYqNmG2YrZhyDYqtin2LHZitiu2Yog2LTZh9ixINmF2LTZh9iv

به مناسبت روز ملی جمعیت و ایران‌گردی بررسی شد؛

تبلور سند هویتی شهر مشهد در خانه‌ها و ابنیه تاریخی شهر مشهد

مکان‌ها و خانه‌های تاریخی به نوعی سند هویتی هر شهر هستند و چون پلی ما را به گذشته خود متصل می‎‌کند، درحال حاضر 30 خانه تاریخی در شهر مشهد وجود دارد، هر چند در دهه‌های اخیر اغلب این خانه‌ها به خاطر نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده از بین رفته‌اند اما هنوز هم می‌توان آثاری از این خانه‌ها را در شهر مشهد مشاهده کرد که به همت شهرداری مشهد به محلی دیدنی برای شهروندان و گردشگران تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، ایده راه اندازی نمایشگاه، کافه و رستوران در جهان و تغییر کاربری که تا حدودی به احیای خانه های تاریخی ایرانی منجر شد، به سال 1360 در شهرهای لندن و سانفرانسیسکو باز می‌گردد. این موضوع در دهه 70 با تصویب طرح پردیسان در ایران، مورد توجه جدی قرار گرفت و بعدها در قالب برنامه چهارم توسعه، میراث فرهنگی مکلف به تشکیل صندوق حفظ، احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی با هدف حمایت از سرمایه گذاری و ترویج کاربری‌های جدید برای آنها شد که نخستین نمونه ایرانی، هتل بین‌المللی لاله کندوان بود که سال 85 به عنوان سومین هتل صخره‌ای جهان در روستایی تاریخی به همین نام در آذربایجان شرقی راه اندازی شد.
جدای از سازمان میراث فرهنگی، شهرداری مشهد نیز به عنوان پیشرو در امر تملک وحفظ خانه های تاریخی اقدامات موثری داشته است، در واقع خانه‌های تاریخی ظرفیت فراوانی برای توسعه صنعت گردشگری، فرهنگی و اقتصادی دارند و شهر مشهد نیز از این قاعده مستثنی نیست، خانه های تاریخی این شهر متعلق به دوره قاجاریه، پهلوی و پهلوی اول است. در ادامه به برخی خانه های تاریخی که متعلق به دوره های مختلف است و به همت شهرداری مشهد بازسازی شده است، اشاره می کنیم.
دوره قاجاریه
خانه‌های توکلی، اردکانی، داروغه، غفوری، کرمانی، کوزه کنانی، ناظران- انصاری، اکبرزاده، سیدان، ناصرالاسلام، امیرفخریان و کاظم زاده مربوط به دوره قاجار است.
خیابان نواب صفوی از جمله خیابان‌های اطراف حرم است که حجم زیادی از خانه‌های تاریخی را به خود اختصاص داده و کوچه پس کوچه‌های آن رنگ تاریخی به خود گرفته است؛ خانه توکلی، کرمانی‌ها و ناظران- انصاری در فواصلی نزدیک به یکدیگر در کوچه عسگریه واقع شده و کمی آنطرف‌تر در کوچه داروغه، خانه داروغه و در کوچه عباس‌قلی خان، خانه غفوری قرار دارد.
همچنین خانه کوزه کنانی در خیابان شیرازی، کوچه حسینه کویتی‌ها، خانه اکبرزاده در خیابان بهجت، کوچه ساسان، خانه امیرفخریان در خیابان طبرسی، کوچه محراب خان و خانه کاظم‌زاده در خیابان خسروی واقع شده است.
بولوار وحدت نیز سکان‌دار خانه‌های اردکانیان و سیدان در کوچه صفار شاهرودی و خانه ناصر الاسلام در کوچه کشمیری‌ها است.
پهلوی
خانه‌های پیشه‌وران، بنی هاشم، تفتی، توکلی‌زاده، احمدیان، داوودی، زرعی، محمدی، داوری و مجیدنیا در دوره پهلوی قرار دارند.
این خانه‌ها تاریخی در اطراف بافت پیراموی حرم قرار دارند به این شکل که خانه پیشه‌وران در کوچه سه شهید، خانه بنی هاشم در خیابان دانشگاه، خانه تفتی در میدان سراب، خانه توکلی‌زاده در خیابان سعدی، خانه احمدیان در خیابان آزادی، خیابان داوری در خیابان توحید، خانه زرعی در خیابان شیرازی، خانه محمدی در کوچه عباس‌قلی خان و خانه مجیدنیا در خیابان آخوند خراسانی قرار دارد.
پهلوی اول
خانه‌های پریشانی در خیابان بهجت، خانه طلایی در نبش نوغان 4، خانه یزدان پرست و موسوی در بولوار وحدت، خانه قربان‌پور در خیابان آزادی، خانه ظریف در کوچه شاهین‌فر، خانه جواهری در خیابان شهید اندرزگو و خانه نوریان در کوچه آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفته است.
در حال حاضر شناسایی، بازسازی و تغییر کاربری خانه‌های تاریخی، یکی از اولویت‌های فرهنگی برای توسعه گردشگری است زیرا از نظر مردم شناسی، خانه‌های تاریخی، نوعی فرهنگ هستند و درک آن با درنظر گرفتن تمام وجوه نمادین، نهادین، مادی و زیباشناسانه خانه یا همان فرهنگ خانه، امکان پذیر است. همچنین هر خانه به مثابه موزه‌ای از نمادها و نشانه های تاریخی و فرهنگی ماست، به همین دلیل باید در حفظ میراث معماری خود کوشا باشیم اما متاسفانه برخی از این خانه‌های تاریخی به حالت متروکه تبدیل شده که امید است با تغییر کاربری آن بتوانیم آن‌ها را احیا کنیم.
حوریه جمالی پور
 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.6936872800191
Qt: 2.9240257740021