سه شنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۲۷
طبقه بندی: یادداشت
چچ
2YXYp9mG2YrYqtmI2LHZitmG2q8g2YfZiNi02YXZhtivINmIINiq2KfYq9mK2LEg2KLZhiDYr9ixINin2LHYqtmC2KfZiiDYs9i32K0g2b7Yp9mK2LQg2KrYrtmE2YHYp9iqINiz2KfYrtiq2YXYp9mG2Yog2YXZh9iv2Yog2YHZh9mF2YrYr9mH

مانیتورینگ هوشمند و تاثیر آن در ارتقای سطح پایش تخلفات ساختمانی مهدی فهمیده

جهان امروز به سمت اتوماسیون و هوشمندسازی حرکت می کند. واژه هوشمند یا «SMART» از عبارت « Self «Monitoring, Analysis and Reporting Technology گرفته شده است که مفهوم آن تکنولوژی مانیتورینگ، آنالیز و گزارش خودکار یا اتوماتیک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، مانیتورینگ هوشمند بهترین وسیله برای پیشگیری از بروز خطا در ثبت تصاویر توسط دوربین های مداربسته است. احتمال وجود خطا در سیستم های امنیتی و یا اپراتورهای آن ها امری بسیار طبیعی است اما با استفاده از سیستم های مانیتورینگ هوشمند می توان این خطاها را به حداقل و در برخی از موارد به صفر رساند.
امروزه با نیل سیستم های امنیتی به سمت IT یا فناوری اطلاعات (Information Technology)، سازمان های امنیتی بزرگ و جهانی به این نتیجه رسیده اند که تلفیق دو تکنولوژی سیستم های هوشمند و سیستم های امنیتی می تواند بهترین راندمان را در اجرای درست برنامه ها، حذف رویدادها و عملیات آسیب رسان و افزایش بهره وری سیستم داشته باشد. حجم بالای دیتاهای ویدئویی در ساختمان های بزرگ و تعداد دوربین های بالا سبب افزایش احتمال خطا و مشکلاتی از این دست شده است.
نحوه عملکرد سیستم مانیتورینگ هوشمند
باستفاده از مانیتورینگ هوشمند، دیتاهای تصویری ارسال شده به سیستم از طریق دوربین های سیستم امنیتی به صورت اتوماتیک آنالیز می شوند. حاصل این آنالیزها می تواند به صورت آلارم (Alarm)، یا اجرای دستورالعملی خاص در سیستم امنیتی بروز کند. استفاده از این تکنولوژی ویژه و فوق پیشرفته می تواند سبب افزایش بازدهی عملکرد اجرای سخت افزاری سیستم امنیتی و بهبود عملکرد نرم افزاری آن شود.
امکانات و قابلیت های مانیتورینگ هوشمند در پایش تخلفات ساختمانی
این امکانات شامل قابلیت تشخیص حرکت(Motion Detection)، قابلیت اتصال به سنسورها و سیستم های متعدد، قابلیت مانیتورینگ و آنالیز سطحی خاص و ارائه گزارشات مربوط به آن، قابلیت رصد آنلاین با توجه به تصاویر ارسالی، قابلیت تشخیص وضعیت تخلفات ساختمانی در هر مرحله از زمان، قابلیت شناسایی و تعقیب سوژه، قابلیت ثبت ویژگی های فیزیکی و چهره افراد متخلف در حین تخلفات ساختمانی، قابلیت رصد و کنترل خودروهای گشتی های فیزیکی، قابلیت بررسی و کنترل خودروهای سنگین مربوط به فعالیت های ساختمانی، قابلیت تحلیل پیام های مردمی، قابلیت ثبت وقایع خاص در بستر APN، قابلیت مشخص شدن وضعیت نقشه های حریم رودخانه ها، گاز، فاضلاب و ... در محیط GIS، قابلیت دسترسی به تصاویر مناطق غیر قابل دسترس و یا سخت در دسترس (موانع طبیعی و یا فاصله دور)، امکان مانیتورینگ، آنالیز و کنترل کل سیستم مورد مطالعه از یک مکان بدون محدودیت زمانی و مکانی و فاصله، انعطاف پذیری سیستم جهت ارتباط با تکنولوژی ها و دستگاه های جدید و امکان اتصال به دوربین های هوشمند بروز با هر سیستم عاملی و ارتقای کیفی سیستم امنیتی در محدوده موردنظر می شود.
از دیگر امکانات می توان به عدم نیاز به کنترل اپراتورها و کاهش هزینه های مربوط به آن ها، کاهش خطای مربوط به سیستم های غیرهوشمند و به خصوص خطاهای انسانی در سیستم مانیتورینگ و کنترل، عدم اتلاف زمان و از دست دادن تصاویر به دلیل مشکلات زمانی، اپراتور یا محدودیت های فنی نظیر نور و …، امکان کنترل از راه دور بدون حتی اندکی ایجاد اختلال، افزایش راندمان کار نیروی انسانی، تسهیل در امور بازرسی و سیستم های امنیتی ویژه، یکپارچه سازی سیستم ها، امکان استفاده از انواع مختلف سنسورها با کارایی های متفاوت، دسترسی آسان و سریع به اطلاعات و دیتاها، ارزیابی مناطق بر اساس شاخص های تعریف شده، مشخص شدن سیر پرونده ها از اخطار و ثبت تا ارسال به کمیسیون و اعمال قانون هم افزا اشاره کرد.
نتیجه گیری
سیستم های مانیتورینگ هوشمند به کاربران این امکان را می دهند که از راه دور دوربین های مداربسته خود را مانیتور، آنالیز و کنترل نمایند. این سیستم ها می توانند دیتاها را از طریق اتصال به اینترنت به هر جایی ارسال کنند. تا کاربران از طریق گوشی همراه خود بتوانند تصاویر را مشاهده نمایند. به علاوه با استفاده از سیستم تشخیص حرکت می توان در مصرف انرژی به حجم قابل توجهی صرفه جویی کرد. چرا که در صورت عدم وجود حرکت و فرد در محدوده دوربین های کار نمی کنند. در چنین شرایطی حجم حافظه پر نمی شود و از سوی دیگر انرژی برق و … کمتر مصرف می گردد که در زمینه پایش تخلفات ساختمانی منظور از حرکت هر گونه پیشرفت سازه ای است. (شامل پیشروی طولی، گودبرداری، افزایش تراکم و ...) به علاوه، با وجود قابلیت ارسال آلارم در این سیستم ها، کاربران(مدیران مربوطه) از اتفاق افتادن حوادثی نظیر درگیری و وقایع خاص در اعمال قانون تخلفات ساختمانی مطلع می شوند.
همچنین بروز خطا در سیستم با استفاده از فناوری به شدت کاهش خواهد یافت زیرا سیستم به صورت کاملا اتومات و برنامه ریزی شده عمل می کند. به علاوه شفاف سازی در سیر پرونده های مربوطه و روند اعمال قانون نیز از خروجی های این سیستم است.
*دکتری مدیریت بحران شهری 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 4.0843272209167
Qt: 4.9037690162659