چهارشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴
چچ
2YXZiuKAjNio2K7YtNmFINiq2Kcg2LLZhtiv2Ycg2KjZhdin2YbZii8g2KfYsdin2KbZhyDYrtiv2YXYqiDYqNmHIDEzMSDYp9mH2K/Yp9mD2YbZhtiv2Ycg2LnYttmIINiv2LEg2LPYp9mEINqv2LDYtNiq2Ycg2KrZiNiz2Lcg2LTZh9ix2K/Yp9ix2Yog2YXYtNmH2K8=

به مناسبت روز ملی اهدا عضو، اهدا زندگی؛

می‌بخشم تا زنده بمانی/ ارائه خدمت به 131 اهداکننده عضو در سال گذشته توسط شهرداری مشهد

«حجت الاسلام و المسلمین حسین مهدوی دامغانی» مدیر عامل سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری مشهد، در رابطه با تعداد اهداکنندگان عضو که طی سال گذشته در آرامستان‌ها دفن شده‌اند، اظهار کرد: طی سال گذشته در مجموع به 131 نفر از اهداکنندگان عضو ارائه خدمت شده است که از این تعداد 39 نفر در آرامستان بهشت رضا (ع) دفن و بقیه در دیگر آرامستان‌ها تدفین شده‌اند. همچنین تعدادی از این افراد به شهرستان‌ها منتقل شده‌اند.

نهایت بخشش است؛ آنجایی که در سخت‌ترین شرایط زندگی خود بتوانید تصمیمی در خصوص اهدا عضو یکی از عزیزانتان که دچار مرگ مغزی شده است را بگیرید. در کشور ما افراد بسیاری در انتظار پیوند اعضا هستند، در صورتی که بسیاری از متوفیان مرگ مغزی بدون اهدا و زندگی بخشی به فرد دیگری به خاک سپرده می‌شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، بر اساس آمارهای موجود در سال گذشته، 50 درصد از مرگ مغزی‌های کشور بر اثر تصادف رخ می‌دهد پس چه خوب است که با بخشیدن اعضا بدن خود به دیگران، جان انسان‌های زیادی را از مرگ نجات دهیم. همچنین بر اساس آمار، فردی که دچارمرگ مغزی شده باشد، می‌تواند جان 8 نفر را نجات دهد.
در ایران روزانه 7 تا 10 نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند؛ یعنی هر 2 تا 3 ساعت یک نفر از دنیا می‌رود. همچنین بر اساس آمارهای موجود، در مشهد 25 هزار نفر در فهرست انتظار دریافت عضو قرار دارند، این در حالی است که سال گذشته هفت هزار نفر از افرادی که متاسفانه دچار مرگ مغزی شده بودند، بدون اهدای عضو به خاک سپرده شدند.
در راستای فرهنگ‌سازی برای اهدای عضو، اقدامات خوبی توسط نهادهای مختلف انجام شده که شهرداری مشهد نیز از این قاعده مستثنی نیست، چندی پیش محمدرضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد در صحن علنی جلسه شورای اسلامی شهر مشهد، از تصویب مصوبه‌ای مبنی بر ایجاد قطعه‌ای خاص تحت عنوان «قطعه بخشندگان حیات» در بهشت رضا(ع) خبر داد، گفتنی است که هزینه‌های خاکسپاری نیز برای اهداکنندگان رایگان است.
ارائه خدمت به 131 اهداکننده عضو در سال گذشته
«حجت الاسلام و المسلمین حسین مهدوی دامغانی» مدیر عامل سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری مشهد، در رابطه با تعداد اهداکنندگان عضو که طی سال گذشته در آرامستان‌ها دفن شده‌اند، اظهار کرد: طی سال گذشته در مجموع به 131 نفر از اهداکنندگان عضو ارائه خدمت شده است که از این تعداد 39 نفر در آرامستان بهشت رضا (ع) دفن و بقیه در دیگر آرامستان‌ها تدفین شده‌اند. همچنین تعدادی از این افراد به شهرستان‌ها منتقل شده‌اند.
وی افزود: کلیه اقدامات و مراحل تکفین و تدفین برای اهداکنندگان عضو رایگان است. همچین عملیات احداث قطعه مختص اهداکنندگان عضو در آرامستان بهشت رضا(ع) در حال اجرا است.
در سطح جهانی، رقمی نزدیک به ٥٠ درصد بیماران مرگ مغزی، اعضای بدنشان اهدا می‌شود اما اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی در ایران بسیار نوپا است و به همین دلیل آمار اهدای عضو کمتر از آمار جهانی است. همچنین دین اسلام نیز اهمیت زیادی برای نجات جان انسان‌ها قائل است و در سوره مائده، آیه ٣٢ بیان می‌کند « هرگاه کسی باعث بقای نفسی شود مانند آن است که باعث نجات جان تمام انسان‌ها شده است» و به جهت اهمیت موضوع، حضرت امام خمینی (ره) در سال ١٣٦٨ در پاسخ به استفتا جواز پیوند اعضا از فردی که دچار مرگ مغزی شده است و حیات وی غیرقابل برگشت است اعلام کردند که «برفرض مذکور چنانچه حیات انسان دیگری متوقف بر این باشد با اجازه صاحب قلب یا کبد و امثال آن جایز است» در این راستا روز ۳۱ اردیبهشت مصادف با سالروز فتوای تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر جایز بودن اهدای عضو و با تلاش مسئولان واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، واحد اهدای عضو بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و با تأیید و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، در تقویم ملی کشور به ‌عنوان روز ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی» به ثبت رسیده است. نخستین پیوند قرنیه در سال 1314، نخستین پیوند کلیه در سال 1347، نخستین پیوند مغز استخوان در سال 1369، نخستین پیوند قلب و کبد در سال 1372، نخستین پیوند ریه در سال 1379 و نخستین پیوند پانکراس و روده در سال 1385 صورت گرفته است.
در حال حاضر اهدای عضو با برگزاری برنامه‌های تبلیغاتی و فرهنگی، فرهنگ‌سازی شده و امید است که در آینده نزدیک دیگر شاهد مشکلات مربوط به پیوند عضو در شهر نباشیم.
غزاله شهیدی
 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.7220765749613
Qt: 1.5810222625732